Jaka klatka dla chomika? To musisz wiedzieć!

Chomiki są małe, ale to wcale nie oznacza, że potrzebują małych klatek. To bardzo aktywne zwierzęta, którym dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia niezbędna jest odpowiednia przestrzeń i wyposażenie klatki. Jaka klatka dla chomika będzie spełniać ich wymagania?

jaka klatka dla chomika

Na półkach sklepowych istnieje wiele rodzajów klatek dla chomika. Niestety, moim zdaniem duża część z nich nie powinna być dopuszczona do sprzedaży. Przede wszystkim ze względu na swój mikro-rozmiar. Oczywiście takie produkty chętnie się sprzedają, ponieważ idealnie mieszczą się na biurku u dziecka lub w rogu półki z książkami. Jednak przy kupowaniu zwierzątka powinno chyba chodzić nam o coś więcej, niż samo wciśnięcie go w kąt.

Aczkolwiek skoro tutaj jesteś, to najprawdopodobniej znaczy, że chcesz jak najlepiej dla swojego chomika. Chwała Ci za to! Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie jaka klatka dla chomika będzie najlepsza.

Jaka klatka dla chomika?

Klatka dla chomika musi być odpowiednio duża – im większa, tym lepsza. Oprócz samej klatki ważne jest, aby chomik raz na jakiś czas mógł się wybiegać poza nią. Warto zatem zawczasu pomyśleć o przestrzeni dla chomika, która mogłaby stanowić swego rodzaju wybieg.

Samo słowo „klatka” może nieco wprowadzać w błąd. Bowiem nie tylko klatki będą odpowiednie dla chomika. Mało tego – lepszym wyborem mogą okazać się odpowiednio duże akwarium lub terrarium, szklane bądź plastikowe.

Gdy zdecydujemy się na plastikowe lub szklane lokum, ważne aby było wystarczające wysokie by chomik z niego nie wyskoczył. Warto pozostawić takie chomicze mieszkanko bez przykrycia, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.


Co powinien jeść chomik? Sprawdź ranking karm dla chomików: Najlepsza karma dla chomika #5NAJ


Wymiary klatki dla chomika

Optymalne wymiary klatki dla chomika to 100 cm x 100 cm. W niektórych krajach są nawet ustalone minimalne wymiary klatek, które trzeba spełnić kupując chomika wraz z klatką.

klatka dla chomika

Klatka nie musi być wysoka – w przypadku prętów, po których chomik może się wspiąć jest to wręcz niewskazane. Bowiem wspinając się na dużą wysokość, chomik może spaść i zrobić sobie krzywdę.

Podstawa klatki powinna być wystarczająco wysoka, aby można było obficie wysypać ją ściółką, w której chomik będzie mógł buszować i skrywać się. To dlatego akwarium może być lepszym rozwiązaniem – wówczas możemy wypełnić je nawet do połowy dużą ilością ściółki.

Podsumowanie

Pamiętaj – mały zwierzak wcale nie oznacza małych potrzeb. Chomiki potrzebują odpowiednio dużo przestrzeni, dlatego cieszę się, że już wiesz jaka klatka dla chomika jest najlepsza 🙂

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.

Leave a Comment