Ile powinien jeść kot? Oblicz to sam!

Najgorsze co możesz zrobić zwierzakowi to żywić go „na oko”. Szybko możesz w ten sposób doprowadzić do jego otyłości lub (rzadziej) niedowagi. Dlatego dziś odpowiem na pytanie: ile powinien jeść kot?

Ile powinien jeść kot – jak to obliczyć?

Wszystko będzie wyglądało bardzo podobnie jak we wpisie ile powinien jeść pies, jednak będzie kilka znaczących różnic. Tak jak poprzednio – przygotuj sobie kartkę papieru, długopis i kalkulator. Trochę sobie poobliczamy 🙂

Przy okazji przypominam o liście #5NAJ karmy suche dla kotów oraz #5NAJ karmy mokre dla kotów. Jeżeli jeszcze Cię tam nie było, to koniecznie zajrzyj! A jak już wybierzesz tą najlepszą karmę dla swojego kota, to wróć tutaj i oblicz ile powinien jej dostawać.

Po pierwsze teoria: ile powinien jeść kot?

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne

Żebyśmy mogli sobie odpowiedzieć na pytanie ile powinien jeść kot, musimy zacząć od ustalenia dziennego zapotrzebowania energetycznego naszego mruczka. Jeszcze raz wyjaśniam co to takiego jest: to po prostu ilość energii (jeszcze inaczej – ilość kalorii), którą każdego dnia trzeba dostarczyć naszemu kotu w pożywieniu. I to taka ilość, aby jego organizm zachował zdrowie i prawidłowo funkcjonował.

Spoczynkowe zapotrzebowanie na energię

Tak jak i w przypadku psów, czy jakichkolwiek innych zwierząt na świecie, chcąc obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne kota bierzemy pod uwagę dwie rzeczy. 

Pierwszą z nich jest spoczynkowe zapotrzebowanie na energię (RERang. resting energy requirement), które mówi nam o ilości energii, jakiej kot potrzebuje do podstawowej przemiany materii, takiej jak trawienie pokarmu, oddychanie, bicie serca itp.

RER oczywiście ma swój wzór, żebyśmy mogli wyliczyć indywidualnie dla każdego kota. Ma nawet dwa wzory!

RER = 30 x masa ciała kota + 70

lub

RER = 70 x masa ciała kota0,67

Pierwszy wzór pokazuje tylko po to, żebyście wiedzieli, że istnieje. Ale możesz o nim zapomnieć, nie będziemy go używać (dla spostrzegawczych: jest dokładnie taki sam jak dla psów = mniejsza dokładność). Drugi wzór ma na końcu dziwną potęgę, ale dzięki temu jest bardziej szczegółowy. To ten wzór zapisz na kartce i najlepiej od razu oblicz jaki jest wynik dla Twojego kota.

Dzienne zapotrzebowanie na energię metaboliczną

Nasze koty robią jednak coś więcej niż oddychanie i pompowanie krwi w sercu. Często niewiele więcej, ale zawsze! Muszą przecież czasem dojść do miski z jedzeniem, wspiąć się na najwyższy punkt w pokoju lub pobiegać chwilę za zabawką. I na takie czynności kot potrzebuje dodatkowej porcji energii.

To nas prowadzi do kolejnej dziwnej nazwy i skrótu: dzienne zapotrzebowanie na energię metaboliczną (DER – ang. daily energy requirement). W skład DER wchodzi RER, ale o tym za chwilę.

Przy tej energii opieramy się głównie na poziomie aktywności ruchowej naszego kota, jego wieku, stanie fizjologicznym (np. ciąża, karmienie kociąt) i stanie zdrowia.

W tym wypadku wzór wygląda tak:

DER = k x RER

Żadnych liczb, jak cudownie! Oczywiście to tylko chwilowe, ponieważ za RER podstawiamy co nam wyszło wcześniej, ale co z tajemniczym k? Jest to nic innego jak współczynnik przeliczeniowy, za który podstawiamy jedną z podanych niżej liczb, tą najbardziej pasującą do naszego kota:

Koty dorosłe:

  • dorosły kastrowany = 1,2
  • dorosły niekastrowany = 1,4
  • otyły, mało aktywny = 1,0
  • wymagający odchudzania = 0,8
  • odżywianie w intensywnej terapii = 1,0
  • odzyskiwanie odpowiedniej masy ciała w okresie rekonwalescencji = 1,2 – 1,4

Ruja i ciąża

  • w okresie rui = 1,6
  • w ciąży = 2,0 lub żywienie do woli

Laktacja w zależności od liczby kociąt:

  • 1 kocię = 2,0
  • 2 kocięta = 2,5 – 3,0
  • 3 – 4 kocięta = 3,0 – 4,0
  • 5 – 6 kociąt = 5,0

Laktacja w zależności od okresu laktacji:

  • 1 – 2 tydzień = RER + 30% na kocię
  • 3 tydzień = RER + 45% na kocię
  • 4 tydzień = RER + 55% na kocię
  • 5 tydzień = RER + 65% na kocię
  • 6 tydzień = RER + 90% na kocię

Wzrost

  • od urodzenia do osiągnięcia dojrzałości fizycznej = 2,5 lub żywienie do woli 

Koty starsze

  • = 1,4 – 1,6

Dużo tego, prawda? Zwróćcie uwagę, ile jest możliwości! A to oznacza, że nie możemy ilość energii potrzebnej kotu ustalić raz w życiu i na tym koniec. Zapotrzebowanie na energię tak naprawdę ulega ciągłym zmianom i wahaniom. Jednakże, żeby w tym wszystkim nie zwariować, sobie to wszystko uproszczamy. Ważne jest żebyśmy nie przesadzili z tym uproszczaniem. Najważniejsze to cały czas obserwować naszego kota, co jakiś czas ważyć go i w razie potrzeby obliczać na nowo zapotrzebowanie.

KONIEC TEORII! Brawo dla tych, którzy wytrwali. Zaczynamy praktykę. Długopisy w dłoń!

Po drugie praktyka: obliczamy ile powinien jeść kot

Przykład 1.

Jakie będzie zapotrzebowanie na energię metaboliczną (DER) dla dorosłego wykastrowanego kota o masie 5,2 kg? 

Przypominajka wzorów:

DER = k x RER

RER = 70 x masa ciała kota0,67

Aby obliczyć DER potrzebujemy RER i k.

k sprawdzamy na liście powyżej – kot dorosły wykastrowany – czyli k = 1,2

RER obliczamy z wzoru:

RER = 70 x 5,20,67 = 70 x 3,02 = 211,4 czyli RER = 211,4 kcal/dzień

Skoro mamy już nasze dwie niewiadome to przechodzimy do obliczenia DER.

DER = 1,2 x 211,4 = 253, 68 → 254 (w przybliżeniu)

czyli DER = 254 kcal/dzień – tyle kot z przykładu 1. potrzebuje zjeść energii dziennie

 

Jednak taki czysty wynik nam nie za wiele mówi. Dalej nie wiemy ile włożyć karmy do miski naszego kota, Dlatego teraz idziemy krok dalej.

Przykład 1. Ciąg dalszy 

Ile gramów suchej karmy powinien dziennie otrzymywać ten kot, jeżeli jej energetyczność wynosi 215 kcal na 100 g karmy?

Tu już nie będzie żadnych wzorów, dziwnych skrótów naukowych ani nic w tym stylu. Pozostaje nam tylko ułożenie prostej proporcji.

Skoro kot potrzebuje dziennie przyjąć 254 kcal, a karma ma 215 kcal w 100 gramach, to proporcja będzie wyglądała tak:

215 kcal —— 100 g karmy

254 kcal —– X g karmy

X = (254 x 100)/215 = 118 gramów karmy dzienne

Odpowiedź: Nasz przykładowy kot powinien dziennie otrzymywać 118 gramów karmy, która pokryje w całości jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne równe 254 kcal.

I koniec! Zadanie wykonane, brawo, PIĄTKA!


Trochę sprawa się komplikuje, gdy podajemy kotu zarówno karmę suchą, jak i mokrą.
Sprawdź Ile suchej karmy, a ile mokrej podawać i jak to wyliczyć?


Wszystko jasne? Sprawdźmy!

Przykład 2.

Ile gramów suchej karmy (240 kcal/100 g) powinna dziennie otrzymywać niekastrowana kotka rasy brytyjskiej, o masie ciała 4,5 kg?

Tutaj ja już nie pomagam. Sprawdź się. Po obliczeniu napisz w komentarzu odpowiedź, a ja dam znać czy jest prawidłowa. Powodzenia!

Odpowiedź: ….?

 

Podsumowanie

Dotarliśmy do końca! Mam nadzieję, że już potrafisz sobie odpowiedzieć na pytanie ile powinien jeść kot. Jeżeli na opakowaniu karmy nie masz podanej jej kaloryczności, to musisz to obliczyć (wszystko krok po kroku we wpisie o kaloryczności karmy). I pamiętaj o ciągłym obserwowaniu swojego zwierzaka i ewentualne ponowne wyliczanie ilości karmy. Raz w życiu zdecydowanie nie wystarczy!

Informacje z dzisiejszego wpisu oczywiście z najlepszego podręcznika w dziedzinie żywienia zwierząt, czyli: „Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii” autorzy: M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska. Jak zawsze niezmiernie polecam!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.