Najlepsza karma mokra dla kota 2022 – #5NAJ

Jaka jest najlepsza karma mokra dla kota i czym się wyróżnia na tle innych? Przyznam szczerze, że wybór nie był łatwy, gdyż na rynku istnieje o wiele więcej dobrych karm, niż się spodziewałam! I bardzo cieszę się z tego powodu! To znaczy, że idziemy w dobrą stronę w kwestii żywienia naszych zwierząt.

najlepsza karma mokra dla kota

Aby przejść do listy najlepszych karm, może najpierw zapoznaj się z listą najgorszych karm dostępnych na rynku. Przyda Ci się również wiedza o tym, jak czytać etykiety karm dla zwierząt a także jak często karmić kotaJeżeli masz już to opanowane, to przejdźmy dalej 🙂

Pragnę ułatwić Ci trochę życie i podsunąć pod nos gotową listę najlepszych karm mokrych dla kotów. Jednak chcę Ci również wyjaśnić, dlaczego wybrałam akurat takie a nie inne karmy. Moim zdaniem każdy odpowiedzialny opiekun zwierzaka powinien wiedzieć, dlaczego dany produkt jest najlepszy i nie opierać tego tylko na opinii w internecie. Ponieważ opinie w internecie bywają różne… Przejdźmy więc do wyjaśnienia jak wybrać najlepszą karmę mokrą dla kota.

Najlepsza karma mokra dla kota – jak wybrać?

Składniki pochodzenia zwierzęcego

W żywieniu kotów najważniejsze jest dostarczyć im jak najwięcej składników pochodzenia zwierzęcego. Ta ilość w przypadku kotów może sięgać nawet 100%. Tym samym przy wyborze karmy mokrej musimy kierować się właśnie tym kryterium, jakim jest ilość składników odzwierzęcych.

Ważny jest również rodzaj tych produktów zwierzęcych. Dobra karma mokra dla kota powinna się cechować wysoką zawartością mięsa mięśniowego.

Precyzyjność

Bardzo ważną kwestią jest sprecyzowanie jakie to są składniki i w jakich ilościach je znajdziemy. Nie możemy się zadowalać informacją: 50% kurczak. Wówczas nie wiemy co z tego kurczaka zostało użyte do produkcji karmy. Pod takim zapisem mogą się znajdować przecież takie produkty jak pióra czy kurze łapki, bo to też kurczak, więc producent nie kłamie. Starajmy się wybierać uczciwych producentów, którzy podają nam dokładne składy. Dla przykładu: 50% mięsa z kurczaka. To już brzmi o wiele lepiej i wtenczas mamy pewność, że nie chodzi tutaj o żadne pióra.

Oprócz tego w żywieniu kotów ważne jest, aby ilość mięsa mięśniowego przewyższała ilości podrobów w diecie. Ilość podrobów w diecie musi być kontrolowana i nie powinna przekraczać 15-20% diety (co jest ciężkie do osiągnięcia w przypadku karm bytowych, bowiem to podroby stanowią najtańszy i najlepiej dostępny produkt do ich produkcji).

Brak wypełniaczy

Ponadto karmy z wszelkimi zbędnymi wypełniaczami, takimi jak ryż (już nie wspominając o innych zbożach), automatycznie traciły dla mnie możliwość pojawienia się na tej liście. Z drugiej strony mały dodatek warzyw (do 3% składu) takich jak marchewka czy batat jest akceptowalny.

Dodatek oleju rybnego

Bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3, niezwykle istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zapewni kotu dodatek oleju rybnego w składzie karmy. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: Olej rybny dla kota.

Polski producent

Lubię wspierać polskich producentów. Tym bardziej, jeśli produkują wysokiej jakości produkty dla kotów. Doceniajmy, co nasze i pokażmy, że warto produkować w Polsce dobre karmy mokre dla kotów! Dlatego starałam się dodać na listę najlepsze karmy mokre tworzone przez polskich producentów. Nie jest to element obowiązkowy, ale mile widziany.

Jeżeli wszystko jasne, to przejdźmy do listy najlepszych karm mokrych dla kotów!


Pamiętaj, że nową karmę do diety wprowadzamy stopniowo. Tutaj daję ściągę, jak to zrobić: jak prawidłowo zmienić karmę?


Ranking #5NAJ – najlepsza karma mokra dla kota

5. Gussto

karma gussto ranking

Na dobry początek karma mokra dla kota wyprodukowana w Niemczech. Zalety to krótki skład, proporcje 2/3 mięsa do 1/3 ilości podrobów, wiele smaków do wyboru, a do tego kilka puszek z jednym rodzajem mięsa, czyli propozycja idealna dla alergików. Oprócz tego dość korzystna cena. Na minus: olej roślinny (z ostropestu) w każdym smaku zamiast oleju zwierzęcego.

Ponadto Gussto ma trzy karmy weterynaryjne o dobrych składach (to rzadkość!). Jeśli zatem szukasz czegoś dla kota z problemami nerkowymi, gastrologicznymi lub pęcherzowymi, to możesz liczyć na Gussto.

Składniki analityczne (wołowina):

białko: 10,7%

tłuszcz: 6,7%

popiół: 2,4%

włókno: 0,5%

wilgotność: 79%

węglowodany: ok. 0,7%

CENA: około 6,5 zł/200 gramów

Pamiętajcie, że w przypadku karm mokrych wartości składników analitycznych będą dużo niższe niżeli w karmach suchych. Aczkolwiek to tylko pozory. Spójrzcie jak wysoka jest wilgotność w karmach mokrych! W związku z tym gdybyśmy przeliczyli te procenty na zawartość w suchej masie, ilość wyszłaby dużo wyższa niż w karmach suchych. Wszystko wyjaśniłam tutaj: Karma sucha a mokra – porównuj ich składy mądrze!

4. Zealandia

dobra karma mokra dla kota zealandia

Tym razem przenosimy się na drugi koniec świata, na zielone pastwiska Nowej Zelandii. To właśnie stamtąd pochodzi karma Zealandia bogata w składniki pochodzenia zwierzęcego wypasane na wolnym wybiegu.

Karmy są monobiałkowe, a do wyboru mamy cztery smaki: jagnięcina, łosoś, kurczak i wołowina. Wadą tej karmy jest spora ilość użytych zagęstników. Dostępna w formie puszek 185 g.

Składniki analityczne (jagnięcina):

białko: 7,8%

tłuszcz: 9,5%

popiół: 3%

włókno: 1,5%

wilgotność: 78%

węglowodany: ok. 0,2%

CENA: około 10 zł/200 gramów 

3. Cats Plate

cats plate polska najlepsza karma mokra dla kotaPolski producent karm Dogs Plate postanowił zadowolić również kocie podniebienia. Karma mokra dla kota Cats Plate zawiera łącznie około 90% kurczaka w tym aż 75% mięsa mięśniowego o jakości human grade. Do wyboru mamy wiele smaków oraz dwie gramatury: 100 lub 180 g.

Forma słoików pozwala zerknąć co znajdziemy w środku jeszcze przed otwarciem. Oprócz tego dostępne są także trzy smaki w formie musu (niektóre koty nie tkną innego rodzaju niż mus). Ponadto dla kotów chorych mamy również opcje Renal lub Gastro o obniżonej zawartości fosforu.

Składniki analityczne (kurczak):

białko: 11,7%

tłuszcz: 7,6%

popiół: 1,4%

włókno: 0,2%

wilgotność: 78%

węglowodany: 1,1%

CENA: około 20 zł/200 gramów 

2. LOVCAT

najlepsza karma mokra dla kota lovcatProdukt polskiej firmy, wyprodukowany w Niemczech. Wysokomięsna karma mokra dla kotów dostępna w czterech smakach monobiałkowych (kurczak, indyk, łosoś, wołowina) i dwóch mieszanych (indyk z kaczką, indyk z gęsią). W karmie dominuje mięso i podroby, oprócz tego znajdziemy mały (1%) dodatek roślinny, np. żurawinę.

Karma jest dostępna w puszkach 200 lub 400 g. Cenowo jest jedną z korzystniejszych opcji na tym rankingu.

Składniki analityczne (wołowina):

białko: 10,8%

tłuszcz: 7,8%

popiół: 2,2%

włókno: 0,4%

wilgotność: 78%

węglowodany: ok. 0,8%

CENA: około 7 zł/200 gramów 

1. Animal Island

najlepsza karma mokra dla kota animal islandNowość na polskim rynku, zdecydowana godna uwagi! Wyobrażasz sobie, że 99% składu stanowi mięso? Do tego dodatek składników mineralnych i oleju z łososia. I nie trzeba niczego więcej! To zdecydowanie zasługuje na miano najlepsza karma mokra dla kota. W niektórych smakach zastąpiono olej z łososia olejem roślinnym, niestety.

Do wyboru mamy trzy smaki: kurczak z łososiem, kurczak z kaczką i indyk z przepiórką. Mocno trzymam kciuki za rozwój tej marki, dlatego mam nadzieję, że ta karma zasmakuje Twojemu kotu tak jak mojemu!

Składniki analityczne (indyk i przepiórka):

białko: 9,8%

tłuszcz: 6,7%

popiół: 2,5%

włókno: 0,4%

wilgotność: 80%

węglowodany: ok. 0,6%

CENA: około 10 zł/200 gramów

Podsumowanie

Nie wiem czy też to zauważyłeś, ale konkurencja w temacie najlepszej karmy mokrej dla kotów jest naprawdę duża. W związku z tym miałam kłopot z przydzieleniem odpowiednich miejsc. Dlatego traktuj to w ten sposób: wszystkie karmy podane na liście są bardzo wysokiej jakości i każda z nich będzie odpowiednia dla Twojego kota.

Wobec tego numerację na liście przyjmij z małym przymrużeniem oka, ponieważ wszystkie te karmy są naprawdę dobre i możliwe, że każda z nich zasługuje na pierwsze miejsce! A o tym, która przypadnie do gustu Twojemu mruczkowi, zdecyduje już on sam 🙂

A jeżeli chcesz poznać więcej dobrych jakościowo karm mokrych dla kotów, sprawdź wpis: Najlepsza karma mokra dla kociąt ranking #5NAJ, wybierając po prostu wersję dla kotów dorosłych.

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.

Leave a Comment