Karma uzupełniająca a pełnoporcjowa

Na rynku istnieje wiele rodzajów karm. Mogą się różnić formą, smakiem, teksturą, gramaturą, ale również przeznaczeniem. Etykieta karmy powinna informować nas dla kogo dana karma jest przeznaczona oraz czy jest to karma uzupełniająca czy pełnoporcjowa. Czym różnią się te dwa określenia?

karma uzupełniająca a pełnoporcjowa

Od samego spojrzenia na ilość wariantów karm dostępnych na sklepowych półkach może rozboleć głowa. Ponadto rozszyfrowanie etykiet tych karm często okazuje się ciężkim orzechem do zgryzienia. A jednak etykiety mogą powiedzieć nam sporo o samym produkcie, nawet więcej niż się nam początkowo wydaje.


Dla tych, co pragną rozumieć z etykiet nieco więcej zachęcam do przeczytania e-booka: 5 Sztuczek Producentów Karm


Karma uzupełniająca a pełnoporcjowa – różnice

Karma pełnoporcjowa (inaczej kompletna, bytowa) z definicji zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe danego gatunku. To znaczy – ma odpowiedni poziom wszystkich niezbędnych składników (a przynajmniej tych składników, których ilości minimalne i maksymalne zostały uregulowane prawnie). Definicję ustawową możesz znaleźć tutaj: zbilansowana i kompletna karma.

Samo określenie „pełnoporcjowa karma” niewiele nam mówi. Dlatego aby wiedzieć dla kogo dany pokarm jest kompletny, producent musi podać jeszcze gatunek, wiek lub wielkość zwierzęcia, dla którego karma jest przeznaczona. Dla przykładu: kompletna karma dla dorosłych psów, pełnoporcjowa karma dla kociąt.


W tym miejscu zachęcam tych bardziej ciekawskich to zapoznania się z tekstem: Zbilansowana karma dla psa w każdym wieku


Z kolei karma uzupełniająca ze względu na złe ilości poszczególnych składników odżywczych, nie zaspokaja podstawowych potrzeb pokarmowych zwierzęcia. Aby stanowić pełny posiłek musi być podawana z innym produktem. Stąd karmy uzupełniające mogą stanowić tylko dodatek do diety. I to jest cała różnica między określeniami pełnoporcjowa a uzupełniająca.

Uwaga!

Czasami wpadają nam w ręce produkty, które nie mają tłumaczenia etykiety na język polski. Wówczas zazwyczaj mamy do czynienia z językiem angielskim. Z kolei w tym języku słowa kompletny (ang. complete) i uzupełniający (ang. complementary) brzmią nieco podobnie. Dla niektórych osób może być to zmyłka, nawet po samym spojrzeniu jedynie na początek słowa (comple…). Dlatego warto te dwa słówka zapamiętać.

karma pełnoporcjowa

Gdzie szukać tej informacji?

Każdy producent na etykiecie swojej karmy powinien umieścić informację, czy dany pokarm jest kompletny czy uzupełniający. Te informacje możemy znaleźć w tzw. części statutowej etykiety. Więcej na temat etykiet możesz przeczytać we wpisie: Jak czytać etykiety karm? Cz. I.

karma uzupełniająca

Karmy uzupełniające są popularne głównie wśród opiekunów kotów. Najczęściej wybierane karmy uzupełniające to dla kotów m.in: Applaws, Canagan, Cosma. Są to tzw. filetówki, składające się zazwyczaj z czystego fileta z dodatkiem galaretki. Na zdjęciu powyżej przedstawiony wygląd karmy filetowej, w tym wypadku Cosma – Pierś z kurczaka w galaretce.

Podsumowanie

Podsumowując – warto znać znaczenie wyrażenie karma uzupełniająca i zwracać na to uwagę wybierając produkt. Bowiem przy wyborze takiej karmy, nie możemy stosować w jadłospisie zwierzaka tylko takiego rodzaju. Grozi to niedoborami jednych składników, a nadmiarem innych.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.