Karmy złej jakości – czemu psy i koty je jedzą?

Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego psy i koty tak chętnie jedzą karmy złej jakości. Kupujesz im karmę za 100 złotych, a one i tak z większym zapałem zjedzą tą za 5 złotych. Czy to znak, że powinniśmy zacząć kupować im karmy ekonomiczne, a nie premium?

karmy złej jakości

Ostatnio pewien Pan uświadomił mnie dlaczego tak się dzieje. Jakże jestem mu wdzięczna! Jednak zanim do tego przejdę, ustalmy sobie czym są karmy premium, a czym karmy ekonomiczne.

Karma ekonomiczna

Karmy ekonomiczne są najtańszymi karmami produkowanymi z najtańszych surowców. Proste? Proste. Tylko, że te surowce to właściwie ich pochodne, a nie pełne produkty. Co to oznacza? Jeżeli w składzie karmy ekonomicznej mamy podane „zboża” to na pewno nie będą to pełne zboża, a jedynie ich pochodne, takie jak łuski czy plewy. Jeśli znajdziemy w tych karmach hasło np. „kurczak”, to jest pewne, że z mięsem to nie będzie miało wiele wspólnego. Będą się za tym kryły jedynie pióra i skrzydła. Czyli najgorszy rodzaj produktów, które mają najniższą cenę. Producent nie może ich wykorzystać do niczego innego, więc wrzuca je do karmy dla psów czy kotów.

Karmy ekonomiczne mają za zadanie spełnić jedynie minimalne wymagania co do jakości. Zaspokajają one tylko podstawowe potrzeby zwierzęcia, narzucone przez prawo. Na przykład zawartość białka w karmach dla psów nie może zejść poniżej 18%. Producent napcha więc bogatej w białko soi i sprawa załatwiona. Ale jaką to ma wartość dla psa? Niewielką. Karmy ekonomiczne to po prostu karmy złej jakości, ale w niskiej cenie.


Więcej na temat karm kiepskiej jakości przeczytaj tutaj: Najgorsze karmy na rynku.


Karma premium

Karmy premium z kolei są skierowane do właścicieli zwierząt, którzy nie kierują się tylko i wyłącznie ceną podczas zakupu, ale także jakością. Produkowane są z pełnowartościowych surowców i zawierają więcej niż 20% produktów pochodzenia zwierzęcego (często o wiele więcej niż 20%). Posiadają one znacznie wyższą wartość odżywczą, są lepiej zbilansowane i mają większą strawność. Ponadto takie karmy podlegają dodatkowym badaniom jakości, dzięki czemu jesteśmy pewni tego, co kupujemy.

Wyróżnia się także karmy super premium (lub ultra premium), które krótko mówiąc stanowią najwyższą półkę. Jednakże należy pamiętać, że taki podział karm nie jest nigdzie zapisany ani ustalony przez prawo. Jest to podział jedynie umowny, stosowany przez producentów karm dla zwierząt.

Przejdźmy teraz do sedna problemu: dlaczego psy i koty tak chętnie jedzą karmy złej jakości?

karmy złej jakości dla psów i kotów

Karmy złej jakości

Miałam ostatnio okazję uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez prezesa polskiego oddziału jednej z firm produkujących karmy dla zwierząt. Wykład był niesamowicie ciekawy i dowiedziałam się wiele nowych rzeczy, ale jedna zapadła mi szczególnie w pamięć.

Mianowicie Pan Prezes tłumaczył pokrótce cały proces produkcji karm. Z podziałem na wytwarzanie karm ekonomicznych i premium. Nie będę się wdawać w szczegóły. Aczkolwiek jedna rzecz zasługuje na chwilę Twojej uwagi.

Tajemniczy sos

Mianowicie jest taki etap produkcji, w którym chrupki karmy są właściwie gotowe, ale po wysokiej obróbce cieplnej nie mają za bardzo smaku i zapachu. Pies czy kot na pewno by tego nie zjadły, w szczególności karm jakości ekonomicznej. Trzeba więc nadać chrupkom smakowitość. W związku z tym „kąpie się” je w w wielkiej wannie po brzegi wypełnionej sosem. Ten sos jest chyba tajemnicą poszczególnych firm, jednak jedno jest pewne: ma nadawać smak i aromat. W zależności od budżetu producenta i finalnej jakości karmy, sosy także różnią się jakością.

Możecie się domyślić, że jakość sosu karm ekonomicznych nie będzie najwyższa. Taki sos będzie pełen tłuszczu, konserwantów i sztucznych aromatów. I tutaj pojawia się zdanie Pana Prezesa, które wyjaśniło mi wszystko:

Gdy polejesz takim sosem szyszkę, to pies zje tę szyszkę. Mało tego – będzie błagał o więcej!

Rozumiesz?! Nieważne co jest polane tym sosem, pies czy kot zjedzą to, aż im się będą uszy trzęsły! To dlatego one tak bardzo „lubią” karmy złej jakości! Tajemniczy sos robi całą robotę, to co w środku nie jest ważne. Może to być stary kapeć, a sos zadziała w taki sposób na zmysł węchu i smaku, że kapeć zostanie zjedzony. Niesamowite.

Podsumowanie

Nie dajcie sobie nigdy wmówić, że pies i kot jedzą złe karmy, bo wiedzą co jest dla nich lepsze. To nie jest tak, że jeśli zwierzak ze smakiem coś je, to na pewno jest to dla niego dobre. Spróbujcie dać psu czekoladę i zobaczcie jak się zajada! (Żartuję, nie róbcie tego!!! Przeczytajcie najpierw to: trujące produkty dla psa). Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi. A jeżeli macie jakieś pytania co do etapów produkcji karm dla zwierząt to piszcie! Jeśli będę potrafiła, to na pewno z chęcią udzielę odpowiedzi!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment