Kot niejadek – co robić gdy kot nie chce jeść?

Oprócz kotów, które wydają się nie mieć umiaru w jedzeniu, mamy również pokaźną ilość kotów, które nie chcą jeść praktycznie nic. Jak zatem sprawić, aby kot niejadek zaczął jeść?

kot niejadek
Co znajdziesz we wpisie?

Matka natura skonstruowała koty tak, że nie mogą one mieć dłuższych przerw od pobierania pokarmu. Dlatego muszą przyjmować częste i małe porcje jedzenia, o czym więcej przeczytasz tutaj: Jak często karmić kota?

Z tego powodu nie możemy bagatelizować niechęci do jedzenia u naszego kota. Jeśli Twój kot to typowy kot niejadek, to nastaw u siebie tryb „kreatywność” i „cierpliwość”. Będziesz tego potrzebował. Ale po kolei.

Czasem rozwiązania są prostsze niż nam się wydaje. Z drugiej strony czasami wydaje nam się, że zrobiliśmy już wszystko, a kot niejadek dalej nic nie chce jeść. Mam nadzieję, że na jedną i drugą sytuację znajdziesz tutaj rozwiązanie. Zacznijmy od 'banałów’, które jednak nie zawsze są tak oczywiste.

Krok pierwszy: obserwacja i badania

Zawsze, gdy kot nie chce jeść, zaczynamy od obserwacji (a jeszcze lepiej: robienia notatek). Czy kot nie chce jeść od długiego czasu (od zawsze), czy może niechęć pojawiła się z dnia na dzień?

W każdym z tych przypadków pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to udać się do lekarza weterynarii. Niechęć do jedzenia może być objawem wielu chorób i problemów (np. z zębami – bardzo często). Konieczne jest wykonanie podstawowych badań (mocz, kał, morfologia, biochemia) i obejrzenie kota przez lekarza weterynarii.

Obserwacje przydadzą się, aby opisać problem u lekarza weterynarii. Jeżeli kot podchodzi do miski z jedzeniem, wącha ją i wydaje się zainteresowany pokarmem, ale odchodzi bez spróbowania, to daje wyraźny sygnał, że coś mu nie pasuje. W takiej sytuacji po sprawdzeniu stanu zdrowia kota, przejdź do Kroku drugiego poniżej.

Jeśli natomiast kot zupełnie nie interesuje się jedzeniem i nie reaguje na odgłos otwieranej lodówki – choć kiedyś był przy niej pierwszy – nie pozostaje nic innego niż jak najszybsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym.

Zanotuj sobie, czy w domu nie nastąpiły żadne zmiany, które mogły wywołać u kota stres, a tym samym niechęć do jedzenia. Pojawienie się nowego członka rodziny (w tym zwierzęcia), obcy kot przychodzący pod okna domu, przemeblowanie lub remont, przeprowadzka – w takim wypadku konieczna może okazać się konsultacja z kocim behawiorystą.


A gdy niechęć do jedzenia wynika ze zmiany rodzaju karmy, przeczytaj wpis: Jak przestawić kota na karmę mokrą?


kot nie chce jeść co robić

Krok drugi: kot niejadek – domowe sposoby

Gdy problemy zdrowotne zostały wykluczone, pora włączyć u siebie wspomniane wcześniej tryby „kreatywność” i „cierpliwość”. Każdy kot niejadek jest inny i każdy będzie oczekiwał innych rozwiązań. Zobacz, które sprawdzą się u Was.

Miska i jej położenie

Zwróć uwagę czy miska dla Twojego kota jest odpowiednia. Zwierzęciu może przestać odpowiadać samo umiejscowienie miski, jej kształt, czy tworzywo z jakiego jest wykonana. Najbardziej kotom pasują miski płaskie, szerokie i ceramiczne. Plastik często przechodzi nieprzyjemnym zapachem i ciężko go domyć. A węch kotów wyczuje wszystko.


Wszystko na temat odpowiednich misek dla kota znajdziesz tutaj: Najlepsze miski dla kota


Położenie miski również ma znaczenie. Koty nie jadają w tych samych miejscach, w których się załatwiają, więc jedzenie podawane przy kuwecie odpada. Miejsca przechodnie również mogą powodować u kota stres i niechęć do jedzenia.

Postaw miskę z jedzeniem w spokojnym miejscu, w którym kot czuje się bezpiecznie. Czasem może to oznaczać karmienie kota w jego kryjówce, szczególnie przy kotach mocno lękliwych.

Specjalne wymagania

Bywa, że niektóre koty chętnie jedzą, gdy… są karmione łyżeczką. Zdesperowany opiekun jest w stanie zrobić wszystko i karmienie z ręki może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj, że to powinno być jedynie przejściowe rozwiązanie, do momentu gdy kot poczuje się lepiej i na nowo zacznie jeść z miski.

U nas akurat kompletnie się to nie sprawdza, ponieważ kot wydaje się nie rozumieć co ma zrobić z kupką jedzenia podaną na placu lub łyżeczce, jakby była ona dla niego niewidzialna. Ale może akurat u Was przyniesie to oczekiwany rezultat.

U nas z kolei kot uwielbia jadać na wysokości. Gdy tylko miska z jedzeniem ląduje na stole podczas mycia podłóg lub odkurzania – kot automatycznie wskakuje i wyjada jedzenie na wysokości. Wykorzystuję ten patent w 'gorszych’ dniach, kiedy Koleżkot wyraźnie nie ma apetytu. W naszym domu zawsze działa.

Niekiedy pomocne może okazać się podsunięcie miski pod nos lub delikatne muśnięcie nosa palcem namoczonym mokrą karmą. Jest szansa, że kot po oblizaniu nosa (zazwyczaj zrobi to automatycznie) pobudzi się w ten sposób do jedzenia.

Czasem także rzucanie jedzenia (szczególnie dotyczy to kawałków surowego mięsa) może okazać się pomocne. Kot zainteresowany ruchem i zabawą, zjada upolowany kawałek jedzenia.

„Oszukanie” węchu kota

Podczas zachęcania kota do jedzenia, warto działać na węch kota, a nie jego smak. Smak koty mają dość ubogi, a jedzą głównie za pomocą węchu.

Wzmocnienie aromatu możemy uzyskać przez podgrzanie jedzenia lub dolanie do niego ciepłej wody. Z drugiej strony – niektóre koty preferują zimne jedzenie, sprawdź co sprawdza się u Was.

Czasem oszukać węch możemy podając sam sos z ulubionej (często kiepskiej) karmy i mieszając go z nową, lepszą karmą. Inne sposoby to dosmaczacze, opisane poniżej.

Dosmaczanie karmy

Istnieją produkty, które mogą się okazać bardzo pomocne przy kotach niejadkach. Często sprawdza się posypanie pokarmu ulubioną kocią przekąską (np. pokruszone mięso liofilizowane, drożdże browarnicze).

Więcej takich pomocy w postaci dosmaczaczy znajdziesz we wpisie: Jak przestawić kota na lepszą karmę?

Odpowiednia konsystencja

Wyrafinowane podniebienia kotów są zwykle bardzo przyzwyczajone do niektórych rozwiązań. I tak jeden kot będzie jadł tylko karmy z galaretką, a inny tylko te karmy w formie pasztetu.

Zwróć uwagę które z nich preferuje Twój kot. W razie potrzeby dodawaj do karmy wody lub dziabaj karmy widelcem, by uzyskać preferowaną przez kota konsystencję.

Ograniczenie przysmaków

Czasami zupełnie nieświadomie martwimy się, że nasz kot to niejadek. Podczas gdy tak naprawdę nie zwracamy uwagi ile rzeczywiście je nasz kot.

Podawanie licznych przysmaków między posiłkami albo (o zgrozo) dzielenie się z kotem naszym jedzeniem, sprawia że kot przestaje mieć miejsce na karmę. Zapycha się smakołykami i nie chce jeść już nic więcej.

Dlatego ogranicz podawanie przysmaków, ponieważ nie jest to pełnowartościowy posiłek dla kota. Zamiast tego kot musi otrzymywać bytowe pożywienie, które zapewni mu wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich ilościach.

Zwiększenie aktywności

To również jeden ze sposobów, który sprawdza się u nas. Po intensywnych gonitwach za zabawką, Koleżkot po chwili odpoczynku udaje się do miski zjeść należytą nagrodę w postaci karmy.

Jest to rzecz mocno zakodowana w kotach w postaci cyklu łowieckiego. Zabawa powinna się kończyć „zjedzeniem ofiary” tzn. po prostu jedzeniem. Ponadto zwiększona aktywność, a więc spalone kalorie, mogą same z siebie pobudzać apetyt.


Szczegóły do tego tematu i cyklu łowieckiego kotów znajdziesz we wpisie: Jak bawić się z kotem?


Środki pobudzające apetyt

W szczególnych przypadkach, przy bardzo chorych i wyniszczonych zwierzętach, w celu ratowania życia i zdrowia zwierzęcia lekarz weterynarii może uciec się do farmakologii i środków pobudzających apetyt.

Warto jednak wyraźnie podkreślić, że jest to decyzja lekarza i my jako opiekunowie nie możemy podejmować takich działań na własną rękę.

Podsumowanie

Sposobów, aby kot niejadek zjadł obiadek, jak widzisz jest całkiem sporo. Który sprawdza się u Was? A może macie jeszcze inne patenty na zachęcenie kota do jedzenia? Daj znać w komentarzu!

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.

Leave a Comment