Nowa karma dla psa i kota-jak zmienić karmę?

Kupiliśmy psu lub kotu nową karmę i najwyższa pora podać ją pupilowi. Jednak, aby wszystko przebiegało bez rewolucji żołądkowo-jelitowych, należy to robić stopniowo. A co to znaczy stopniowo? Graficznie podpowiadam co robić, by nowa karma dla psa lub kota została wprowadzona bezpiecznie.

nowa karma dla psa jak zmienić karmę

Urozmaicona dieta dla psa i kota?

Na początku musimy wyjaśnić sobie jedną rzecz. Psy i koty nie potrzebują urozmaiconej diety. Wśród zwierząt to nie działa tak jak u nas. Slogany „urozmaicona dieta zapewnia zdrowie” funkcjonują wśród ludzi i niech tam pozostaną. Układ pokarmowy zwierząt działa zupełnie inaczej niż ludzki.

Przede wszystkim psy i koty mają krótszy przewód pokarmowy, a jego mikroflora jest dość uboga. W związku z tym nagłe wprowadzenie nowego pokarmu może wywołać zaburzenia w trawieniu, najczęściej biegunki.

Wobec tego nie szalejmy z pokarmem naszych pupili i nie kupujmy co chwilę nowej karmy, gdy tylko zobaczymy promocje, fajną etykietę innej firmy lub nową reklamę w telewizji. Jeżeli nasz pies lub kot jest przyzwyczajony do danego rodzaju pokarmu (suche, mokre, surowe) lub danego surowca (kurczak, wołowina, indyk) i dobrze na niego reaguje, trzymamy się tej diety.


Nie zrozum mnie źle – nie mówię, że mieszanie karm jest złe, bowiem powstał o tym cały wpis: Mieszanie karm – czy warto łączyć ze sobą karmy?, w którym tłumaczę, że to jest dobre! Jednak chodzi o to, aby wybrać dwie-trzy karmy różnych producentów i to ich się trzymać, a nie zmieniać co chwilę karmy według własnego widzimisię. 


Nowa karma dla psa i kota = Lepsza karma

Co innego w sytuacji, gdy chcemy poprawić żywienie i nowa karma dla psa lub kota ma podnieść wartość diety. Wtedy w założeniu zmieniamy pokarm raz i na dobre. I takie rozwiązanie jest dobre, ponieważ możemy w ten sposób przyczynić się do lepszego zdrowia naszych zwierząt i ich dłuższego życia.

Dlatego dzisiaj podpowiem jak bezpiecznie wprowadzić nową karmę do psiej lub kociej diety, aby uniknąć takich rewolucji.

Nowa karma dla psa lub kota – jak wprowadzić?

Kupiliśmy nową karmę, na przykład po przeczytaniu jednej z list #5NAJ:

I co dalej? Trzeba włożyć karmę do miski. No dobrze, tylko jak? Nie chcemy, żeby pies czy kot dostał biegunki, wymiotów lub jeszcze innych problemów gastrycznych.

Najlepiej jest zastosować metodę 7-dniową. Już wyjaśniam o co chodzi. Zaczynamy od grafiki:

zmiana karmy na nową

  1. Pierwszego dnia mieszamy nową karmę z poprzednią, tak aby nowa karma (pomarańczowa) stanowiła 25% dawki, a poprzednia karma (bordowa) 75%. Tak samo dnia drugiego.
  2. W trzeci i czwarty dzień wyrównujemy proporcje: nowej karmy 50%, poprzedniej 50%
  3. W piąty i szósty dzień zaczyna zdobywać przewagę nowa karma. Wówczas proporcje wynoszą 75% nowej karmy i 25% poprzedniej.
  4. Od siódmego dnia podajemy już tylko nową karmę.

Przez cały etap przestawiania bacznie obserwujemy zachowania i reakcje naszego pupila. Zmiany mogą dotyczyć nie tylko problemów z przewodem pokarmowych, ale również alergii. Wypatrujemy wszystkiego: biegunki, wymiotów, gazów, wzdęć, zwiększonego drapania się, tarzania itp. Czas potrzebny na dostosowanie się przewodu pokarmowego do nowej karmy wynosi zazwyczaj około 14 dni.

Na koniec jeszcze dodam, że najłatwiej jest przestawić zwierzaka na nowy pokarm tego samego rodzaju. Czyli najbezpieczniej zmieniać jedną karmę suchą na drugą suchą, karmę mokrą danej firmy na mokrą innej firmy, a pokarm surowy na inny surowy itp.

Podsumowanie

Dobrze jest zmieniać karmę na taką lepszej jakości, ale najlepiej zrobić to raz a porządnie. Psy i koty nie są dostosowane do przyjmowania co rusz nowych karm, ponieważ mają dość delikatny przewód pokarmowy. Zmiany należy wprowadzać ostrożnie, czyli stopniowo, najlepiej stosując metodą 7-dniową.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment