Odchudzanie psa – jak to zrobić bezpiecznie?

Odchudzanie psa to temat niezwykle skomplikowany i zależny od wielu czynników. Podobnie jak u ludzi jest to proces wymagający czasu i odpowiedniego podejścia. A niestety nadwaga u psów to problem pojawiający się coraz częściej zarówno w naszym kraju, jak i na świecie.

odchudzanie psa

Otyłość i nadwaga powodowana jest przez zbyt dużą dawkę energii dostarczanej w diecie w porównaniu do jej faktycznego zapotrzebowania przez organizm. Różnica między tymi dwoma pojęciami polega na tym, że o nadwadze mówimy, gdy faktyczna masa ciała przekroczy o 10-15% masę optymalną dla danego psa, a o otyłości gdy ta wartość przekroczy 30%. Czyli jeżeli pies powinien ważyć 10 kilogramów, a waży 13 to mamy już do czynienia z otyłością (30% więcej od masy optymalnej).

Myślę, że dużym problemem u opiekunów psów jest zdanie sobie sprawy, że ich pies ma nadwagę. Bowiem jak się usłyszy, że pies ma 2 kilogramy za dużo, to automatycznie w głowie porównujemy tą wartość do człowieka. A co to jest dwa dodatkowe kilogramy u dorosłej osoby? Tyle co nic. Aczkolwiek jeśli pies powinien ważyć 5 kilogramów, a waży 7, to odbiega o 40% od swojej optymalnej masy ciała! A to oznacza już sporą otyłość. Dlatego zawsze warto przeliczyć wartości na procenty.

Dodatkowe kilogramy u psa – jakie czynniki do nich predysponują?

Jest kilka czynników, które wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi u psów. Między innymi są to:

  • WIEK – im pies jest starszy, tym wolniejszy ma metabolizm. Ponadto obniża się jego masa mięśniowa, a wysiłek fizyczny staje się coraz rzadszy. To wszystko sprawia, że starsze psy mają niższe zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego powinny otrzymywać odpowiednio mniej pożywienia lub karmę o niższej zawartości energii, a o tym właściciele często zapominają.
  • KASTRACJA/STERYLIZACJA – tutaj podobnie jak podpunkt wyżej, mamy do czynienia ze zmniejszonym tempem metabolizmu. Dzieje się tak ze względu na zmniejszony poziom hormonów płciowych po wycięciu narządów rozrodczych. Ponadto u sterylizowanych psów wzrasta apetyt. A to już prosta droga do szybkiej otyłości, z czego to samice częściej i z większą skalą dotyka ten problem.
  • RASA – co ciekawe, niektóre rasy uznaje się za osobniki z tendencją do otyłości zapisaną w genach. Dotyczy to takich ras jak: labrador retriever, west highland terrier, owczarek szetlandzki, jamnik, beagle, terrier szkocki i kilka innych.
  • DIETA – to jedyny z wymienionych czynników, który opiekun może kontrolować. Bowiem to jedyny czynnik ludzki spośród czterech wymienionych. To od właściciela psa zależy ile karmy mu poda, jaka to będzie karma i ile dostanie przysmaków pomiędzy posiłkami.

Przede wszystkim należy określić czy i jak dużą otyłość ma nasz pies. Można to zrobić ważąc go i określając optymalną masę, jaką powinien mieć. Jednakże taki sposób nie zawsze jest prawidłowy, ponieważ czasem to mięśnie ważą najwięcej. Dlatego warto naszego psa ocenić skalą BCS. Jest to skala określająca stan odżywienia zwierzęcia. Dobrym sposobem jest również zapytanie lekarza weterynarii czy jego zdaniem nasz pies ma problem i ile powinien schudnąć.

Odchudzanie psa – od czego zacząć?

Na samym początku konieczne jest określenie jakiej dawki energii w diecie potrzebuje nasz pies (DER). Niezbędne jest do tego poznanie dokładnej aktualnej masy ciała czworonoga. Następnie z odpowiednich wzorów można wyliczyć poprawną dawkę karmy dla psa, pamiętając aby oznaczać pupila jako „otyłego”.


W tym momencie mogą okazać się niezbędne trzy linki:

1. Kaloryczność karmy – jak obliczyć?

2. Ile powinien jeść pies – oblicz to sam

3. Kalkulator, który obliczy za Ciebie ile dokładnie karmy powinien jeść Twój pies


Po wyliczeniu odpowiedniej dawki energii oraz ilości karmy, jaką powinien otrzymywać nasz pies, konieczne jest ścisłe trzymanie się zalecanych wartości. Ponadto bardzo ważne jest stałe monitorowanie kondycji i wagi naszego psa. Samo zmniejszenie ilości karmy może nie przynieść rezultatów, ale zadbanie o odpowiednią podaż kalorii wydaje się być niezbędnym punktem wyjścia.

Dlatego należy wprowadzić dodatkowe kroki, aby maksymalnie zwiększyć prawdopodobieństwo zrzucenia masy przez naszego psa.

Dieta odchudzająca – bezpieczne i skuteczne odchudzanie psa

Wyznaczenie odpowiedniej dawki kalorii w diecie to jedno. Ale oprócz tego konieczne jest znalezienie najlepszej karmy, która pozwoli łatwiej zrzucić nadmiar kilogramów. Odchudzanie psa będzie wymagało znalezienia karmy, która:

  • ma obniżoną zawartość tłuszczu – w takich karmach tłuszcz zastępowany jest węglowodanami, które skutecznie redukują nam końcową ilość kalorii w dawce. Naturalna w nich będzie obecność takich produktów jak ryż, ziemniaki, otręby czy duża ilość warzyw.
  • ma zwiększoną ilość włókna surowego włókno daje większą dawkę karmy o mniejszej strawności. Dzięki temu pobranie energii jest mniejsze, a żołądek pełniejszy.

Należy pamiętać, że dużo lepszym rozwiązaniem jest znalezienie specjalnej karmy o niższej zawartości energii i podawanie jej w normalnych ilościach niż stosowanie karmy o standardowej zawartości kalorii przy podawaniu jej w małych ilościach. To drugie rozwiązanie owszem obniży nam ilość energii w dawce, ale jednocześnie obniży także podaż białka i składników mineralnych. A to może szybko prowadzić do dużych niedoborów w organizmie psa.

jak odchudzić psa

Istotna jest również częstotliwość podawania karmy. W momencie odchudzania psa ilość porcji powinna być możliwie jak największa. We wpisie Jak często karmić psa?  była mowa o 2 do 4 razy w ciągu dnia. Aczkolwiek w przypadku psa z nadwagą trzeba się skłaniać ku tej wyższej liczbie (4).

Dodatkowo od dziennej dawki karmy należy odliczyć ewentualne podawane przysmaki jako nagrody. Czyli jeśli wiemy, że pies dostanie dziś 10 smakołyków, to musimy odjąć od dziennej ilość karmy równowartość kaloryczną tych 10 przysmaków. A jeszcze lepiej jest zrezygnować z przysmaków w ogóle. Najczęściej to właśnie podjadanie przez psa między posiłkami jest główną przyczyną problemu otyłości.

Oprócz tego ważne jest zaangażowanie wszystkich domowników w odchudzanie psa! Na nic zdadzą się nasze starania, jeśli nasze dzieci, mężowie, żony lub rodzice będą po kryjomu dawać przy obiedzie resztki ze stołu lub duże ilości przysmaków. Trzeba wszystkich mieszkańców wyraźnie poinstruować w temacie odchudzania i prosić o pomoc.

Odchudzanie psa – aktywność fizyczna

Najbardziej skuteczne może okazać się połączenie odpowiedniej nisko energetycznej diety razem ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Oczywiście nie mogą być to ekstremalne sporty, a raczej wysiłek dostosowany do kondycji psa i lekko ponad nią. Chodzi tutaj o wydłużenie codziennych spacerów z psem z 10 minut do 20. Rzucanie piłki, kijka. Pływanie w jeziorze lub chodzenie z psem na bieżnię wodną. Wszystko w granicach możliwości naszego czworonoga. Najlepiej jest rozruszać psa kilka razy dziennie, ale w mniejszej intensywności niż raz na maksimum wytrzymałości.

Taka wspólna aktywność fizyczna z psem wzmacnia relacje pomiędzy opiekunem a pupilem, dlatego uważam, że każdy powinien tego spróbować i wpleść ją w swój grafik zajęć!

Najważniejsze – monitorowanie kondycji

Wszystko musi być przeprowadzone w taki sposób, aby pies nie chudł zbyt szybko. Bowiem może to doprowadzić do znacznych niedoborów niektórych składników oraz problemów zdrowotnych. Stąd konieczne jest stałe monitorowanie kondycji psa oraz jego masy ciała. Ważenie psa raz na tydzień uważam za absolutne minimum. Można założyć dzienniczek odchudzania, który powinien bardzo ułatwić nam to zadanie. Będzie też idealnym źródłem informacji dla lekarza weterynarii lub psiego dietetyka, z którym współpracujemy.

Podsumowanie

Odchudzanie psa wymaga podjęcia wielu działań jakoby w jednej chwili. Najrozsądniej będzie zastosować trzy kroki jednocześnie:  przede wszystkim ograniczenie przekąsek, następnie zmniejszenie kaloryczności podawanych posiłków oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Pamiętaj, że kilogramy łatwo przybywają, ale znacznie ciężej ubywają. Bądź cierpliwy! Życzę powodzenia każdemu, kto zmaga się z tym problemem. Niech Wasze psy chudną zdrowo!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment