Dla wielu będzie to temat wręcz abstrakcyjny, ponieważ ich pies zapewne dałby się pociąć za kolejny choćby mały kawałek posiłku. Jednakże kogo problem psiego niejadka dotknął, ten rozumie powagę sytuacji. Dlatego dzisiaj postaram się pomóc i odpowiedzieć na pytanie co zrobić aby pies niejadek zaczął jeść?
Niedawno pisałam o otyłości u psów, w której doradzałam w jaki sposób skutecznie i bezpiecznie odchudzić psa. Pora więc na drugą skrajność. Dziś wyjaśniam co zrobić, aby pies niejadek zaczął jeść.
Pies niejadek – po pierwsze: badania!
Brak apetytu u psa jest częstym objawem wielu chorób. Nim przystąpimy do działania związanego z zachęceniem czworonoga do jedzenia, konieczna jest wcześniejsza wizyta u lekarza weterynarii. Musimy sprawdzić czy niechęć do karmy nie jest związana z problemami zdrowotnymi. Warto w tym miejscu także zwrócić uwagę na zęby oraz dziąsła psiaka, których zły stan może wpływać na ból przy jedzeniu, a tym samym awersję psa do pobierania pokarmu.
Jeżeli badania wykluczą powody chorobowe, można przystąpić do szukania przyczyn związanych z podłożem behawioralnym. Powodów może być kilka.
NIE dla stałego dostępu do karmy
Pełna miska jedzenia, do której pies ma stały dostęp staje się dla niego… nieatrakcyjna i nudna! Nic więc dziwnego, że pies nie ma ochoty na jedzenie. Dlatego pierwszym zadaniem właściciela psa niejadka powinno być (paradoksalnie) ograniczenie dostępu do pokarmu.
W tym miejscu koniecznie przeczytaj wpis: Jak często karmić psa – poznaj 10 podstawowych zasad!
Należy to zrobić w taki sposób, aby miskę z jedzeniem podawać 2-4 razy w ciągu dnia, najlepiej o stałych godzinach. Miska niech leży maksymalnie do pół godziny i następnie zabieramy ją z pola widzenia. Oczywiście nie robimy tego w chwili, gdy pies je, a odczekujemy aż przestanie. Także jeśli pies nie zjadł ani kawałka, miska zostaje zabrana.
Brak stałego dostępu do miski powoduje zwiększenie zainteresowania tym co znajduje się w środku. Ponadto zwiększamy psią motywację do jedzenia. Bowiem psiak uczy się, że miska zaraz zostanie zabrana i nie będzie mógł podejść kiedy chce.
Żadnego dokarmiania!
Aby pies niejadek zaczął jeść przeznaczoną dla niego karmę, musi przestać dojadać między posiłkami! To tak jak z dziećmi: żadnych czekoladek i ciasteczek przed posiłkiem, bo zabraknie apetytu na kotleta.
Dlatego konieczne jest zaprzestanie podawania psu smakołyków lub odpadków ze stołu. Musisz skupić się na tym, aby psiak zaczął jeść ustalone posiłki w wybranych porach.
Odpowiednia miska i jej położenie
Co prawda odpowiednia miska dla psa nie ma AŻ takiego znaczenia jak w przypadku miski dla kotów, ale warto również na to zwrócić uwagę. Czasami to właśnie prawidłowe dobranie sprzętu jest kluczem do sukcesu.
Zwróć uwagę czy miska Twojego psa jest czysta oraz czy nie ma specyficznego zapachu, który może drażnić psa. Dotyczy to szczególnie miseczek plastikowych, które należy często wymieniać. Ponadto niektóre psy boją się dźwięków wydawanych przez metalowe miski, więc może warto wymienić ją na ceramiczną.
Oprócz tego bardzo ważne jest położenie miski z karmą. Nie powinno być to miejsce hałaśliwe i tłoczne, na przykład w pobliżu pokoju dziecka. Niech miska stoi tam, gdzie psiak lubi przebywać i czuje się swobodnie.
Zwiększona aktywność
Psy są drapieżnikami i choć zostały udomowione już dawno temu, dalej rodzą się z pewnymi instynktami. Jednym z nich jest instynkt łowny, dzięki któremu w naturze mogły zdobywać pokarm i się najeść.
W momencie, gdy nasz pies chodzi na monotonne i krótkie spacery, w domu tylko śpi i nikt się z nim nie bawi, nie ma mowy o nabraniu apetytu. Psia natura działa tak, że aby być głodnym, pies najpierw musi stracić dużą porcję energii. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być podawanie psu posiłku dopiero po spacerze bądź zabawa przed podaniem karmy.
Pamiętaj jednak, że nie należy podawać jedzenia od razu po intensywnym wysiłku, bo grozi to skrętem żołądka. Niech psiak uspokoi oddech, zanim dostanie posiłek.
Zmiana karmy
Ostatnim rozwiązaniem na psa niejadka jest zmiana pożywia. Psy tak jak ludzie mają swoje ulubione i znienawidzone smaki. Może akurat podajesz mu karmę, której ewidentnie psiak nie lubi? Spróbuj ją zmienić na inny smak bądź zmień jej strukturę (mniejsze, większe granulki). A może zmień formę? Z suchej karmy na mokrą, z mokrej na suchą. Najważniejsze jest, aby nową karmę wprowadzić bezpiecznie i powoli.
To jednak powinna być ostateczność. W pierwszej kolejności musisz zmienić przyzwyczajenia psa, co opisałam wyżej.
Pies nie chce jeść – co robić? Gotowa lista zadań
- Zabierz psa do weterynarza i zobacz czy brak apetytu nie jest wynikiem choroby
- Zrezygnuj ze stałego dostępu do karmy i wyznacz nowe pory posiłków
- Zabieraj miskę z jedzeniem po 20-30 minutach, nawet gdy pies nic nie zje
- Uaktywnij swojego psa – baw się z nim w zdobywanie pokarmu, rozruszaj go na spacerze, poproś o wykonanie kilku sztuczek przed podaniem jedzenia
- Gdy nic z powyższych nie pomaga – spróbuj zmienić karmę
Powodzenia!
Ściskam, Kasia