Najlepsza karma mokra dla szczeniaka #5NAJ

Jako opiekun szczeniaka stajesz przed niełatwym zadaniem. Stałeś się właśnie w pełni odpowiedzialny za żywienie, a tym samym zdrowie małej uroczej istoty, gratuluję! To duże wyzwanie, ale również ogromna szansa na zapewnienie psu zdrowia i długiego życia. Najlepsza karma mokra dla szczeniaka powinna zagwarantować maluchowi dobry start. Jaka powinna być najlepsza karma dla szczeniąt? Sprawdź poniżej!

najlepsza karma mokra dla szczeniaka

Co znajdziesz we wpisie?


Czy istnieje coś słodszego niż małe szczeniaczki? O pierwsze miejsce w kategorii słodkości konkurować ze szczeniakiem może chyba tylko mały kociak. Jednakże tematem dzisiejszego wpisu nie jest nagroda w kategorii Słodycz Roku (i całe szczęście – nie mogłabym się zdecydować czy to szczeniak czy kociak dostałby puchar w tej konkurencji).

Wróćmy zatem do żywienia. Bowiem żywienie szczeniaka to temat niezwykle istotny. Rzutuje na całe przyszłe życie naszego psa. Dlatego warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z głównymi zasadami prawidłowej diety rosnącego psiaka.


Najważniejsze zasady odpowiedniego żywienia szczeniąt od urodzenia do momentu dorosłości znajdziez tutaj: Żywienie szczeniaka – zasady diety


Najlepsza karma mokra dla szczeniaka – co musi spełniać?

Jest kilka czynników, którymi powinna cechować się najlepsza karma morka dla szczeniaka. To cechy, które pozwolą zdrowo rozwijać się organizmowi i zapewnią energię do jego wzrostu. Ponadto to właśnie na ich podstawie został stworzony poniższy ranking.

Więcej energii w mniejszej dawce

Karmy typu puppy/junior charakteryzują się zwykle tym, że posiadają większą kaloryczność. Dzięki temu możemy podać szczeniakowi mniejszą porcję pokarmu z tą samą ilością energii w porównaniu do karm dla psów dorosłych. Dlaczego jest to istotne?

Po pierwsze dlatego, że szczeniaki potrzebują bardzo dużo energii w pokarmie, aby sprostać wymaganiom energetycznym rosnącego organizmu. Ponadto ten kto miał do czynienia ze szczeniakami ten wie, że nie usiedzą one w miejscu. Energia potrzebna na wzrost plus energia potrzebna do zabawy równa się duża ilość energii potrzebna w dawce pokarmowej.

Oprócz tego żołądki młodych psów (szczególnie na początku) są dość małe i nie przyjmą zbyt dużych porcji pokarmu. Dlatego jeśli masz wybór, to podawaj swojemu szczeniakowi karmy dla szczeniąt właśnie.

Mięso, mięso, mięso

Dobra karma mokra dla psa to karma wypełniona po brzegi produktami pochodzenia zwierzęcego. A przede wszystkim mięsem. To właśnie mięso powinno stanowić główny składnik dobrej karmy dla szczeniaka.

Oprócz samego mięsa mięśniowego w karmie powinny znaleźć się podroby, suplementy, mile widziany jest także mały dodatek warzyw lub owoców. Co więcej najlepsi producenci dzielą się na etykiecie dokładną rozpiską procentową każdego składnika.

Dodatek oleju rybnego

Bogactwo kwasów omega-3, niezwykle istotnych w procesie wzrostu i funkcjonowania całego organizmu, zapewni szczeniakowi dodatek oleju rybnego w karmie. O jego cudownych właściwościach więcej przeczytasz tutaj: Olej rybny dla psa.

Odpowiedni stosunek wapnia do fosforu

Aby szczeniak stał się dorosłym psem, musi urosnąć. A wzrost wiąże się również ze wzrostem kości. A do prawidłowego wzrostu mocnych kości potrzebny jest między innymi odpowiedni poziom wapnia.

Jednak nie sama ilość jest istotna, ale również stosunek do innych minerałów. Przede wszystkim fosforu. Według wytycznych żywieniowych odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w karmie dla szczeniąt powinien wynosić między 1:1 a 1,6:1.

Polski producent

To oczywiście cecha nieobowiązkowa, jednak akurat według mnie mile widziana. A to dlatego, że lubię wspierać polskich przedsiębiorców. Tym bardziej, gdy produkują wysokiej jakości produkty dla zwierząt.

UWAGA! Wybór najlepszej karmy na świecie dla szczeniaka jest niemalże niemożliwy. Bowiem przy wyborze diety dla psa oprócz cech dotyczących karmy, należy jeszcze wziąć pod uwagę cechy dotyczące samego psa. Między innymi stanu zdrowia, aktywności, preferencji smakowych lub ulubionych konsystencji. Dlatego kolejność przedstawiona w rankingu jest tylko poglądowa. Kolejność ulubionych karm swojego psa musisz określić sam.

Ranking #5NAJ – najlepsza karma mokra dla szczeniaka

5. Meatlove Classic Range Farmer Menu

meatlove karma dla szczeniaka

Zaczynamy od niemieckiej produkcji. Połączenie kurczaka, wołowiny i jagnięciny w dość szczegółowo rozpisanych proporcjach. Do tego miły dodatek takich dobroci jak drożdże piwowarskie, olej z wątroby dorsza i sproszkowane skorupy jaj. Ode mnie minus za zbędny twarożek w składzie, dość wysoką cenę oraz formę – wyciskana kiełbasa nie każdemu opiekunowi pasuje.

Składniki analityczne:

białko: 12,6%

tłuszcz: 7,6%

popiół: 1,9%

włókno: 0,5%

wilgotność: 72,4%

węglowodany: ok. 5,0%

Cena: około 17 zł za 400 g

4. John Dog Berry Line

john dog karma puppy

Polska marka John Dog gościła już nie raz w moich rankingach. Trzyma wysoki poziom również w karmach dla szczeniąt z linii Berry Line oraz nowej Pumpkin Line. Do dużej zawartości mięsa w składzie, dorzucono takie żywieniowe perełki jak algi morskie, skorupiaki czy drożdże piwne. Bardzo duży plus za dodatek oleju z łososia!

Składniki analityczne (dzik z cielęciną):

białko: 10,7%

tłuszcz: 7,1%

popiół: 2,2%

włókno: 0,4%

wilgotność: 75,0%

węglowodany: ok. 4,6%

Cena: około 8,50 zł za 400 g

3. Wataha Hunt Junior

wataha-karma-mokra-dla-szczeniaka

Polska karma mokra dla szczeniąt Wataha to bogactwo mięsa w składzie. I to nie byle jakiego mięsa! Wśród karm Wataha znajdziemy takie samki jak jeleń, bażant i kaczka. Ponadto są to karmy monoproteinowe, a więc idealne dla psich alergików.

Smak jeleń to aż 93% mięsa w składzie, z czego zostało ono rozpisane bardzo szczegółowo – każdy składnik jest podany z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku!

Składniki analityczne (jeleń):

białko: 11,4%

tłuszcz: 7,2%

popiół: 1,2%

włókno: 0,3%

wilgotność: 78,1%

węglowodany: ok. 1,8%

Cena: około 10 zł za 400 g

2. Dog’s Plate Junior

karma dogs plate junior

Czy nie byłoby miło jeszcze przed otwarciem karmy widzieć dokładnie jej zawartość? Na taki pomysł wpadła polska marka karm dla psów i kotów Dogs Plate, serwując swoje karmy w słoikach (które można wykorzystać ponownie – ekologicznie!). Elegancki słoik wpływa jednak na cenę – to najdroższa karma na naszym rankingu.

Mięso na pierwszym miejscu, uzupełnione warzywami, olejem z dorsza i dodatkami funkcjonalnymi takimi jak sproszkowane jajka, drożdże browarnicze czy algi. Dla szczeniaków mamy dwa smaki do wyboru.

Składniki analityczne (kurczak z wołowiną):

białko: 12,5%

tłuszcz: 8,2%

popiół: 0,9%

włókno: 0,6%

wilgotność: 75,3%

węglowodany: 2,5%

Cena: około 25 zł za 400 g

1. Wiejska Zagroda dla szczeniąt

najlepsza karma dla szczeniaka wiejska zagroda

Kolejna polska marka stanęła na wysokości zadania i stworzyła coś pysznego dla rosnących polskich szczeniąt. Wiejska Zagroda proponuje nam dwa smaki dla szczeniaków: mięsną lub rybną ucztę. Oba charakteryzują się dobrze rozpisanym, krótkim składem. Czy to najlepsza karma mokra dla Twojego szczeniaka? Przekonaj się sam 🙂

Składniki analityczne (mięsna uczta):

białko: 12,3%

tłuszcz: 8,1%

popiół: 1,2%

włókno: 0,5%

wilgotność: 77,5%

węglowodany: ok. 0,6%

Cena: około 9 zł za 400 g

Słowo na koniec

Polski rynek wysokiej jakości karm dla psów rozrasta się. Każdego roku powstają nowe, ciekawe propozycje dla miłośników czworonogów. Bardzo mnie to cieszy!

Jeśli chcesz poznać więcej godnych uwagi mokrych karm dla psów zajrzyj do wpisu: #5NAJ Najlepsza karma mokra dla psa. Wówczas wybierając karmę dla szczeniaka, szukaj po prostu odpowiednika „puppy” lub „junior”.

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.

Leave a Comment