Najlepsza karma sucha dla psa #5NAJ

Zastanawiasz się jaka karma dla psa jest najlepsza? To dobrze trafiłeś! Przedstawiam gotową listę: #5NAJ najlepsza karma sucha dla psa! Znajdziesz na niej same najlepsze karmy suche dla psów dostępne na polskim rynku!

Na wstępie pragnę zaznaczyć i uświadomić Ci dwie rzeczy:

1. Karmy suche stanowią najbardziej przetworzony rodzaj pokarmu dla psów i kotów. Ze względu na proces produkcji oraz stosowanie tajemniczych sosów wzmacniających smak, można by ten rodzaj karmy porównać do ludzkich chipsów. Często są to produkty bardzo tłuste, bogate w węglowodany (cukry) i uzależniające (szczególnie te słabej jakości).

O ile u psów karma sucha nie powoduje aż takich tragicznych skutków jak u kotów (więcej na ten temat we wpisie: Karma sucha szkodzi kotu!), o tyle nadal powinniśmy się zastanowić czy chcemy psu podawać przetworzone chrupki. Decyzję pozostawiam Tobie.

2. Podany ranking nie został przeze mnie stworzony na podstawie doświadczeń przy psiej misce. Jest to ranking bazujący na składach karm oraz deklaracjach producenta i jest to ranking poniekąd subiektywny. Taka sama karma może bowiem zostać zupełnie różnie odebrana przez dwa różne psy. Zarówno pod względem smakowitości (czyli chęci do jej zjedzenia), jak i pod względem reakcji organizmu (np. rewolucje żołądkowe: wzdęcia, gazy). Dlatego pamiętaj, że ostatnie słowo zawsze należy do organizmu psa.

Najlepsza karma sucha dla psa – czyli jaka?

Półki w sklepach zoologicznych uginają się od ilości najróżniejszych karm suchych dla psów. Jednak nie każdy ma czas wejść do takiego sklepu, wziąć do ręki każdą karmę i po kolei analizować ich składy. Zajęłoby to ogrom czasu, a i wiedzy trochę się do tego przyda. Ponieważ każdy producent na etykiecie twierdzi, że to właśnie jego karma jest najlepsza, naszym zadaniem jest umieć rozróżnić tą najlepszą od tej naprawdę najlepszej.

Cechy najlepszej karmy dla psa

Specjalnie dla Ciebie weszłam do takiego sklepu, wzięłam do ręki każdą karmę i po kolei analizowałam ich składy. Brałam pod uwagę karmy ogólnodostępne, te często spotykane w sklepach zoologicznych stacjonarnych i internetowych. Z nich wybrałam tylko te, które w składzie nie posiadają zbóż, soi i ryżu (napisałam osobno, ale RYŻ TO ZBOŻE, tak jakby co).

Ponadto ze względu na przynależność psa do grupy żywieniowej względny mięsożerca, większość jego diety powinny stanowić produkty pochodzenia zwierzęcego. Znajdziesz zatem tutaj tylko takie karmy, których co najmniej 50% stanowią produkty pochodzenia zwierzęcego. Produktów roślinnych powinno być jak najmniej i raczej powinny być to warzywa i zioła, a nie zboża.


Dowiedz się więcej na temat węglowodanów w diecie psów i kotów!


No, to jak już wyjaśniłam co i jak, nadeszła pora zapoznać się z listą. Mam nadzieję, że znajduje się na niej najlepsza karma również dla Twojego psa!

#5NAJ – najlepsza karma sucha dla psa

5. Wolfsblut

Ciekawa karma sucha dla psa z dużą ilością smaków do wyboru. Jej główną zaletą jest zastąpienie popularnych roślin strączkowych, słodkimi ziemniakami. Ziemniaki, w przeciwieństwie do grochu i bobu, nie wzdymają. Aczkolwiek w tej karmie ilość ziemniaków jest dość duża, co odbija się na dużej ilości węglowodanów. Za to 'tylko’ miejsce 5.

Składniki analityczne:Wolfsblut najlepsza karma sucha dla psa

białko: ok. 26%

tłuszcz: ok. 16%

popiół: ok 8,5%

włókno: ok. 3,5%

wilgotność: ok. 8%

węglowodany: około 36%

CENA: około 38 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić w dobrej cenie

4. Orijen

85%-90% karmy Orijen stanowią mięso, ryby i jaja, natomiast pozostałe 10-15% to przede wszystkim warzywa, w mniejszym stopniu owoce i zioła. Zwierzęta, z których pozyskiwane jest mięso, utrzymywane są na wolnym wybiegu, a ryby poławiane są z naturalnego środowiska.

Duży plus za różnorodność rodzajów mięs w każdej karmie, dzięki czemu każda porcja jest dobrze zbilansowana i urozmaicona. Orijen szczyci się również tym, że do karmy dodaje wszystko – mięso, tłuszcz, kości i chrząstki – dzięki czemu nie musi dodawać sztucznych suplementów.

Byłaby to może najlepsza karma sucha dla psa na rynku, gdyby nie ogromna zawartość grochu i innych roślin strączkowych. Zawracam Ci na to uwagę, ponieważ taka ilość może u wielu psów wywoływać wzdęcia i gazy. Ponadto – cena jest dość wysoka.

dobra karma sucha dla psaSkładniki analityczne:

białko: ok. 38%

tłuszcz: ok. 18%

popiół: ok. 8%

włókno: ok. 5%

węglowodany: ok. 18%

wilgotność: ok. 12%

CENA: ok. 45 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić w dobrej cenie

3. Simpsons 80/20

Karma, której skład wygląda bardzo zachęcająco. Mamy 80% produktów pochodzenia zwierzęcego, 20% produktów roślinnych. W tym – produkty roślinne to ziemniaki i bataty, nie groch i fasola (czyli powinno się obejść bez wzdęć). Naprawdę obiecujące.

Jednakże dla mnie minusem jest to, że dostępne są tylko dwa smaki (kurczak albo ryby). Może dla kogoś z Was to również być problem, dlatego ostrzegam od razu. Tak czy siak – miejsce na liście należy się.

Składniki analityczne:simpsons 80/20

białko: ok. 38%

tłuszcz: ok. 18%

włókno: ok. 2%

popiół: ok. 10%

węglowodany: około 32%

CENA: około 35 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić w dobrej cenie

2. Alpha Spirit

Zawartość mięsa na poziomie około 65% (z zaznaczeniem, że chodzi o mięso świeże – finalnie, po całej obróbce, mięsa w karmie zostaje mniej – więcej na ten temat dowiesz się z darmowego E-BOOKA 5 Sztuczek producentów karm), pozostałe 35% stanowią warzywa i owoce. Choć skład nie zawsze jest czytelny, to i tak wysoka zawartość mięsa i brak wzdymającego grochu w składzie plasuje karmę Alpha Spirit na 2. miejscu mojej listy!

karma sucha dla psaSkładniki analityczne:

białko: ok. 34%

tłuszcz: ok. 16%

włókno: ok. 1,5%

popiół: ok. 8%

węglowodany: około 30%

CENA: około 33 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić w dobrej cenie

1. Eden

Co prawda nie jest to karma sucha dla psa, a półwilgotna, ale to nawet lepiej! To samo w sobie jest dużym plusem, bowiem ta karma zawiera 18% wody, czyli praktycznie o 10% więcej od pozostałych karm. Oprócz tego karma ma krótki i czytelny skład, dużą ilość produktów pochodzenia zwierzęcego przy jednoczesnej małej zawartości węglowodanów. Ponadto jeśli kogoś psiak ma dosyć już kurczaka, to może liczyć na karmę Eden.

Zastanawiająca jest jednak obecność gliceryny w składzie. Gliceryna jest konieczna przy karmach o takiej wilgotności, aby utrzymać wilgoć na takim poziomie i nie dopuścić do rozwoju bakterii. Aczkolwiek jej wpływ na organizm zwierząt jest wątpliwy. Na szczęście nie wszystkie wersje karmy Eden ją posiadają, dlatego wybieraj te, które są od niej wolne. To według mnie najlepsza karma sucha dla psa! (no, prawie sucha)

Składniki analityczne:najlepsza karma sucha dla psa eden

białko: ok. 32%

tłuszcz: ok. 19%

włókno: ok. 3%

popiół: ok. 12%

wilgotność: 18%

węglowodany: ok. 16%

CENA: około 30 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić w dobrej cenie


Podane karmy są nieco za drogie? Sprawdź nieco tańsze propozycje w rankingu: #5NAJ Dobra karma sucha dla psa do 25 złotych za kilogram!


Podsumowanie

Daj mi znać jeśli znasz inną naprawdę dobrą karmę. Przecież zawsze możemy poszerzyć listę. A może masz swoją listę #5NAJ? Pisz śmiało!

Pamiętaj również, że taka lista potrzebuje nieustannych aktualizacji, bo rynek karm dla psów rozrasta się i zmienia praktycznie każdego dnia. Same składy karm również ulegają nieustannym zmianom. Dlatego jeśli znasz jakąś nową, ciekawą karmę to daj mi znać – może skorzystają na tym również inne psiaki! Ja mogę nie nadążyć ze wszystkim, dlatego zawsze wsparcie się przyda 🙂

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.