Najlepsze miski dla kota – które wybrać?

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, jak ważne są odpowiednie miski dla kota. Dobrze dobrana miska wpływa na komfort życia naszych kotów. Nie żartuję! Dlatego bierzemy ten temat pod lupę. Pokażę Ci, które miski dla kota kupić, aby zapewnić mruczkowi szczęśliwe życie.

miski dla kota jakie kupić

Przyznam szczerze, że sama do niedawna nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w życiu kota odgrywa dobrze dobrana miska. Jednak już wiem, już wszystko wiem! W związku z tym dzielę się tą wiedzą, aby Twój kot też miał szczęśliwe życie!

Najlepsze miski dla kota – dlaczego jest to tak ważna kwestia?

We wpisie „Wyprawka dla kota – co musisz kupić?” poruszyłam kwestię misek, jednak były to tylko dwa zdania, a to zdecydowanie za mało. Temat jest o wiele głębszy, niż może się wydawać.

Zanim przejdę do doboru odpowiedniej miski dla kota, przyjrzyjmy się naszym mruczkom. Spójrzmy na pyszczek – jest dość mały, prawda? Czy to oznacza, że dla kota najlepsze będą małe miski? Zdecydowanie nie. Przy oglądaniu pyszczka nie możemy pomijać wystających, długich i sztywnych kocich wąsów. Są to tak zwane wibrysy, które pełnią wiele ważnych funkcji w życiu kota.

Wibrysy to włosy czuciowe, osadzone głęboko w skórze. Są one mocno ukrwione i unerwione, dzięki czemu bardzo precyzyjnie odczuwają wszystkie sygnały dotykowe. W ten sposób koty są w stanie odczytać wiele sygnałów dochodzących ze świata. Jakie mogą być to sygnały?

 • zlokalizowanie poruszającej się ofiary
 • ułatwienie poruszania się w ciemnościach – unikanie przeszkód
 • pomoc w ocenie odległości od jakiegoś punktu
 • aktywne badanie przestrzeni
 • pomoc w utrzymywaniu równowagi ciała
 • wyczuwanie najlżejszego ruchu powietrza
 • przeszkoda przy jedzeniu z wąskich i małych misek

Wszystkie poprzednie punkty składają się na ten ostatni, ponieważ wynika z nich, że kocie wąsy są niesamowicie czułe. Wibrysy przekazują do organizmu mnóstwo informacji. Nie potrzebują nawet czegoś dotykać, żeby to poczuć. Wyobrażacie już sobie taką skalę czułości?

Mała miska = ogromny stres

To teraz sobie wyobraźcie, że gdy kot je z małej miski, jego wąsy cały czas są drażnione. To musi być dla niego ogromny stres! Owszem, kot się po czasie przyzwyczai. Nie będzie miał innego wyjścia. Skoro tylko w misce znajdzie jedzenie to ma do wyboru dwie opcje: albo przestać jeść, albo jeść i narazić się na dyskomfort i stres. Zazwyczaj wybierze to drugie, bo nie chce umrzeć z głodu.

A długotrwałe działanie stresu może mieć dramatyczne skutki. Zaczynając od zaburzeń i schorzeń układu pokarmowego, idąc przez niedobory składników pokarmowych, a na agresji zwierzaka kończąc.

Dlatego proszę: uzbieraj te 20 złotych na nowe miski i zmień życie swojego kota na lepsze!

Najlepsze miski dla kota – jakie wybrać?

Czyli wszystko to, co opisałam wyżej, zbieramy do kupy i przenosimy na praktykę. Stąd najważniejsze, aby kocia miska była:

 • PŁASKA – aby nie drażniła kocich wibrysów.
 • SZEROKA – żeby jedzenie szybko nie zostało zrzucane na podłogę.
 • STABILNA – aby stała w jednym miejscu i kot nie musiał jej ganiać po całym domu.
 • Z ODPOWIEDNIEGO MATERIAŁU – zdecydowanie odradzam plastik, ponieważ szybko pochłania zapach jedzenia i jest trudny w czyszczeniu. O wiele lepszym rozwiązaniem są miseczki porcelanowe, szklane i stalowe.
 • ŁATWA DO WYCZYSZCZENIA – ponieważ higiena jest zawsze szalenie istotna.

Ja dorwałam płaskie, ceramiczne miseczki Trixie i świetnie się u nas sprawdzają. Szczerze polecam! Oto zdjęcia:

najlepsza miska dla kota

płaska miska dla kota

Podsumowanie

Nie wiem czy udało mi się w wystarczający sposób przekazać to, jak wielkie znaczenie ma odpowiednia miska dla kota. Jednak mam nadzieję, że część z Was uświadomiłam o wartości tej kwestii. Dzięki czemu już pędzicie kupować swoim kociakom nowe miseczki 😉

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.