Jak często karmić psa? Poznaj 10 zasad!

Każdy właściciel psa kiedyś zadał sobie to pytanie. I bardzo dobrze! A jeszcze lepiej, gdy znajdzie się na nie prawidłową odpowiedź. Dlatego dziś pomogę i odpowiem, jak często karmić psa, aby zapewnić mu zdrowie oraz uniknąć głodowania lub otyłości.

jak często karmić psa

Na samym początku zaznaczam, że każdy pies jest inny i indywidualne potrzeby konkretnego psa mogą się różnić od ogólnie przyjętych reguł. Jako właściciel zwierzęcia mamy (albo powinniśmy mieć) największą wiedzę o tym, co jest najlepsze dla naszego psa.

Jednak niektóre kwestie są niezmienne dla wszystkich psów. Dlatego wyraźnie je zaznaczę wykrzyknikiem w nawiasie (!), aby szybko zwróciły Twoją uwagę. Wówczas nie ma dyskusji i trzeba się podporządkować. Jasne?

Jak często karmić psa?

W 10 punktach postaram się odpowiedzieć na pytanie jak często karmić psa. Na tej liście znajdziesz zarówno informacje dotyczące częstotliwości karmienia psów, ale również inne kwestie z tym związane, jak chociażby regularność czy odpowiednie pory karmienia psa.

W tym miejscu przypominam również, że bardzo ważna jest odpowiednia ilość karmy, dostosowana do Twojego psa. Możesz to obliczyć w artykule ile powinien jeść pies.

1. Karmienie szczeniąt (!)

Przez pierwsze trzy tygodnie życia, szczenięta żywią się jedynie pokarmem matki (mlekiem) lub preparatami mlekozastępczymi. Później wkraczamy my! Od 3 tygodnia życia zaczynamy tzw. odsadzenie dietetyczne, czyli zaczynamy podawać szczeniakom karmę stałą. Jak często?

  • między 3. a 5. tygodniem – 4 – 6 razy dziennie
  • między 6. a 8. tygodniem – 3 – 5 razy dziennie
  • od 8. tygodnia do 6. miesiąca 3 – 4 razy dziennie
  • po 6. miesiącu2 – 3 razy dziennie
  • od około 7. miesiąca – jak psa dorosłego (patrz: punkt 2.)

2. Ile razy dziennie karmić psa dorosłego?

Tutaj już nie ma tak szczegółowych i twardych zasad, jak w punkcie wyżej. Mamy pewną dowolność, którą możemy mądrze wykorzystać i dostosować do naszego trybu życia.

Jednak  uważaj: nie jest prawdą, że psa dorosłego należy żywić raz dziennie. Owszem, psy są z natury przystosowane do zjadania dużych posiłków w dużych odstępstwach czasu, ale nadmierne przeładowanie żołądka jest niebezpieczne dla jego zdrowia. A tak właśnie się dzieje w przypadku jednego posiłku w ciągu dnia. Pies na pusty żołądek przyjmuje olbrzymią porcję karmy, co może prowadzić do skrętu żołądka (szczególnie u ras dużych). Ponadto pies zjada pokarm bardzo łapczywie, zjadając przy tym również duże ilości powietrza (powodujące gazy i wzdęcia). A w niektórych wypadkach psy między posiłkami mogą po prostu odczuwać głód i powodować problemy behawioralne z tym związane.

Najlepiej dorosłego psa karmić dwa razy dziennie. I najlepiej w odstępach 12-godzinnych. Czyli pierwszy raz rano (np. o godzinie 7.), drugi wieczorem (o godzinie 19.).

Jednakże u nas w domu pies (Lucky – samiec, white terrier, rasa mała) dostaje posiłki 3 razy dziennie i nie ma żadnych problemów zdrowotnych, w tym z nadwagą. I żyje już 12 lat i ma się świetnie!

Znam też psy (przeważnie suczki), które mają stały dostęp do karmy. Same sobie regulują ile chcą zjeść i kiedy chcą zjeść. I również nie mają problemów z nadwagą. Ja raczej nie jestem zwolenniczką tego rozwiązania, bo wówczas nie mamy pełnej kontroli nad dzienną ilością spożywanego pokarmu. Wtedy trudniej nam zauważyć, gdy pobieranie pokarmu zostaje w jakiś sposób zaburzone.

ile razy karmić psa

3. Karmienie psów pracujących

Uważa się, że psy pracujące lub ciężko trenujące powinny otrzymywać pokarm częściej, nawet do 4 razy na dobę. Takie psy spożywają duże ilości karmy, aby dostarczyć odpowiednią, zwiększoną ilość energii niezbędną do treningów. Dzienna dawka pożywienia jest wtedy spora i powinna być podzielona na mniejsze części.

4. Żywienie psów otyłych

Jeśli Twój pies ma problem z nadwagą, podawaj mu mniejsze porcje, ale częściej (3 -4 razy na dobę). Wspomoże to proces odchudzania.

5. Kiedy karmić psa?

Nie jest ważne tylko jak często karmić psa, ale również kiedy to robić. Bardzo istotne są stałe pory karmienia psa. Jeżeli zdecydujesz się na daną ilość posiłków dziennie, określ godziny ich podawania i ściśle się ich trzymaj! (!)

Organizm psa szybko przystosowuje się do stałych godzin jedzenia. Dzięki temu regulujemy wydzielanie soków trawiennych (które o danej porze zaczynają wydzielać się odruchowo) i zapewniamy psu poczucie bezpieczeństwa – nawet jeśli poczuje głód to będzie wiedział, że zaraz dostanie jedzenie (jednak gdy zapomnimy nakarmić psa zadziała to na niego bardzo stresująco – dlatego tak ważne jest przestrzeganie stałych godzin posiłków!).

Ponadto pory karmienia trzeba dostosować do planowanych spacerów z psem. Wiele osób poleca opcję: najpierw spacer, później posiłek. Jednak u nas wspomniany już wcześniej Lucky, zawsze je śniadanie z mamą, a dopiero po nim wychodzi na spacer. Powtórzę: i ma się świetnie!

Aczkolwiek w przypadku naszego psa spacery nie są zbyt aktywne. Jeśli biegasz ze swoim psem lub chodzisz na długie spacery, skocz do punktu 6.

6. Zapewnienie odpoczynku przed i po posiłku

Bardzo ważne jest, żeby pies godzinę przed posiłkiem i godzinę po posiłku nie męczył się. (!) Chodzi tu zarówno o długie spacery czy treningi, ale również o zabawę. Znasz to uczucie senności, gdy się za bardzo najesz? Psy też tak mają! Dlatego daj mu odpocząć po posiłku. Inaczej możesz przyczynić się do wystąpienia u psa skrętu żołądka.

7. Stałe miejsce karmienia

Psy szybko przyzwyczajają się regularnych sytuacji. Jedną z nich jest stałe miejsce karmienia. Niech będzie spokojne i odosobnione. Psiak nie może się stresować podczas spożywania posiłku, dlatego zapewnij mu ciszę i spokój.

Jeżeli posiadasz dwa psy, najlepiej podawaj im jedzenie w osobnych pomieszczeniach, ponieważ psy często czują się nieswojo w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku podczas posiłku. Zjadają wówczas więcej karmy, szybciej i bardziej łapczywie.

8. Stały dostęp do wody

Bez dwóch zdań. Czysta woda ma być cały czas w misce i koniec. (!)

9. Wmuszanie jedzenia

Jeśli pies nie chce jeść, najprawdopodobniej ma ku temu dobry powód. Na przykład jest upalne lato i zwyczajnie nie ma ochoty wtedy spożywać pokarmu. I nie zmuszaj go do tego.

Albo jest chory. Wtedy nie wpychaj jedzenia na siłę, tylko zabierz go do weterynarza. W sumie to nigdy nie wpychaj mu jedzenia na siłę. (!)

10. Zmiany diety

Wszelkie modyfikacje diety nie mogą być wprowadzane gwałtownie. Zmieniaj karmę lub ilości posiłków stopniowo, tak aby przewód pokarmowy psa miał czas przystosować się do tych zmian. (!)

jak często powinien jeść pies

Podsumowanie

Jak często karmić psa, o jakich porach i w jaki sposób zależy przede wszystkim od nas, jednak dobrze jest znać podstawowe zasady. Mamy w tym pewną dowolność i możemy dostosować sposób żywienia do naszego stylu życia, jeśli nie spowoduje to negatywnych skutków u psa.

A Ty ile razy dziennie karmisz swojego psa? 😉

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment