Karma dla psa z nadwagą – ranking #5NAJ

Otyłość i nadwaga to problemy, które coraz częściej dotykają nasze zwierzęta domowe. Sprawy nie należy pozostawiać samej sobie, dlatego w przypadku nadwagi u psa pierwsze co musimy zrobić to zmienić jego styl życia i żywienie. Zastanówmy się zatem która karma dla psa z nadwagą jest najlepsza i dlaczego?

karma dla psa z nadwagą ranking
Co znajdziesz we wpisie?

Mamy problem. My, jako ludzie, oraz nasze psy i koty. Badania pokazują, że stajemy się coraz grubsi, a razem z nami również nasze zwierzaki. A z tym tematem nie ma żartów. Otyłość to choroba – skomplikowana, złożona i jednocześnie jedna z najgroźniejszych chorób przewlekłych.

Dlatego zanim przejdziesz dalej, chciałabym abyś dobrze zrozumiał sedno sprawy. Jeżeli Twój pies jest otyły, to najwyższa pora zawalczyć o jego zdrowie. Bowiem to o to tutaj chodzi – nie o ładniejszy i bardziej zgrabny wygląd psa, a o jego zdrowie i długie życie.


Dlatego po pierwsze przeczytaj artykuł: Odchudzanie psa – jak zrobić to bezpiecznie? Dopiero wówczas przejdź dalej.


Mam nadzieję, że tekst o odchudzaniu psa został przeczytany. Bowiem zawarłam tam sporo istotnych kwestii, z których dowiesz się, że sama zmiana karmy może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Jak już wszystkie instrukcje dotyczące bezpiecznego odchudzania psa zostaną wdrożone, możemy przejść do wyboru bardziej dopasowanej karmy do stylu życia Twojego psa. Czyli karmy o obniżonej zawartości energii.

Karma dla psa z nadwagą – pożądane cechy

Tak jak i w przypadku człowieka, w odchudzaniu chodzi przede wszystkim o zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii (najlepiej w połączeniu ze zwiększona aktywnością fizyczną). Nie powinny być to jednak cięcia diametralne. Samo ograniczenie podawania przysmaków między posiłkami to już będzie duże obniżenie liczby kalorii w diecie psa.

Obniżona kaloryczność

Dlatego jeżeli karmy bytowe najczęściej stosowane przez opiekunów zwierząt mają około 360 – 400 kcal, to nie wybierajmy nagle karmy, która ma ich o połowę mniej. Stąd odpowiednia będzie redukcja kalorii w karmie o 10-20%. Zatem na tej liście znajdziesz karmy o kaloryczności mieszczącej się w przedziale 300 – 350 kcal.

Zmniejszona zawartość tłuszczu

Tłuszcz jest uznawany za głównego winowajcę otyłości. Jednak nie możemy unikać go za wszelką cenę, bowiem jest on niezwykle istotny w diecie. W żywieniu psa spełnia on rolę przede wszystkim magazynu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K) oraz poprawia smakowitość karmy, dzięki czemu psy chętniej ją jedzą.

Jednakże tłuszcz to równocześnie najbardziej energetyczny składnik odżywczy, dostarczający w jednym gramie 8,5 kcal (czyli prawie dwa i pół raza więcej niż jeden gram białka lub węglowodanów). Dlatego jeśli standardowa karma dla psa dorosłego zawiera około 14 – 18% tłuszczu, my będziemy wybierać takie, w których tłuszcz stanowi mniej niż 12%.

Zwiększona ilość włókna

To punkt mile widziany, jednak nie obowiązkowy. Zwiększona ilość włókna przyczynia się do mniejszej strawności karmy, a tym samym do zmniejszenia podaży kalorii. Czyli coś, co w przypadku psa wymagającego odchudzania nam się przyda.

Jednakże tak naprawdę zawartość włókna surowego na poziomie powyżej 5 – 6% to już karma ze zwiększoną jego ilością. A taka zawartość dotyczy sporej ilości karm suchych dla psów na rynku.


Zobacz pozostałe rankingi najlepszy karm suchych dla psów: Najlepsza karma sucha dla psa oraz Dobra i niedroga karma sucha dla psa


Skoro już sobie wyjaśniliśmy zasady, to pora przejść do naszego rankingu. Sprawdźmy jaka karma dla psa z nadwagą będzie najlepsza. Przyznam szczerze – zadanie nie było proste. Wiele karm mimo deklaracji na etykiecie „light”, „dla psów z nadwagą” itp. kompletnie nie przypominało w składzie karmy dla psa wymagającego odchudzania, często zawierając nawet więcej kalorii i tłuszczu niż w innych standardowych karmach dla psa dorosłego. Ale udało się! Mamy nasze #5NAJ!

Ranking #5NAJ Najlepsza karma dla psa z nadwagą

5. Fitmin Light

Karma dla psa z nadwagą, która faktycznie ma mniejszą ilość kalorii i tłuszczu. Jednak zyskuje 5. miejsce ze względu na obecność ryżu i kukurydzy wysoko w składzie. To oraz inne produkty roślinne w tej karmie dają nam bardzo dużo węglowodanów w składzie analitycznym. A to nie jest dobre. Jednakże karma ma dobrą cenę oraz jest dostępna w trzech wersjach: mini, medium i maxi, dopasowując się do różnych ras psów i ich wielkości.

Fitmin medium Light

Składniki analityczne:

białko: ok. 21%

tłuszcz: ok. 8%

popiół: ok. 6%

włókno: ok. 4%

wilgotność: ok. 10%

węglowodany: ok. 50%

ENERGIA: 320 kcal

Cena: około 16 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

4. Lukullus Kurczak i łosoś z Morza Północnego

Gdy spojrzymy na nasze założenia dla idealnej karmy dla psa z nadwagą, to możemy uznać, że karma Lukullus spełnia wszystkie nasze założenia. Tłuszczu mamy tylko 10%, kalorii mamy mniej niż 350, a włókna więcej niż 5%. Nie jest to jednak karma idealna, bowiem jej skład pozostawia trochę do życzenia. Obecność ryżu na drugiej pozycji w składzie, a produktów zwierzęcych mamy tylko nieco ponad 30%. Mogło być lepiej. Aczkolwiek cena jest wielce przystępna.

Lukullus light

Składniki analityczne:

białko: ok. 24%

tłuszcz: ok. 10%

popiół: ok. 7,6%

włókno: ok. 5,4%

wilgotność:ok. 10%

węglowodany: ok. 43%

ENERGIA: 343 kcal

Cena: około 17 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

3. John Dog Jagnięcina z warzywami

Po pierwsze polska marka. Po drugie zero zbóż. A po trzecie prawie 42% jagnięciny w składzie. Do tego poszukiwana ilość kalorii i tłuszczu. Dobry skład i rozsądna cena zdecydowanie idą ze sobą w parze. Super!

John Dog Light karma dla psa z nadwagą

Składniki analityczne:

białko: 30%

tłuszcz: 10%

popiół: 8%

włókno: 4%

wilgotność: 8%

węglowodany: ok. 40%

ENERGIA: 330 kcal

Cena: około 22 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

2. Brit Care Weight Loss Rabbit & Rice

Okazuje się, że firma Brit Care, której do tej pory nie doceniałam w rankingach, idealnie nadaje się jako karma dla psa z nadwagą. Tłuszcz, włókno oraz ilość kalorii są na oczekiwanym przez nas poziomie. Cena również jest przystępna. Jedyny mały minus za obecność ryżu w składzie i to w ilości 35%.

brit care weight loos karma dla psa

Składniki analityczne:

białko: 27%

tłuszcz: 10%

popiół: 5,5%

włókno: 9%

wilgotność: ok. 10%

węglowodany: ok. 38%

ENERGIA: 320 kcal

Cena: około 22 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

1. Acana Light & Fit – najlepsza karma dla psa z nadwagą

Karma z najniższą kalorycznością na tej liście. Aczkolwiek to nie jedyny powód, dla którego Acana zajmuje pierwszej miejsce. Bowiem kolejne plusy to mała zawartość węglowodanów, dzięki bogatemu w mięso składowi. Oprócz tego warzywa w składzie dają nam całkiem spory procent włókna. Jednocześnie jest to karma bez zbóż. Niestety – jakoś kosztuje. To także najdroższa karma w rankingu. Jednak sądzę, że jest warta swojej ceny!

karma dla psa z nadwagą Acana

Składniki analityczne:

białko: 35%

tłuszcz: 11%

popiół: 7%

włókno: 8%

wilgotność: ok. 10%

węglowodany: ok. 29%

ENERGIA: 307 kcal

Cena: około 30 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

Słowo na koniec

Jest jeszcze jedna rzecz, o której nie wspomniałam. W zestawieniu znalazły się tylko karmy suche, bowiem to głównie pośród nich znajdują się specjalne wersje dla psów z nadwagą. Jednakże tak na dobrą sprawę karmy suche zawsze będą charakteryzowały się o wiele wyższą gęstością energetyczną niż karmy mokre.

Dlatego przy potrzebie odchudzenia psa dobrym rozwiązaniem może być nie tyle sama zmiana producenta karmy, co przejście na inną formę – czyli karmę wilgotną. W nich ilość energii jest znacznie mniejsza, co przekłada się na możliwość podania większej dawki pokarmu, niż przy karmie suchej. Rozważ tę opcję 🙂 Ja podrzucam przydatny link: Najlepsza karma mokra dla psa.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.