Zbilansowana karma dla psa w każdym wieku

Wiele etykiet karm przekonuje, że ich produkt to „kompletna i zbilansowana karma dla psa w każdym wieku/na każdym etapie życia”. Czy to w ogóle możliwe? Czy faktycznie szczeniak, pies dorosły, psi sportowiec i senior mogą spożywać taką samą karmę i wszystko będzie okej? I co w ogóle oznacza termin „kompletna i zbilansowana karma”? Sprawdzam!

zbilansowana karma dla psa w każdym wieku

Co znajdziesz we wpisie?

Wielu z nas jest tak przyzwyczajonych do widoku stwierdzenia „kompletna i zbilansowana karma dla psa na wszystkich etapach życia” na etykietach, że tak naprawdę nawet nie zastanawiamy się co to właściwie znaczy. A warto to wiedzieć! Bowiem kiedy rozbijemy na czynniki pierwsze taką deklarację, możemy przekonać się, że nie do końca oznacza to, co nam się wydaje.


A wiesz co oznacza stwierdzenie na etykiecie „Naturalna karma”? Jeśli nie, to sprawdź koniecznie, bo ponownie jest to oznaczenie, które może znaczyć coś innego, niż myślisz. Rozszyfrujmy etykiety karm razem!


Zbilansowana karma dla psa w każdym wieku – czyli co?

Aby łatwiej zrozumieć sens całego tego stwierdzenia, pozwól mi, że rozbroję go na czynniki pierwsze. Bowiem te kilka niepozornych słów składa się tak naprawdę z dwóch osobnych deklaracji.

Zbilansowana i kompletna

Karma zbilansowana i kompletna to inaczej karma pełnoporcjowa. To z kolei ma swoją definicję w odpowiednich ustawach. Stąd to nie jest tak, że sobie to stwierdzenie producent karmy „nakleja” na etykietę wedle własnego widzimisię. Taka karma musi bowiem spełniać następujący wymóg:

Karma pełnoporcjowa oznacza karmę, która z uwagi na swój skład jest wystarczająca do zaspokojenia dawki dziennej. Gdy pełnoporcjowa karma jest podawana zwierzęciu przez długi okres (tj. cały etap życia) jako jedyne źródło składników odżywczych, zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia określonego gatunku w określonym stanie fizjologicznym do którego jest przeznaczona.

Rozporządzenie (WE) Nr 767/2009,
Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów 2019 FEDIAF

Czyli z urzędowego na nasze: karma zbilansowana i kompletna jest to karma, która zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, w odpowiednich ilościach i proporcjach i tym samym spełnia potrzeby pokarmowe psa w określonym wieku lub o określonych potrzebach. Wiek i potrzeby psa, dla którego jest przeznaczona dana karma, są zawsze oznaczone na przodzie etykiety.

W związku z tym karma dla szczeniąt musi zaspokajać minimalne wymagania dla tej grupy wiekowej (określone przed odpowiednie organizacje w odpowiednich badaniach), karma dla psów dorosłych minimalne wymagania dla psów dorosłych i tak dalej.

No dobrze, ale zatem co w przypadku, gdy producent twierdzi, iż jego karma zaspokaja potrzeby psa na każdym etapie życia?

kompletna i zbilansowana karma dla psa w każdym wieku

Na każdym etapie życia

Teraz przechodzimy do tej ciekawszej części. A żeby zrozumieć zwrot „dla psa na każdym etapie życia” musimy wiedzieć dla jakich psów zostały określone minimalne wymagania dotyczące karm. Tych grup (o dziwo) jest bardzo niewiele…

Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale psy to najbardziej różnorodny i bogaty w rasy gatunek na świecie. Żaden inny zwierz w naszym otoczeniu nie ma takiej puli wyglądów, kolorów, aktywności, charakterów i (co najważniejsze) – wzrostów.

Mamy psy olbrzymie i miniaturowe, kanapowe i sportowe, długowłose i krótkowłose… Nie twierdzę tu oczywiście, że każda z tych grup bezsprzecznie potrzebuje zupełnie innych pokarmów. Pragnę Ci jedynie zobrazować rozpiętość „wariantów” u naszych psich przyjaciół.


Swego czasu wzięłam nawet pod lupę temat Karm dostosowanych do rasy. Czy one mają jakiś sens? Czy każda rasa powinna otrzymywać inny pokarm? Ja już wiem. A Ty? 😉


Tymczasem wymagania dotyczące karm biorą pod uwagę tak naprawdę… tylko dwie większe grupy psów. Mianowicie zalecenia żywieniowe możemy podzielić tak naprawdę na zapotrzebowanie psa dorosłego oraz psy w okresie wzrostu i rozrodu. I tyle. A co to dla nasz oznacza?

To oznacza, że termin „karma dla psa na każdym etapie życia” może szczycić się takim określeniem w momencie, gdy spełnia zwiększone zapotrzebowanie pokarmowe dla psów w okresie rozrodu i wzrostu. Bowiem psy rosnące i suki ciężarne mają specjalne wymagania pokarmowe (chociażby wyższy minimalny poziom białka i tłuszczu) niż dorosłe psy o normalnej aktywności. Dlatego jeśli karma ma nieco więcej białka i tłuszczu i łapie się w pułap tych minimalnych wartości dla szczeniąt, to już może nakleić na swoją etykietę zdanie „zbilansowana karma dla psa na każdym etapie życia”.

Jednak czy to faktycznie oznacza, że jest to odpowiednia karma dla KAŻDEGO psa?

Jedna karma dla szczeniaka, psa dorosłego i seniora?

Moim zdaniem przy tylu różnych rasach, wielkościach, charakterach i aktywnościach psów, podzielenie tego gatunku na dwie grupy zapotrzebowania pokarmowego, to zdecydowanie za mało.

Pamiętaj zatem, że deklaracje na przodzie etykiety to jedno. Co innego to odwrócenie etykiety i sprawdzenie co tak faktycznie się pod tymi deklaracjami kryje. Najważniejsze to dopasować pożywienie do konkretnego osobnika, a każdy psi osobnik jest inny.

Teraz gdy masz świadomość co ta deklaracja znaczy, możesz spojrzeć na nią bardziej krytycznym okiem. Na sam koniec podrzucam Ci teksty na blogu, które mogą okazać się pomocne przy wyborze idealnej karmy dla Twojego KONKRETNEGO psa.

Słowo na koniec

Swoją drogą nie jestem zwolenniczką karmienia zwierząt jednym produktem przez cały okres ich życia. Miej świadomość, że mimo wielu kontroli, karmy dla zwierząt dalej mogą stanowić źródło wielu zagrożeń. Musimy mieć ograniczone zaufanie do producentów karm. Wiem coś o tym, bowiem na tym polegają właśnie moje badania na doktoracie. Zaskoczyłyby Cię niektóre moje wyniki…

Dlatego nie stosuj monodiety u swojego zwierzaka. Zmień swojemu psu co jakiś czas smak lub producenta. Więcej o korzyściach z mieszania karm pisałam tutaj: Stosowanie karm różnych producentów – czy warto? Oczywiście nowe karmy zawsze wprowadzaj stopniowo – zobacz instrukcję jak prowadzić nową karmę poprawnie.

Co jakiś czas nie oznacza co tydzień! Pamiętaj, że psy żyją kilkanaście lat, a wpis jest o karmieniu psa jedną karmą na każdym etapie życia.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment