Czego nie może jeść pies? Zakazana 15-stka

Niektóre potrawy czy produkty, które uwielbiamy i jemy codziennie, mogą niestety być bardzo niezdrowe lub nawet śmiertelne dla naszych pupili. Jeżeli posiadasz czworonoga to koniecznie zapoznaj się z poniższą listą czego nie może jeść pies.

zakazane produkty dla psa

Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Na kolejność podanych towarów nie wpływa ich toksyczność dla organizmu psa. Każdy z nich jest w mniejszym lub większym stopniu niebezpieczny dla psów.

1. Czekolada i wszystkie wyroby z jej dodatkiem

Pamiętam jak z 10 lat temu mój pies pewnego dnia miał biegunkę i wymiotował. Poszłyśmy z mamą do weterynarza. Mama po krótkim wstępie co się dzieje z psem powiedziała: „Ale spokojnie, już podałam mu czekoladę”. Pani weterynarz na to „o matko! to niedobrze!”, mama „ale gorzką czekoladę!”, Pani weterynarz „to jeszcze gorzej!”. Tak, tak właśnie było. Teraz to trochę nie do pomyślenia, ale wówczas wśród właścicieli psów i w internecie panowało przekonanie, że na biegunkę i wymioty pomaga gorzka czekolada.

Na szczęście w tej chwili większość właścicieli czworonogów wie, że czekolada jest trująca dla psa. A konkretniej to teobromina – alkaloid zawarty w ziarnach kakaowca jest temu winny.  Dawka śmiertelna teobrominy (LD50) dla psa wynosi 150-500 mg/kg masy ciała. Dla psa ważącego 10 kg zjedzenie tabliczki gorzkiej czekolady może być śmiertelnie niebezpieczne.

Nie podawaj psu nawet kosteczki czekolady na spróbowanie, nieważne jak bardzo o to prosi. Ponadto trzymaj wszystkie słodycze poza zasięgiem psiego pyszczka. Jako praktykantka u weterynarza spotykałam się z sytuacjami, że pies pożarł całe opakowanie delicji, które znalazł w torebce leżącej na ziemi. Musieliśmy wywoływać wymioty, pies bardzo cierpiał, kochający właściciel również… Unikajmy takich sytuacji.

2. Cukierki i gumy do żucia

W nich znajdziemy kolejną niebezpieczną dla psów substancję: ksylitol.  Spożycie przez psa ksylitolu w ilości większej niż 0,1 g/kg masy ciała psa, może w ciągu kilkunastu minut spowodować zagrażający życiu niski poziom glukozy we krwi. Większe spożycie: 0,5 g/kg masy ciała może natomiast spowodować ostrą niewydolność wątroby lub nerek, a nawet doprowadzić do śmierci. Nie trzymajmy opakowań gum do żucia w kieszeniach lub torebkach, łatwo dostępnych dla psiego nosa.

3. Kawa, herbata

Kofeina, częsta towarzyszka teobrominy, to niestety kolejna substancja trująca dla psów. Znajdziemy ją w dużych ilościach chociażby w kawie czy herbacie. Pozostawiony kubek takiego napoju, wypity przez czworonoga, na pewno skończy się wizytą u weterynarza.

4. Orzechy makadamia

Gdy 10-kilogramowy pies postanowi zjeść 20 pozostawionych orzeszków makadamia, najprawdopodobniej chwilę później będzie wymiotował, dostanie drgawek, ataksji i gorączki. Jego układy pokarmowy, mięśniowy i nerwowy będą zagrożone uszkodzeniem. Trzymamy orzechy z daleka.

5. Winogrona, rodzynki

Garść 15 winogron dla psa i ostra niewydolność nerek gotowa. Ta liczba jest oczywiście uzależniona od wagi psa i jego ogólnej kondycji, jednak zawsze należy pamiętać, że zarówno winogrona, jak i ich forma suszona, stanowią dla psa śmiertelne zagrożenie.

6. Cytrusy

Cytryny i pomarańcze, najczęstsze cytrusy występujące w naszych domach, zawierają dużą ilość olejków eterycznych. Ich duża dawka zjedzona przez psa może doprowadzić do zaburzenia pracy układu moczowego. Wcześniej mogą pojawić się wymioty i wycieńczające biegunki. Trzymać wysoko, bądź w zamknięciu.

7. Pestki owoców

To może nie jest nasz przysmak, ale warto o nim wspomnieć. W pestkach owoców znajduję się cyjanek, który zjedzony przez psa w większych ilościach doprowadzić może do wymiotów, ślinotoku, a nawet utraty przytomności. Przede wszystkim uważajmy na pestki wiśni, jabłek, brzoskwiń, czereśni, śliwek i moreli.

czego nie może jeść pies

8. Awokado

Śmiertelnie trujące dla ptaków, jest zagrożeniem również dla naszych psów i kotów. Może powodować biegunkę i wymioty. W większych ilościach powoduje uszkodzenie mięśnia sercowego i zaburzenia krążenia. Dodatkowo sama pestka stanowi niebezpieczeństwo – połknięta przez psa może utknąć w przełyku lub w jelitach. A wtedy pozostaje tylko operacja.

9. Cebula, czosnek, szczypior 

W każdej formie (smażonej, surowej, gotowanej) po zjedzeniu nadmiernej ilości, u psa może wystąpić niedokrwistość. A zaczyna się od uszkodzenia krwinek czerwonych. Do zatrucia może dojść po zjedzeniu 10 g cebuli lub 5 g czosnku na kilogram masy ciała psa.

Jednakże należy pamiętać, że czosnek podawany w formie sproszkowanego suplementu może wzmocnić odporność naszego pupila i wówczas nie jest to nic złego. Specjalnie przyrządzone suplementy nie zagrażają zdrowiu psa, jednak jeśli chcemy podawać czosnek zwierzakowi na własną rękę, musimy to robić ostrożnie.

10. Szczaw

Zawiera duże ilości kwasu szczawiowego, który jest toksyczny dla psa. Może być przyczyną kamicy nerkowej.

11. Grzyby jadalne

Grzyby są ciężkostrawne. Przewód pokarmowy człowieka poradzi sobie z garścią grzybów w sosie, jednak u psa może się to skończyć niestrawnością i biegunką. I podkreślam, że mowa tu o grzybach jadalnych. Te trujące dla ludzi są również trujące dla zwierząt i ich spożycie może się skończyć o wiele gorzej.

12. Rośliny kapustne i strączkowe

Powodują wzdęcia i nadmierną ilość gazów. W sumie u człowieka też, ale pamiętajmy, że pies ma dużo mniejszy układ pokarmowy.

13. Mleko

Pies kończąc okres szczenięcy zwykle zaprzestaje również picia mleka. Wówczas w organizmie z czasem zanika enzym (laktaza) trawiący cukier mleczny – laktozę. Gdy pies napije się mleka w wieku dorosłym, najprawdopodobniej skończy się to biegunką. Napisałam najprawdopodobniej, bo niektóry psy zachowują zdolność trawienia mleka przez całe życie.


A co z kotem i piciem mleka? Sprawdź we wpisie: Czy kot może pić mleko? Obalamy mity!


żywienie psów

14. Alkohol

Pies po wypiciu alkoholu, podobnie jak człowiek, może wejść w stan upojenia alkoholowego i stracić panowanie na ciałem, bujać się na boki i przewracać. Tylko o ile u człowieka skończy się to po prostu kacem następnego dnia, o tyle u psa już niewielka ilość alkoholu etylowego może wywołać wymioty, problemy z oddychaniem, śpiączkę, a w ciężkich przypadkach doprowadzić do śmierci.

15. Kocia karma

Nie bez powodu karmy dla zwierząt dzielimy na te dla psów i te dla kotów. Są to dwa różne gatunki zwierząt i ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest inne. Przede wszystkim chodzi o ilości białka i tłuszczu w karmach dla kotów, które są wyższe niżeli w przypadku pożywienia dla psów. Częste jedzenie kociej karmy może doprowadzić do choroby nerek u psa.


Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tego, czy pies może jeść kocią karmę?


Czego nie może jeść pies – podsumowanie

Podsumowując: pies to nie śmietnik, do którego możemy wyrzucić wszystkie resztki z naszego stołu. Psy powinny jeść pokarm przeznaczony dla psów, który będzie odpowiednio zbilansowany i nie będzie posiadał w składzie wyżej wymienionych produktów. Jeżeli gotujemy dla psa sami, musimy szczególnie uważać na składniki, których używamy. Niech kawa z mlekiem plus ciastko pozostaną tylko naszą, ludzką przekąską.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.