Jak przestawić kota na mokrą karmę?

Kotom musimy przyznać jedno: to mistrzowie upartości i królowie przyzwyczajeń. Zmiana sposobu żywienia to nie lada wyzwanie dla opiekuna. Wiem, ponieważ sama to przechodziłam. Aczkolwiek nie jest to niemożliwe! Zatem jak przestawić kota na mokrą karmę? Poznajmy kilka sposobów.

jak przestawić kota na karmę mokrą
Co znajdziesz w artykule?

Coraz więcej opiekunów kotów staje się świadomymi kociarzami, co niezwykle mnie cieszy. Sama na początku drogi bycia kocią mamą przeszłam etap doszkalania się za pomocą kursów, książek, artykułów naukowych i blogów.

Wówczas okazało się, że moje podejście do kociej diety jest błędne i musiałam ją czym prędzej zmienić. Nie było to łatwe, nie było mi to na rękę i nie spotkało się z entuzjazmem kota w pierwszej chwili. Jednak udało się i dziś jestem w 100% pewna, że było warto.

Teraz to ja często dostaję od Was wiadomości z prośbami o pomoc i instrukcje jak przestawić kota na mokrą karmę. Pragniecie żywić swoje koty zgodnie z ich naturalnymi potrzebami (co jest niezwykle słuszne i brawa Wam za to!). Jednak czasem koty nie chcą współpracować. Dokładniej mówiąc – strzelają focha i tyle. Zatem jak wprowadzić mokrą karmę do kociej diety w miarę swobodnie i skutecznie?


Uwaga na wstępie: artykuł ma zastosowanie w co najmniej dwóch sytuacjach: przestawiania kota z karmy suchej na karmę mokrą oraz ze zmiany karmy mokrej z gorszej na lepszą jakościowo. W każdym przypadku, gdy kot marudzi przy misce, podane niżej informacje mogą okazać się cenne.


Dlaczego warto przestawić kota na mokrą karmę?

Skoro tutaj jesteś to prawdopodobnie nie potrzebujesz odpowiedzi na to pytanie. Aczkolwiek i tak krótko poruszę ten temat.

Zdrowa dieta stanowi najlepszą profilaktykę (wedle zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć). Zdrowa to znaczy zgodna z potrzebami naturalnymi danego zwierzaka. W przypadku kotów jest to przede wszystkim pokarm składający się z produktów pochodzenia zwierzęcego i duża wilgotność pokarmu. Roślinne węglowodany (tak wszechobecne w karmach suchych) są im kompletnie zbędne.

Mało tego, ilości węglowodanów przekraczające 5% kociej diety prowadzą do wielu poważnych chorób. Wszystko na ten temat możesz przeczytać we wpisie: Karma sucha szkodzi Twojemu kotu! Zachęcam do lektury.

Pełnowartościowa wysokomięsna karma mokra to jeden z najlepszych sposobów żywienia kota (inne to dieta BARF i Whole Prey).


A które karmy mokre dla kota są najlepsze? Zobacz ranking #5NAJ Najlepsza karma mokra dla kota


Mój kot nie chce jeść mokrej karmy – dlaczego?

Niektóre koty bezproblemowo dają się przestawić na mokrą karmę. Jeśli tak jest z Twoim kotem – jesteś ogromnym szczęściarzem! Bowiem druga grupa kotów to wielkie uparciuchy, których przestawienie na nowy pokarm może trwać nawet kilka tygodni lub miesięcy. W przypadku takich kotów musimy się nagimnastykować, aby osiągnąć cel. Jednak uwierz mi, że smak sukcesu wówczas smakuje jeszcze lepiej.

Dlaczego niektóre koty tak uparcie podchodzą do tego tematu? Bowiem najprawdopodobniej uzależniły się od dotychczasowej karmy. Karmy złej jakości (w tym wszystkie karmy suche) są pełne wzmacniaczy smaku, tajemniczych sosów i cukrów, które uzależniają kota. Po takiej diecie kot potrzebuje odwyku. (Jeśli kiedykolwiek próbowałeś rzucić palenie, zrezygnować z picia kawy lub jedzenia słodyczy, to będziesz wiedział jak jest to trudne).


Swego czasu nawet poznałam odpowiedź na pytanie: Dlaczego psy i koty tak chętnie jedzą karmy złej jakości? Przeczytaj koniecznie.


Jak przestawić kota na mokrą karmę?

Zmiana karmy u kota wymaga cierpliwości i konsekwencji z naszej strony. W przypadku zmiany karmy suchej na karmę mokrą możemy wyróżnić dwie szkoły. Która z nich zadziała w Waszym przypadku, zależy przede wszystkim od Twojego kota. Gdy jedna nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można spróbować drugiej.

  • Pierwsza szkoła zakłada całkowite pozbycie się z domu karmy suchej. Wówczas zmiana jest dość drastyczna i polega na całkowitym przejściu na karmę mokrą w jednym posiłku. Dlaczego tak? Ponieważ wiele kotów wyczuwając zapach swojej ukochanej karmy suchej w pobliżu, nie tknie nic innego. Koty mają wspaniały węch i są inteligentne. Nawet szczelnie zamknięte opakowanie schowane w górnej szafce może być przez kota wyczuwalne. Skoro do tej pory otrzymywał tę karmę, nie będzie wiedział dlaczego nadal ją czując miałby jeść coś innego. Dlatego paczkę karmy suchej możesz oddać do schroniska i już nigdy nie kupować. Zostaw sobie jedynie kilka chrupków – mogą posłużyć jako dosmaczacz do nowej karmy (patrz punkt: Pomocne produkty przy przestawianiu na mokrą karmę).
  • Druga szkoła dotyczy przestawiania kota z jednej karmy na drugą stopniowo (również z jednej karmy mokrej na inną mokrą). Wówczas nową karmę wprowadzamy etapami, tak jak opisałam to we wpisie: Nowa karma w diecie psa i kota- jak bezpiecznie wprowadzić nową karmę? Etap przestawiania może trwać tydzień (tak jak zostało to przedstawione w przytoczonym wpisie), a może znacznie dłużej. Wszystko zależy od danego kota i jego możliwości akceptacji zmian w misce.
przestawienie kota na mokrą karmę

Pomocne produkty przy przestawianiu na mokrą karmę

Jeśli Twój kot mimo wszystko buntuje się przeciwko nowej karmie, możesz zastosować kilka znanych i lubianych tricków. One wszystkie polegają na dosmaczeniu karmy, aby stała się ona bardziej atrakcyjna dla kota. Możesz w tym celu użyć:

  • pokruszonych kilku chrupków dotychczasowej karmy suchej, którą Twój kot uwielbiał – posyp je na wierzch nowej karmy;
  • pokruszonych przysmaków – dobrze sprawdzają się przysmaki Cosma z rankingu #5NAJ Najlepsze przysmaki dla kota;
  • zmielonego suszonego mięsa;
  • smalcu gęsiego lub kaczego, a w ostateczności również masła;
  • sosików i musów do karm (np. Husse Tuna Recipe, Miramor)
  • karm uzupełniających filetowych (np. Applaws, Canagan, Naturina, Cosma Asia);
  • olej rybny (np. z łososia);
  • suszonych drożdży browarniczych lub suszonych żółtek jaj;
  • własnoręcznie zrobionego bulionu mięsnego, jednak bez przypraw i warzyw.

Pamiętaj, że wiele zależy od kota i jego charakteru. W tym temacie (oprócz cierpliwości i konsekwencji) na pewno przyda się kreatywne myślenie. Dla przykładu znam koty, które przestawiły się dopiero po tym, jak człowiek zaczął je stopniowo karmić łyżeczką. Z kolei mój kot przy podstawieniu łyżeczki do pyszczka nawet nie wiedziałby co ma z tym niby zrobić. Koty są różne i często porady od innych kociarzy nie sprawdzą się w Waszym przypadku. Twoim zadaniem jest znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego kota.

Pamiętaj!

  • Przestawienie kota na nową dietę wymaga cierpliwości, czasu i konsekwencji. Gdy kot pozna uległość z Twojej strony po kilku godzinach strajku głodowego (kiedy w misce na nowo pokażą się jego ukochane chrupki) – już zawsze będzie strajkował. Musisz być wytrwały.
  • Z drugiej strony w przypadku kotów należy uważać, aby strajki głodowe przy misce nie trwały zbyt długo. Po 3-4 dniach głodówki u kotów pojawia się ryzyko stłuszczenia wątroby. To właśnie dlatego w przypadku niechęci kota do nowego jedzenia, musimy się nagimnastykować z dosmaczaniem. Kot nie może głodować zbyt długo.
  • Nie ma kota, którego nie da się przestawić na zdrowszą dietę. Są tylko ulegający kocim zachciankom i mało stanowczy opiekunowie.
  • Koty są jak dzieci, które zawsze preferują tłuste frytki od ugotowanych na parze nieposolonych warzyw. W tym wypadku musimy być mądrym rodzicem kociego dziecka.
  • To Ty jako opiekun masz w swoich rękach zdrowie swojego kota.

Trzymam kciuki za Twoją wytrwałość, powodzenia! Po osiągniętym sukcesie koniecznie daj znać, co u Was się sprawdziło najlepiej. A jeżeli masz jakieś pytania do tematu to zostaw komentarz, a postaram Ci się pomóc.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment