Czy pies może jeść kocią karmę?

Jeżeli ma się pod swoim dachem dwa różne gatunki zwierząt, często zaczyna się szukać praktycznych rozwiązań ułatwiających wspólne życie. Jednym z takich udogodnień może być karmienie psa i kota takim samym jedzeniem. Ale czy to jest właściwe? Czy pies może jeść kocią karmę? I na odwrót: czy kot może jeść jedzenie psa?

czy pies może jeść kocią karmę

Pies i kot – niby podobne, a jednak różne. To dwa gatunki, które co prawda razem należą do rzędu mięsożerców, ale znacząco różnią się wyglądem, fizjologią i metabolizmem. A tym samym – potrzebami żywieniowymi.

Czy pies może jeść kocią karmę?

Zanim odpowiem na to pytanie, muszę wyjaśnić kilka kwestii.

Porównanie układu pokarmowego psa i kota

Po pierwsze – anatomia! Już na tym poziomie możemy dostrzec wyraźne różnice między psem a kotem. Przedstawiam te najważniejsze:

  • Liczba zębów: pies 42 / kot 30
  • Liczba kubków smakowych: pies 1700 / kot 470
  • Pojemność żołądka: pies około 0,7 l / kot 0,3 l
  • Długość jelita cienkiego: pies 2-6 m / kot 1-1,5 m
  • Długość jelita grubego: pies 0,5-1 m / kot 0,3 m

Podane wyżej wartości oczywiście mogą się różnić między poszczególnymi osobnikami, gdyż na wszystko ma wpływ wielkość zwierzęcia, rasa, wiek czy stan fizjologiczny. Aczkolwiek chciałam zobrazować mniej więcej z jakimi różnicami między psem a kotem mamy do czynienia.

Jakie możemy wyciągnąć wnioski z tego porównania? Przede wszystkim od razu można zauważyć, że kot ma mniejszy żołądek niż pies. To będzie wpływało na możliwą ilość pobieranego pokarmu – pies zje na raz więcej niż kot.

Po drugie – ilość kubków smakowych. Koty nie potrzebują smacznego jedzenia. Przystosowały się do jedzenia surowego mięsa upolowanej ofiary, które jak wiemy nie ma zbyt wielu barw smakowych. Psy jadły coś więcej niż samo mięso ofiar, stąd najprawdopodobniej większa ilość kubków smakowych, a tym samym odczuwanych smaków.

Po trzecie – długość przewodu pokarmowego. Psy mają dłuższy przewód pokarmowy niż koty, co sprawia, że przyjmowany pokarm dłużej przechodzi z jednego końca do drugiego. Razem z większym żołądkiem powoduje to przystosowanie do spożywania posiłków rzadziej niż koty.


Po więcej różnic między psami i kotami odsyłam do dwóch bardzo ważnych wpisów z zakresu ich żywienia, czyli:

– Jak często karmić psa? 10 zasad!

– Jak często karmić kota? 1 zasada!


Ponadto oprócz anatomii i częstotliwości karmienia istnieje szereg różnic w metabolizmie między psem a kotem. Inaczej trawią węglowodany, mają inne zapotrzebowania na niezbędne aminokwasy egzogenne (na przykład koty potrzebują ogrom tauryny!) oraz zupełnie inne potrzeby na chociażby ilość białka i tłuszczu w diecie. Co to oznacza?

czy pies może jeść karmę kota

Czy kot może jeść jedzenia psa / Czy pies może jeść pokarm kota?

NIE! Pies i kot to zupełnie inne gatunki zwierząt z zupełnie różnym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. Nie można sprowadzić ich do wspólnego mianownika i karmić dokładnie tym samym. To dlatego istnieją oddzielnie gotowy karmy dla psów i karmy dla kotów. Przeczytaj więcej tutaj: Czego nie może jeść pies? 

Karmiąc psa kocią karmą szybko możemy doprowadzić do niedoboru wielu składników oraz jego otyłości. Jest to spowodowane większymi dawkami tłuszczu i białka w karmach dla kotów.

Z kolei podając kotu jedzenie dla psa spowodujemy brak wielu niezbędnych składników pokarmowych w jego diecie.To już prosta droga do chorób i złego samopoczucia,

Podsumowanie

Pamiętajmy, że pies i kot mimo wielu podobieństw, mają jeszcze więcej różnic. Nawet ogromny kot, nigdy nie stanie się psem.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment