Olej rybny dla psa i kota – znaczenie w diecie

Coraz dogłębniej przyglądamy się temu, co podajemy naszym zwierzakom do jedzenia. Wnikliwie zwracamy uwagę na każdy składnik diety. I dobrze! Jednym ze składników są oleje rybne. Czy zatem olej rybny dla psa i kota jest pożądanym składnikiem w ich diecie?

olej rybny dla psa i kota znaczenie w diecie
Co znajdziesz w artykule?

Olej rybny – właściwości

Zacznijmy od tego, że olej olejowi nierówny. Należy pamiętać, że w żywieniu zwierząt (i człowieka) możemy wyróżnić te dobre i te złe tłuszcze. Dzisiaj porozmawiamy o jednym z tych dobrych.

Bowiem olej rybny to bogactwo długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Czy to oznacza coś dobrego? Oczywiście! Wielonienasycone kwasy tłuszczowe to jedne z najważniejszych lipidów, jakie muszą być dostarczane do naszych i zwierzęcych organizmów. Warunkują dobry san zdrowia, o czym zaraz się przekonasz.

A co oznacza termin „wielonienasycone”? Chodzi o występowanie podwójnych wiązań między atomami węgla, konkretnie więcej niż dwóch. Nie chcę się zagłębiać w szczegóły, ponieważ jest to temat na co najmniej dwugodzinną lekcję chemii. Aczkolwiek chciałabym Ci powiedzieć o dwóch szczególnych kwasach tłuszczowych występujących w oleju rybnym.

Kwasy DHA i EPA

Cechą, którą zdecydowanie wyróżnia olej rybny na tle pozostałych olejów, jest duża zawartość kwasów: eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA). Są to kwasy należące do grypy długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3. To właśnie one decydują o wysokiej wartości odżywczej oleju rybnego.

Co ważne, kwasy te nie występują w innych rodzajach surowców tłuszczowych. Znajdziemy je tylko w świecie wodnym – występują one bowiem w algach i fitoplanktonie morskim, którymi żywią się ryby. Jednak spotykane są nie tylko u ryb morskich, ale również wśród ryb śródlądowych z rodziny łososiowatych.

Ilości DHA i EPA oraz ich wzajemne proporcje różnią się pomiędzy poszczególnymi gatunkami ryb. Ponadto ich zawartość zależy od szeregu innych czynników, między innymi stanu fizjologicznego ryby, pory roku czy środowiska, w którym ryba żyje.

A co w tych kwasach jest takiego niezwykłego, że poświęcamy im tyle uwagi? Sprawdźmy czy olej rybny dla psa i kota jest niezbędnym składnikiem diety.

olej rybny dla psa olej rybny dla kota

Olej rybny dla psa i kota – wpływ na organizm

Preparaty wytworzone z olejów rybnych należą do najczęściej stosowanych suplementów w żywieniu psów i kotów. Nie bez powodu zyskały sławę!


Wspominałam o oleju rybnym w artykule o naturalnych suplementach dla psów i kotów – zachęcam do zapoznania się!


Nienasycone kwasy z rodziny n-3 i n-6 są kwasami niezbędnymi, ponieważ organizm ssaków nie jest w stanie ich wyprodukować sam. Dlatego konieczne jest dostarczenie ich wraz z dietą.

Przeprowadzono już wiele badań dotyczących wpływu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym tych z olejów rybnych) na psie i kocie organizmy. Zdecydowanie na uwagę zasługuje zapamiętanie, iż:

  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe są źródłem energii i materiałem budulcowym;
  • podawanie ich wraz z dietą powoduje zmiany w profilu kwasów tłuszczowych we krwi zwierzaka, co z kolei odzwierciedla zmiany ich ilości zachodzące w tkankach i narządach;
  • olej rybny wykazuje właściwości przeciwzapalne;
  • stosowany jest przy chorobach zwyrodnieniowych stawów jako wspomaganie leczenia;
  • suplementacja DHA i EPA może stanowić uzupełnienie leczenia nowotworów;
  • ponadto usprawniają funkcjonowanie nerek, przede wszystkim u starszych psów i kotów;
  • również przeciwdziałają starzeniu się mózgu u psich seniorów;
  • suplementacja oleju rybnego może być zbawienna także w żywieniu szczeniąt – pobudza rozwój układu nerwowego, dzięki czemu nasz psiak ma zagwarantowany lepszy rozwój psychologiczny i szybciej się uczy;
  • oprócz tego to wspaniały suplement poprawiający kondycję skóry i sierści;
  • olej rybny dla psa i kota to również dobry wpływ na wzrok i odporność organizmu.

Jak widzisz pozytywnego wpływu suplementacji oleju rybnego praktycznie nie ma końca. Jednakże pamiętaj, że we wszystkim należy znać umiar. Bowiem zbyt duże ilości oleju rybnego w diecie mogą powodować efekty uboczne, np. pogorszone gojenie się raz i zaburzenia przewodu pokarmowego. Konieczne jest zatem stosowanie odpowiedniej ilości oleju na kilogram masy ciała psa lub kota.

Jaki olej rybny wybrać?

Największe ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i ich najlepsze proporcje mają ryby tłuste. Możesz postawić na olej z makreli, śledzia, pstrąga czy dorsza. Najpopularniejszy jest jednak zdecydowanie olej z łososia.

Jak przechowywać olej rybny i jak dawkować?

Ważne jest nie tylko gatunek ryby, z jakiej pochodzi olej, ale sposób jego pakowania i przechowywania. Bowiem kwasy wielonienasycone szybko się utleniają. Konieczna jest odpowiednia temperatura i brak dostępu do światła słonecznego.

Dlatego olej zamawiaj tylko taki w butelkach z ciemnego szkła i w nie za dużych opakowaniach, aby w miarę szybko go zużyć. Przechowujemy w ciemnych i chłodnym miejscu.

Dawkowanie zależy od wybranego oleju i zazwyczaj jest szczegółowo opisane na etykiecie produktu. Zwykle jest to pół łyżeczki dziennie dla małych psów oraz kotów lub pełna łyżeczka dla psów dużych ras.

Podsumowanie

Olej rybny dla psa i kota stanowi zdecydowanie pożądane urozmaicenie ich diety. W związku z tym jest to składnik, za którym na pewno powinniśmy się rozglądać w składach gotowych karm. Mam nadzieję, że z dzisiejszego wpisu już wiesz dlaczego 😉

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment