Najlepsza karma sucha dla szczeniaka #5NAJ

Przygotowania przed pojawieniem się w domu szczeniaka wyglądają nieraz podobnie jak przygotowania przed przyjściem na świat dziecka. To naprawdę cudowne, że tak wiele opiekunów poszukuje dla swoich zwierząt najlepszych rozwiązań. Dziś podpowiadam Wam, jaka jest najlepsza karma sucha dla szczeniaka!

najlepsza karma sucha dla szczeniaka

Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę jak ogromny wpływ ma żywienie szczeniaka na jego dorosłe życie. Jeśli nie to musisz mi uwierzyć, że znaczenie jest olbrzymie! Prawidłowa dieta szczeniąt to gwarancja jego zdrowia i długiego życia w przyszłości. Dlatego tak ważny jest wybór najlepszej karmy dla malucha, która zapewni mu wszystko to, czego szczenię potrzebuje.


Zobacz cały wątek o żywieniu szczeniąt tutaj: Najważniejsze założenia diety szczeniąt


Najlepsza karma sucha dla szczeniaka – czyli jaka?

Duża ilość energii, białka i tłuszczu w małej ilości karmy

Szczeniaki szybko rosną, a do prawidłowego rozwoju niezbędna jest porządna dawka energii w karmie. Jednakże układ pokarmowy szczeniaków jest dość niewielki i nie może przyjmować dużych porcji pokarmu. Dlatego duża ilość składników pokarmowych i energii musi być zmieszczona w możliwie najmniejszej ilości jedzenia. Reasumując: szczenięta potrzebują skoncentrowanej dawki karmy napchanej białkiem i tłuszczem, przy jednoczesnej niewielkiej jej objętości aby nie obciążać zbytnio wrażliwego przewodu pokarmowego. To znaczy,  że pożądane są w karmie wysokie ilości białka, tłuszczu i energii.

Dobra strawność

Oprócz tego strawność takiej karmy musi być wysoka. Jest to parametr, który rzadko producenci podają na swoich etykietach, a jest on bardzo ważny. Bowiem w tym wypadku ponownie chodzi o nieobciążanie przewodu pokarmowego niestrawionymi resztkami jedzenia. Odpowiednia strawność to również dostarczenie szczeniakowi wszystkich niezbędnych elementów diety w odpowiednich ilościach. Jak największa ilość składników powinna zostać strawiona, dlatego z góry odrzucam karmy, które zawierają zboża. Na liście znajdują się jedynie karmy bezzbożowe dla szczeniąt,  gdyż psy słabo trawią zboża, nie są one w ich diecie niezbędne, a tylko ograniczają strawność pozostałych składników.

Odpowiednie proporcje wapnia do fosforu

Kolejna bardzo ważna kwestia w okresie wzrostu to odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. Zgodnie z zaleceniami powinien on wynosić minimum 1:1 a maksimum 1,6:1. Może to niektórych zaskoczyć, ale nie tylko niedobór składników mineralnych jest niebezpieczny dla zdrowia szczeniaka. Nadmiar poszczególnych minerałów może znacznie zmniejszać przyswajalność pozostałych składników mineralnych. Dlatego nie tylko ilość jest istotna, ale przede wszystkim proporcje!

Podział karm na rasy duże i małe

Ponadto, aby opiekun zarówno małego Owczarka niemieckiego, jak i jeszcze mniejszego Jack Russell Terriera, mógł znaleźć coś najwłaściwszego dla swojego psa, na liście dodałam tylko takie karmy, które posiadają osobno wersję dla szczeniąt ras małych i osobno dla ras dużych. Jest to istotne ze względu na wielkość granulek i tym samym zmniejszenie ryzyka zachłyśnięcia.

No dobrze, to przejdźmy do rzeczy: które karmy suche dla szczeniaka spełniają powyższe wymagania?


Oprócz dobrej karmy szczenięciu przyda się w nowym domu jeszcze kilka innych istotnych przedmiotów.
Zobacz co powinna zawierać
wyprawka dla szczeniaka!


Lista #5NAJ – najlepsza karma sucha dla szczeniaka

5. Purizon Puppypurizon karma dla szczeniaka

Karma, która w 70% składa się ze składników pochodzenia zwierzęcego i nie zawiera zbóż. Ma bardzo wysoki procent białka: prawie 40%! To dla naszych szczeniąt bardzo cenny składnik, który pomoże im się dobrze rozwijać. Oprócz tego znajdziecie wersję dla małych maluchów i dużych maluchów. Jak dla mnie super.

Składniki analityczne:

białko: ok. 39%

tłuszcz: ok. 18%

popiół: ok. 7,5%

włókno: ok. 3,5%

wilgotność: 10%

węglowodany: ok. 22%

Cena: około 25 zł za kilogram

 

4. Applawsapplaws dla szczeniaka

Dużo kurczaka (i niestety tylko kurczaka, nie ma innych smaków): w sumie 75% karmy. Dostępna jest wersja dla szczeniąt ras mniejszych oraz ras dużych. Ponadto dostajemy tu dużo białka oraz dużo tłuszczu, a mało (względnie) węglowodanów. Oczywiście reszta założeń również spełniona: czyli odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, brak zbóż oraz wysokie ilości białka i tłuszczu.

Składniki analityczne:

białko: ok. 39%

tłuszcz: ok. 22%

popiół: ok. 8,5%

włókno: ok. 4%

wilgotność: 10%

węglowodany: ok. 21%

Cena: około 22 zł za kilogram

 

3. Acana Puppyacana karma dla szczeniąt

Bardzo sobie cenię tę kanadyjską firmę. Acana ma przejrzysty i czytelny skład. Ponadto szczycą się używaniem wszystkich ważnych części pochodzenia zwierzęcego: karmy te są pełen mięsa, szpiku i organów wewnętrznych, dzięki czemu nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji psa. To naprawdę świetna karma dla psa, aczkolwiek ląduje na trzecim miejscu ze względu na wysoką cenę.

Składniki analityczne:

białko: ok. 33%

tłuszcz: ok. 20%

popiół: ok. 7%

włókno: ok. 5%

wilgotność: 12%

węglowodany: ok. 23%

Cena: około 30 zł za kilogram

 

2.  Brit Care Puppy Grain Freebrit care puppy

Brit Care to dobre karmy suche dla psów w dobrej cenie. Zabrakło mi na nie miejsce w poprzednich listach #5NAJ, ale w przypadku szczeniąt często je polecałam pracując w sklepie zoologicznym. Karmy Brit Care mają czytelny skład, dużą ilość białka oraz tłuszczu a także odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. Zwróć jednak uwagę, aby przy zakupie wybierać wersję „grain free”. Bowiem niestety Brit wypuszcza także karmy ze zbożami.

Karmy Brit Care są dostępne w wersji dla wszystkich ras, ale także takie specjalne dla większych psiaków. Ponadto możecie znaleźć również serię MINI w pięknych pastelowych kolorach. Oprócz tego dostępne są smaki inne niż kurczak!

Składniki analityczne:

białko: ok. 33%

tłuszcz: ok. 22%

popiół: ok. 8,5%

włókno: ok. 1,5%

wilgotność: 10%

węglowodany: ok. 25%

Cena: około 20 zł za kilogram

 

1. Carnilove Puppycarnilove najlepsza karma dla szczeniaka

Najlepsza karma sucha dla szczeniaka w dobrej cenie. Carnilove nie zawiera nie tylko zbóż, ale także ziemniaków ani batatów. Dodatkowo cały skład jest przedstawiony w ilościach procentowych, dzięki czemu dokładnie wiemy czego ile jest w tej karmie. Oczywiście znajdziemy wersję dla psów małych i osobno dla dużych. Ponadto jeżeli ktoś jest znudzony kurczakiem, to Carnilove proponuje nam smak łososia z indykiem. Psiaki wsuwają, aż się uszy trzęsą!

Składniki analityczne:

białko: ok. 38%

tłuszcz: ok. 20%

popiół: ok. 8%

włókno: ok. 2,5%

wilgotność: 10%

węglowodany: ok. 21%

Cena: około 18 zł za kilogram

 


A gdy Twoje szczenię zacznie powoli dorastać, sprawdź kiedy przestawić szczeniaka na pokarm dla dorosłych psów.


Podsumowanie

Nie ma co oszczędzać na diecie naszych szczeniąt, ponieważ później zła karma może się zamienić w problemy zdrowotne a tym samym ogromne rachunki za leczenie. Warto poświęcić chwilę i poznać najważniejsze potrzeby szczeniaków, aby wybrać odpowiednią dla nich karmę. Jednakże ilość karm suchych dla szczeniąt dostępnych na sklepowych półkach jest olbrzymia, dlatego musiałam Wam pomóc i powstała lista #5NAJ, z której karmy możecie kupować „w ciemno”. Niech służą Waszym szczeniakom na zdrowie!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment