Czy pies może jeść resztki ze stołu?

„Po co ma się zmarnować, daj psu” – nie wiem jak Ty, ale ja to już nie raz w swoim życiu słyszałam. Jednak czy my w ogóle zastanawiamy się nad tym, czy pies może jeść resztki z naszego stołu?

czy pies może jeść resztki ze stołu

Za nami Święta Wielkanocne, lodówki pełne pysznego jedzenia, a i nasze brzuchy już wypełnione po brzegi. Co zrobić z jedzeniem, które zostało ze Świąt, z obiadu, z imprezy? Przecież nie chcemy, żeby się zmarnowało…

Czy pies może jeść resztki? 

Jeżeli masz psa to jestem pewna, że przynajmniej raz w życiu dałeś mu coś ze swojego śniadania, obiadu czy kolacji. Któż może się przecież oprzeć tym słodkim oczkom? Jednak musisz być ostrożny. Bowiem nie wszystko z naszego stołu nadaje się do wypełnienia psiej miski. Wiele produktów jest wręcz trujących dla psa!

Zacznę jednak od kwestii zbilansowania diety. Pies ma zupełnie inne potrzeby pokarmowe niż człowiek. Między innymi dlatego gotując obiad, nie przygotowujemy osobnego talerza dla psa. Dlatego też powstały karmy dla psów i kotów. Ponadto podając psu resztki ze stołu, nie jesteśmy w stanie ocenić kaloryczności pokarmu oraz tego, jakie składniki pies już zjadł, a jakich mu jeszcze brakuje. Takie chaotyczne podawanie psu ludzkiego jedzenia powoduje złe zbilansowanie diety.

Trujące produkty

Drugą kwestią jest bezpieczeństwo zdrowia naszego psa. Jest wiele produktów stosowanych w diecie ludzkiej, które po spożyciu przez psa mogą zagrażać jego życiu! Koniecznie sprawdź listę zakazanych produktów, czyli czego nie może jeść pies. A w szczególności uważaj na czekoladę, cebulę, szczypior, rodzynki i winogrona.

Należy również pamiętać, że ludzka dieta jest obfita w przyprawy, tłuszcze, cukry i często również w liczne E-dodatki (konserwanty, barwniki, przeciwutleniacze itd.). To zdecydowanie nie jest dobre dla zdrowia psa. Lepiej unikać żywności tego typu w diecie naszego czworonoga, gdyż inaczej możemy doprowadzić do niestrawności i problemów z układem pokarmowym.

czy pies może jeść resztki

Kupujmy jedzenie mądrze, czyli tak, aby nie musieć decydować „pies czy śmietnik?”. Gotujmy z rozwagą, tylko w takich ilościach, jakie jesteśmy w stanie zjeść. A gdy już koniecznie chcemy podzielić się jedzeniem z naszym psem, sprawdźmy czy jest to dla niego bezpieczne.

Podsumowanie

Możliwe, że właśnie się powtarzam, ale muszę: pies to nie śmietnik! Nie możemy bezkarnie wsypywać w psa resztek z obiadu, bo często możemy mu tym bardzo zaszkodzić.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment