Wołowina w żywieniu psów i kotów

Produkty pochodzenia zwierzęcego to najważniejsze składniki diety psa i kota. W tym miejscu najczęściej pojawia nam się przed oczami mięso. Jednakże musimy pamiętać, że mięso to nie wszystko! Przecież mamy do wyboru jeszcze chociażby cenne podroby. Ostatnio coraz większe znaczenie odgrywa wołowina w żywieniu psów i kotów. Sprawdźmy dlaczego!

wołowina w żywieniu psów i kotów

Zanim przejdę dalej, muszę się poprawić. Bowiem wedle obowiązującej ustawy, podroby to „świeże mięso inne niż mięso tuszy, w tym wnętrzności i krew”. W związku z tym według definicji podroby to również mięso! Mimo tego wydaje mi się, że mało kto słysząc „mięso” wyobraża sobie serce czy wątrobę… Aczkolwiek może się mylę. Stąd to szybkie wyjaśnienie, żeby nikt nie wytykał mi błędu 😉

Wołowina w żywieniu psów i kotów – dlaczego jest potrzebna?

Wołowina dostarczy naszemu psu i kotu wszelkich niezbędnych składników pokarmowych. Z nich oczywiście najważniejsze jest białko, którego najwięcej znajdziemy w mięsie i wątrobie wołowej – około 20%. Mięso wołowe jest również niezwykle bogate w tłuszcz, którego wysoki procent stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe (czyli te dobre). Ponadto wołowina zawiera najwięcej przyswajalnego żelaza spośród wszystkich mięs zwierząt rzeźnych. A jakby jeszcze było mało, to znajdziemy w niej także sporo kolagenu, który korzystnie wpłynie na pracę ścięgien.

A może podroby?

Jak już wspomniałam wyżej, mięso to nie wszystko. Bardzo ciekawe i warte stosowania są także podroby wołowe. Te najczęściej spotykane to wątroba, nerki, ozory i serca. Dodatkowo dla psów istnieje mnóstwo naturalnych gryzaków i przysmaków wołowych: płucka, żwacze czy kości wołowe na pewno są warte uwagi. U kotów raczej nie zdobędą aprobaty, chociaż kto wie…?


Przeczytaj więcej o naturalnych przysmakach i gryzakach dla psa we wpisie: Daj psu żuć!


Wymieniona wcześniej wątroba to nie tylko cenne źródło białka, ale również makro- i mikroelementów. Jako bomba witaminowo-mineralna zalecana jest przede wszystkim sukom i kotkom w ciąży oraz tym karmiącym młode. Warto od czasu do czasu rzucić do miski psa i kota wątróbkę wołową, aby zaopatrzyć go w niezbędne składniki mineralne.

Idąc dalej, nerki będą doskonałym dodatkiem w przypadku żywienia psów i kotów wymagających utraty wagi, ponieważ nerki są małokaloryczne. Zawierają w swoim składzie mało tłuszczu, ale za to dużo wapnia, fosforu, żelaza oraz innych składników mineralnych.

Z kolei ozory dostarczą psu i kotu dużo białka oraz tłuszczu, a tym samym wiele energii. Dlatego ozory można podawać psom aktywnym i pracującym. U kotów należy stosować ostrożnie – zwykle są dużo bardziej leniwe niż psy, więc taka dawka energii może szybko doprowadzić do otyłości.


A co z kurczakiem w żywieniu psa i kota? Czy jest tak samo cenny jak wołowina? Odpowiedź znajdziesz tutaj: Kurczak w żywieniu psów i kotów


podroby i wołowina w żywieniu psów

Skąd to wszystko wiem?

Ostatnio miałam przyjemność pisać pracę na zbliżające się Warsztaty Kynologiczne. Tematem były podroby wołowe jako cennego komponentu w diecie psów. I nie wiem czy wiesz, ale w przypadku pisania pracy naukowej trzeba opierać się na źródłach. To nie jest tak jak chociażby w sieciach społecznościowych, że rzucasz to, co Ci do głowy akurat przyjdzie i masz w nosie czy to prawda czy nie.

W momencie pisania pracy na uczelnie musisz znaleźć i przeczytać wiele podobnych prac do swojej. Najlepiej, żeby badania innych autorów były jak najnowsze. Wtedy odnosisz swoje wyniki do tych pozostałych i komentujesz je na ich podstawie. I tak właśnie zrobiłam w przypadku tekstu o podrobach.

Stąd też trochę się o tej wołowinie naczytałam i wiem, że to co opisałam wyżej to sama prawda. Myślę, że możesz mi zaufać 😉

Podsumowanie

Dawajmy naszym psom i kotom mięso wołowe i podroby! Albowiem wołowina w żywieniu psów i kotów jest bardzo cennym elementem diety. To istna bomba białkowo-witaminowo-mineralna!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.