Błędy w żywieniu psa i kota

Wszyscy mocno kochamy swoje zwierzęta. Ale czy na pewno wszyscy poświęcamy wystarczającą ilość uwagi ich diecie? Zazwyczaj ciężko samemu dostrzec błędy, jakie się popełnia. Pozwólcie zatem, że dzisiaj przytoczę najczęstsze błędy w żywieniu psa i kota, a Ty sprawdzisz czy występują w Twoim domu.

błędy w żywieniu psa i kota
Co znajdziesz w artykule?

Błędy w żywieniu psa i kota – skąd się biorą?

Przyczyną błędów w żywieniu, nieważne czy zwierząt, dzieci czy siebie samych, jest zwykle niewystarczająca wiedza. Czasem do tego dochodzi również nieuwaga. Aby móc prawidłowo żywić swoje zwierzaki, musimy poświęcić chwilę na naukę o ich potrzebach.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym jak bardzo dieta wpływa na zdrowie naszego zwierzaka. Biorąc pod swój dach psa lub kota, bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za ich życie. Dlatego oprócz zapewnienia optymalnych warunków bytowania, jesteśmy zobowiązani do pokrycia ich potrzeb żywieniowych, które muszą być dostosowane do konkretnego osobnika.

Najczęstsze błędy w żywieniu psów i kotów

Czasem zdarza się, że powodem popełnianych przez nas błędów są złe porady otrzymane od znajomych lub osób w internecie. W społeczeństwie nadal krąży wiele mitów na temat żywienia zwierząt, stąd nie tak trudno dać się złapać na jeden z nich.

Przykładem może być podawanie psu gotowanego kurczaka z ryżem i marchewką przez większość jego życia. Taki model żywienia jest często spotykany na różnych forach. Tymczasem, dieta ta nie jest dawką pokrywającą zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. W tego typu dawkach brakuje m.in. wapnia, fosforu, witamin z grupy B, witaminy E, kwasów tłuszczowych i niektórych aminokwasów. Ponadto zboża (ryż) w żywieniu psa są zbędnym elementem, mogącym pogarszać strawność pozostałych składników.

A jakie jeszcze możemy wyróżnić najczęstsze błędy żywieniowe?

Źle zbilansowana dieta

Bardzo szerokie pojęcie źle zbilansowanej diety może odnosić się tak naprawdę do wszystkich punktów dziś omawianych. Jednak w tym konkretnym punkcie chodzi przede wszystkim o odpowiednią ilość jedzenia, tym samym odpowiednie ilości kalorii i poziomy składników odżywczych.

Czy liczyliście ile dokładnie powinien jeść Twój pies lub kot? Czy może raczej karmiliście go „na oko”? Podawanie zbyt dużych (lub zbyt małych) dawek pokarmu może szybko prowadzić odpowiednio do otyłości lub niedowagi. Dlatego powinniśmy wiedzieć ile karmy podawać pupilowi.

Możesz to obliczyć z naszym kalkulatorem, który wyliczy ile powinien jeść pies lub obliczyć sam dawkę dla kota. Linki:

błędy żywieniowe u zwierząt domowych
Żywienie monotonne

Wyobrażasz sobie jeść codziennie schabowego z ziemniakami i marchewką na śniadanie, obiad i kolację? I tak przez całe swoje życie? Ja nie. A wiele psów i kotów ma właśnie taką dietę – życiową monodietę. I o ile ludziom bardziej zależałoby na urozmaiceniu smakowym, o tyle u zwierząt większą wagę ma urozmaicenie składników odżywczych.

Stosowanie monodiety przez całe jego życie naraża naszego pupila na powstawanie ewentualnych niedoborów składników odżywczych oraz nie działa stymulująco na nabłonek przewodu pokarmowego. O tym jak umiejętnie zmieniać karmy u psów i kotów (bez przesadzania w drugą stronę!) przeczytasz tutaj: Mieszanie karm różnych producentów.

Dieta oparta na karmach uzupełniających

Rozmawiając z opiekunami zwierząt szokująco często mogłam wywnioskować, że żywią one swoje pupile karmami niepełnowartościowymi. Żywią tak, ponieważ zwierzakom one bardzo smakują. Dotyczy to w przeważającej części kotów. Jednakże karmy uzupełniające mogą stanowić tylko dodatek do diety, a nie jej podstawę. Koniecznie przeczytaj więcej na ten temat tutaj: karma uzupełniająca a pełnoporcjowa.

Nadmiar suplementów diety

Czasem chcąc dobrze, przesadzamy z pewnymi kwestiami. Między innymi może się to tyczyć suplementów diety. Tabletki na śniadanie, kapsułki na obiad, a oleje na kolacje. Czy to na pewno konieczne?

Jeżeli Twój pies lub kot otrzymuje karmę pełnoporcjową, to z definicji powinna mu ona dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych w każdej porcji. Podając zbyt wiele suplementów diety narażamy zwierzaka na nadmiar pewnych substancji, który jest często równie niebezpieczny, jak ich niedobór. Dlatego decyzja o podawaniu suplementu powinna być uprzednio poparta wyraźną tego potrzebą.

Za dużo przekąsek

Czy wiesz jak kończy się podjadanie między posiłkami u ludzi? Nadmiernymi kilogramami, które później bardzo ciężko zgubić. Podobnie to wygląda u naszych zwierząt.

Dlatego jeśli decydujesz się podawać psu lub kotu przysmaki, musisz odpowiednio odliczyć ich kaloryczność od dawki karmy. A listy najlepszych przysmaków znajdziesz tutaj: najlepsze przysmaki dla psa oraz najlepsze przysmaki dla kota.

Niewłaściwe przekąski

Dodatkowo może się zdarzyć, że oprócz podawania nadmiaru przysmaków, podajemy również zły ich rodzaj. Odpadki ze stołu, kawałek szyneczki lub jogurtu to nie są przekąski odpowiednie dla psa lub kota. Ludzkie jedzenie zawiera wiele soli i dodatków, które mogą zaszkodzić zwierzętom. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Czy pies może jeść resztki ze stołu?

Oprócz tego zdarza się, że opiekun nie tyle co daje resztki ze stołu, co specjalnie dla zwierzaka kupuje dane produkty. Dobrym przykładem jest surowa wątróbka, którą szczególnie upodobali sobie kociarze. Podając zbyt duże ilości wątróbki, doprowadzamy do nadmiaru (przede wszystkim) witaminy A w organizmie kota. A to już krótka droga do objawów takich jak: osłabienie kości, ból i trudności w poruszaniu, a także zapalenie dziąseł i wypadanie zębów. Dlatego wybór odpowiednich przekąsek i ich właściwej ilości jest niezwykle ważny!

Podsumowanie

I jak? Czy wyłapałeś któryś z błędów w diecie swojego zwierzaka? Mam nadzieję, że po tym wpisie zostaną one szybko poprawione, a pupil podziękuje Ci za to dłuższym zdrowiem. A może znasz jeszcze inne błędy pojawiające się w diecie zwierząt domowych? Daj znać w komentarzu!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.