Jak przechowywać karmę?

Wiele osób kupuje duże opakowania karm, ponieważ tak jest po prostu taniej. I nie ma w tym nic złego, o ile tylko wiemy jak przechowywać karmę. Dzisiaj przedstawię kilka najważniejszych zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko zepsucia się karmy.

jak przechowywać karmę
Co znajdziesz we wpisie?

Wybierając karmę, sprawdzamy ją po każdym możliwym kątem. Często jednak zupełnie pomijamy temat jakim jest zachowanie jej świeżości. Z kolei źle przechowywana karma może stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierzaka.

Warto zatem zapamiętać, że na jakość karmy mają wpływ nie tylko użyte składniki lub metody przetwarzania, ale także warunki środowiskowe panujące podczas produkcji i po uzyskaniu gotowego produktu. Wilgotność, światło i temperatura mogą zmienić nawet najlepszą karmę w produkt niebezpieczny dla naszego pupila. Dlatego warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się jak prawidłowo przechowywać karmę dla psa lub kota.

Jak przechowywać karmę suchą?

Karmę suchą najlepiej zostawić w oryginalnym opakowaniu, ponieważ obecnie opakowania są tak konstruowane, aby zachować jak najdłuższą świeżość produktu. Ponadto oryginalna etykieta dokładnie opisuje stosowaną karmę (producent, data trwałości, numer serii), czego zapewne byśmy nie pamiętali wyrzucając opakowanie. Jednak samo opakowanie karmy do przechowywania może nie wystarczyć.

Oprócz tego należałoby odciąć dostęp powietrza do środka opakowania. Można to zrobić stosując specjalne klipsy do karmy lub zamykając opakowanie w dodatkowym, szczelnym pojemniku. A najlepiej zastosować oba te rozwiązania.

Ponadto karmę warto trzymać z dala od źródłem ciepła (kaloryfer, słońce) i wyższej wilgotności. Idealnym miejscem przechowywania może być zatem szafka lub półka.

Zatem idealny model przechowywania karmy suchej to:

  • oryginalny worek od producenta
  • usunięte powietrze z worka przez zwinięcie końców
  • zaklipsowanie końców
  • włożenie worka dodatkowo do szczelnego pojemnika
  • wsadzenie pojemnika z karmą do szafki

Podobne zasady dotyczą kupowania karm na wagę w stacjonarnych sklepach zoologicznych. Bądź czujny i kupuj mądrze: Karmy na wagę – na co zwrócić uwagę?


Pamiętaj, że nawet najbardziej szczelne przechowywanie nie zatrzyma całkowicie zmian zachodzących w karmie. Dlatego wszystkie otwarte opakowania powinno się zużyć maksymalnie w półtora miesiąca od otwarcia. Weź to pod uwagę kupując karmę i wybierając wielkość opakowania dla swojego zwierzaka.

jak przechowywać karmę dla psa

Jak przechowywać karmę mokrą?

Po otwarciu, karmy mokre należy przechowywać w lodówce, nie dłużej niż jeden dzień. Najlepszym pojemnikiem do przechowywania żywności jest szkło, więc jeśli masz taką możliwość – przełóż karmę z puszki do szkła.

Bez względu na rodzaj pojemnika, każdy z nich powinien być możliwie jak najszczelniej zamykany. Jeśli trzymasz karmę w puszkach, możesz zaopatrzyć się w specjalne pokrywki, sprzedawane czasem w sklepach zoologicznych.


Przy okazji polecam Ci wpis o tym jak poznać dobry sklep zoologiczny: Dobry sklep zoologiczny – czyli jaki?


Gdy podasz pupilowi karmę mokrą do miski, pamiętaj, aby nie stała niezjedzona zbyt długo. Wyższa temperatura i światło przyspieszają rozwój drobnoustrojów karmie, dlatego po dłuższej chwili nadaje się ona jedynie do wyrzucenia. By nie marnować jedzenia, staraj się nakładać takie porcje swojemu zwierzakowi, które będzie w stanie zjeść.

Podsumowanie

Na nic zda się kupowanie karm z najwyższej półki, jeśli będziemy je źle przechowywać doprowadzając do ich psucia. Dlatego warto wiedzieć jak przechowywać karmę. Teraz leć sprawdzić, czy na pewno u Was karma jest dobrze przechowywana.

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.