Jak często kąpać psa?

„Jak często kąpać psa?” to pytanie z serii tych, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od samego psa i jego trybu życia. Jednak, żeby przybliżyć choć trochę temat i nie zostawić Was na lodzie, przygotowałam kilka informacji i porad o tym jak często kąpać psa.

jak często kąpać psa

Jak w wielu tematach dotyczących pielęgnacji, zdrowia i żywienia psa, tak również w kwestii kąpieli wszystko zależy od… samego psa! Jestem bowiem pewna, że zgodzisz się ze mną, iż nie ma na świecie drugiego takiego psa jak Twój. I to jest święta prawda! Nie ma zatem jednej uniwersalnej zasady dotyczącej kąpieli, która pasowałaby do wszystkich psów. Dlatego traktuj poniższy tekst jako wskazówki, które sam będziesz musiał dopasować do swojego pupila i Waszego trybu życia.


Jeśli posiadasz kota to pamiętaj, że u mruczących pupili ten temat wygląda zupełnie inaczej. Przeczytaj wpis: Kąpiel kota – dlaczego torturujesz swojego kota?


Jak często kąpać psa?

Częstotliwość kąpieli będzie uwarunkowana przede wszystkim rodzajem sierści psa. Ponadto nie bez znaczenia będą również ilość czasu spędzanego na dworze i rodzaj środowiska, w którym zazwyczaj przebywa pies.

Warto także wziąć pod uwagę preferencje naszego psa. Bowiem nie każdy pupil jest fanem kąpieli i wówczas jeśli nie jest to konieczne, możemy oszczędzić psu nieprzyjemności. Natomiast z niechęcią do kąpieli można pracować. Warto w tej sprawie zwrócić się o pomoc do psiego behawiorysty, który odpowiednio pokieruje Was w drodze do zaakceptowania kąpieli przez psa.

Jak często kąpać psa z długą sierścią?

Psy z długim i jedwabistym włosiem wypadałoby kąpać najczęściej. U takich ras jak shih tzu lub maltańczyk zaleca się kąpiel raz na 2-4 tygodnie. W takim wypadku warto postawić na delikatny szampon, który przy takiej częstotliwości mycia nie zaburzy pH skóry psa.


Jaki szampon wybrać? Sprawdź ranking: Najlepszy szampon dla psa #5NAJ


jak często kąpać psa z włosem

Gładka, krótka sierść u psa

U psów z gładką, przylegającą do ciała sierścią, kąpiel może odbywać się raz na miesiąc lub rzadziej. Wszystko zależy od Waszego trybu życia. Jeśli pies w międzyczasie zdąży się wybrudzić (zwykle w czymś o bardzo intensywnym zapachu…), nie bój się go wyczyścić pod wodą.

Kąpiel psa z podszerstkiem

Kudłate psiaki z grubym podszerstkiem można kąpać jeszcze rzadziej, zawsze w zależności od potrzeb. Jeśli pies zacznie wcześniej nieprzyjemnie pachnieć lub jego włos stanie się tłusty i brudny, należy kąpiel przeprowadzić wcześniej.

Jak widzisz nie jest wskazane kąpać psa zbyt często. Codzienna kąpiel może dotyczyć tylko psów z problemami skórnymi, którym lekarz weterynarii zalecił mycie w specjalnych preparatach. W innych wypadkach staraj się unikać zbyt wielu kąpieli w ciągu miesiąca.

Kąpiel szczeniąt

Nieco inne zasady dotyczą szczeniaków. Szczeniąt nie należy bowiem kąpać do ukończenia co najmniej 8 tygodnia życia. Najlepiej jest to robić dopiero po przyjęciu przez szczeniaka wszystkich szczepień.


Poznaj szczegółowy kalendarz szczepień u szczeniąt: Kalendarz szczepień psa i szczeniaka


Podsumowanie

To jak często kąpać psa zależy od wielu czynników. Mam nadzieję, że wypracujecie swój własny system częstotliwości kąpieli, który będzie odpowiadał zarówno Tobie, jak i Twojemu psu.

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.