Kot przestał jeść ulubioną karmę – dlaczego?

Gdy wydaje Ci się, że wreszcie znalazłeś idealną karmę dla Twojego kota, którą on wprost uwielbia, nie ciesz się nad wyraz. Możliwe, że karma szybko z idealnej stanie się dla kota nieatrakcyjna. Spotkałeś się z tym już kiedyś? W takim razie sprawdź dlaczego kot przestał jeść karmę.

kot przestał jeść karmę - dlaczego kot nie je

W tym wpisie przedstawię sytuację, w której zdrowy kot nagle przestaje jeść coś, co do tej pory bardzo mu smakowało.

Zawsze w takiej sytuacji powinna zapalić się nam lampka alarmowa, że coś jest nie tak. W związku z tym jeżeli kot nie je przez jakiś czas, pierwszym krokiem będzie wizyta u lekarza weterynarii.

Jednak jeżeli po wynikach badań okaże się, że z kotem wszystko w porządku, wówczas przyda Ci się ten tekst. Odpowie on na pytanie dlaczego kot przestał jeść, mimo że jest zdrowy? Mnie odpowiedź lekko zaskoczyła, aczkolwiek wydaje się logiczna.

Dlaczego zdrowy kot przestał jeść?

Jeżeli jesteś właścicielem kota to możliwe, że już wiesz jak trudnym zadaniem jest znalezienie karmy, którą Twój kot polubi. Dlatego gdy nadchodzi chwila, w której Twój wybredny kot zaczyna nagle coś zajadać ze smakiem, jesteś w siódmym niebie!

Jednakże – nie wiem czy będzie Ci dane nacieszyć się tą chwilą. Bowiem koty zostały zaprogramowane tak, aby nie jeść zbyt długo tego samego pożywienia. Dlaczego tak jest?

U kotów instynktownie zachodzi potrzeba zmiany konsystencji (tekstury) i smaku pożywienia. Jest to mechanizm obronny kotów, który kiedyś był im niezwykle potrzebny do przeżycia. To dlatego, że chronił koty przed wyjedzeniem całej populacji swoich ofiar na danym terytorium. Musząc co jakiś czas zmieniać pożywienie (gatunek ofiary), zapobiegał sytuacji, w której nagle zabraknie mu pokarmu na jego terenie. Ma to sens, prawda?

Ponadto często zwierzęta instynktownie, chcąc uniknąć niedoborów lub nadmiaru niektórych substancji szkodliwych przy monotonnych posiłkach, poszukują zmiany smaków.


Przeczytaj także jak prawidłowo wprowadzić nową karmę do diety kota


Podsumowanie

Dlatego jeżeli Twój kot jednego dnia je kurczaka, a następnego już nie ma na niego ochoty, nie miej mu tego za złe. To jego mechanizm obronny narzuca mu takie zachowanie! W takiej sytuacji spraw mu nową karmę i przeczytaj jak poprawnie ją wprowadzić do diety, aby uniknąć rewolucji żołądkowych (link powyżej).

A jeśli chcesz mu zaproponować nową karmę, to koniecznie jakąś dobrej jakości. Zobacz listę #5NAJ karm mokrych dla kotów, które dla Ciebie przygotowałam:

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.