Dobry sklep zoologiczny – czyli jaki?

Każdy ma swoje określone preferencje zakupowe. Dlatego nie da się nikomu narzucić konkretnego miejsca do robienia zakupów. Jest jednak kilka cech, które dobry sklep zoologiczny powinien spełnić. A to już może przybliżyć Cię do odpowiedzi na pytanie: gdzie najlepiej kupować produkty dla Twojego zwierzaka?

dobry sklep zoologiczny
Co znajdziesz w artykule?

Osobiście należę raczej do tej grupy osób, które wchodzą do sklepu i wiedzą dokładnie czego szukają. W związku z tym rzadko kiedy potrzebuję pomocy przy sklepowych półkach. Chyba, że akurat jestem w sklepie budowlanym – tam czuję się zwykle wyjątkowo zagubiona i bez pomocy pracowników wychodzę z pustymi rękami.

Jednak dobry sklep to nie tylko obsługa. Dlatego nawet jeśli w danych sklepach nie korzystam z niczyjej pomocy, mam swoje ulubione miejsca, w których robię zakupy. Do grupy moich preferowanych miejsc należą również konkretne sklepy zoologiczne. Dlaczego akurat takie a nie inne? Ponieważ spełniają kilka ważnych cech.

Dobry sklep zoologiczny – cechy

Wybierając sklep zoologiczny należy zwrócić uwagę przede wszystkim na asortyment, jaki dany sklep oferuje. On może nam wiele powiedzieć o jakości danego miejsca. Karmy wegańskie dla kotów, wapienka dla królików lub szklane kule dla rybek powinny zapalić nam czerwoną lampkę w głowie.

Ponadto jednym z najważniejszych elementów jest wcześniej już wspomniany personel. W dobrym sklepie obsługa powinna posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat potrzeb zwierząt, dla których produkty posiada w swojej ofercie. W większych sklepach pracownicy mogą dzielić się zadaniami na określone działy – dla przykładu jest pani od psów i kotów, pani od gryzoni, a pan od akwarystyki. Wówczas każdy z nich powinien mieć szeroką wiedzę na dany zakres gatunkowy, ale trzeba zwrócić się z odpowiednim pytaniem do odpowiedniej osoby.

Oprócz tego pracownicy  powinni szczerze doradzić klientowi, który produkt jest najlepszy dla zwierzęcia, a nie „wcisnąć” produkt, który akurat zalega na magazynie. Dla przykładu większe sieciówki mają założenia na dany miesiąc, które określają jakie produkty należy polecać. Sprzedając „produkty miesiąca” pracownicy otrzymują premię, nie sprzedając – upomnienia i nagany. Dlatego w takich sklepach często polecane produkty nie mają nic wspólnego z wysoką jakością, a jedynie z nałożonymi z góry poleceniami sprzedaży. Uważajcie na to.

Sprzedaż żywych zwierząt? Nie, dziękuję.

Swego czasu pracowałam w jednym z dużych sieciowych sklepów zoologicznych. Moje wspomnienia nie są usłane różami. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj (tytuł mówi wiele): Tortury małych zwierząt w sklepach zoologicznych.

Oczywiście są wyjątki. Niektóre sklepy zoologiczne prowadzą sprzedaż zwierząt zgodnie z ich potrzebami gatunkowymi, współpracują z wiarygodnym lekarzem weterynarii i pomagają fundacjom. Jednak są to raczej nieliczne miejsca.

dobry sklep zoologiczny jak wybrać
Czystość

Ostatni, lecz nie mniej ważny aspekt. Dobry sklep zoologiczny musi charakteryzować się czystością. I chodzi tutaj o ogólne pilnowanie higieny. Nie mam tu na myśli nadmiaru pudeł i kartonów na wejściu, który każdemu może się zdarzyć. Wiem bowiem, że w sklepach są tzw. „dni dostaw” i nie sposób na czas wszystko rozpakować. Dlatego bądźcie wyrozumiali w tej kwestii.


W tym punkcie chciałabym również zwrócić uwagę na sprzedaż karm na wagę. Sposób ich handlu pozostawia zwykle wiele do życzenia. Więcej na ten temat znajdziesz tu: Karmy na wagę – na co zwrócić uwagę?


Sklep zoologiczny internetowy czy stacjonarny?

To czy wybierzemy zakupy przez internet, czy stacjonarnie, zależy przede wszystkim od naszych upodobań. Zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe, są podzielone na te dobrej i na te złej jakości.

W sklepie stacjonarnym na pewno odnajdą się osoby, które potrzebują porady i preferują obejrzeć produkty na żywo. W sklepie internetowym kontakt z klientem jest bardzo ograniczony, co pewnie doceni grupa osób, która nie lubi gdy im się na zakupach przeszkadza. Jak widzicie – wszystko zależy od naszych preferencji.

No chyba, że przychodzi wirus, zamyka wszystkich w domu i zatrzymuje działalność sklepów… Wówczas nie mamy wyboru.

Podsumowanie

Czasem można wyczytać przykre opinie na forach na temat ogółu sklepów zoologicznych. Pamiętajcie, że sklep sklepowi nierówny. Nie należy generalizować i wrzucać wszystkich do jednego worka. W tej branży znam takie perełki, że aż człowiek nie ma ochoty z nich wychodzić. Z drugiej strony pracowałam w sieciówce i wiem co oznacza kiepskiej jakości sklep. To dlatego powstał dzisiejszy wpis, który pozwoli rozróżnić dobre sklepy zoologiczne od tych gorszych.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment