Pomagać warto z głową. Dlatego najwyższa pora na odpowiedzieć na pytanie: Co zrobić, aby zbiórka dla schroniska przyniosła jak najwięcej korzyści potrzebującym zwierzakom?
Ostatnia coroczna zbiórka na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zainspirowała mnie do stworzenia tego tekstu. Obserwuję bowiem różne chęci pomocy potrzebującym zwierzętom wśród znajomych lub znanych osób. I to mnie bardzo cieszy! Bo pomaganie jest cudowne i na pewno warto to robić (i to przez cały rok!).
Jednak warto to robić z głową. Zatem dzisiaj kilka ważnych porad jak przemyślanie podchodzić do wsparcia schronisk i fundacji, aby faktycznie pomagać zwierzakom w potrzebie.
Skoro już tu jesteś, przeczytaj również tekst: Kundelek – dlaczego warto go adoptować?
Zbiórka dla schroniska – jak to zrobić dobrze?
Cudownie jest widzieć relacje z przekazania darów do schronisk lub fundacji. Zwykle znajdują się na nich ogromne ilości najróżniejszych karm, popakowanych w wiele toreb. Czy jednak ilość jest zawsze lepszym wyznacznikiem niż jakość?
Czasem mniej znaczy więcej
Warto mieć na uwadze, że zwierzęta trafiające do schronisk często są w złym stanie zdrowotnym, potrzebują leczenia i rekonwalescencji. Bardzo ciężko będzie im odzyskać zdrowie na złej jakości karmie. Dobrej jakości karma jest bardziej sycąca, wzmacnia organizm i daje dużo więcej energii. Można powiedzieć, że na dłuższą metę wychodzi nawet taniej niż tańsze karmy.
Jakie karmy są złej jakości? Przeczytaj mój wpis i poznaj je: Najgorsze karmy na rynku – takich nie kupuj
Co ważne – karma lepszej jakości, spełniająca potrzeby mięsożercy, wcale nie musi być droga. Odpowiednie karmy znajdziecie także w sklepach takich jak: Biedronka (Pet Active czarny, Maxi Natural), Lidl (Orlando Pure) lub innych marketach (Butcher’s). Dla kotów tanią, a dobrą opcją będzie np. Animonda.
Poznaj opinię karmy dla kota z Biedronki: Maxi Natural karma dla kota
Muszę w tym miejscu jednak zaznaczyć, że psy i koty, ale również osoby opiekujące się bezdomnymi zwierzakami, oczywiście ucieszą się z każdego podarunku. Natomiast zwiększanie świadomości pomagających osób na pewno wyjdzie wszystkim na dobre, stąd dzisiejszy wpis.
Nie bój się pytać
Czasem banalne, a równocześnie niezwykle pomocne może okazać się bezpośrednie zwrócenie się do organizacji, którą chcemy wspomóc. Telefon, wiadomość lub mail z pytaniem jakie dokładnie karmy przydadzą się najbardziej może zdziałać cuda.
Często takie informacje są udzielane na stronach internetowych tych organizacji lub ich mediach społecznościowych. Zajrzyjcie tam przed zrobieniem zakupów, aby zwierzaki mogły otrzymać dokładnie to, czego potrzebują.
Co na zbiórki oprócz karm?
Zbiórka dla schroniska to nie tylko karmy. Schroniska i fundacje potrzebują również masę innych przedmiotów. W zależności od pory roku są to: ręczniki, koce, maty chłodzące, zabawki, miski, legowiska, a czasem nawet suplementy diety lub leki.
Ponadto pamiętaj, że 'zwykła’ pomoc finansowa jest równie cenna. Wówczas każda złotówka jest na wagę złota.
A może chcesz pomóc i zostać domem tymczasowym dla potrzebujących zwierząt? Sprawdź jak to zrobić: Dom tymczasowy – jak nim zostać?
Podsumowanie
Wspieranie zwierząt bezdomnych to niezwykły gest. Jest jeszcze bardziej niezwykły, gdy zbiórka dla zwierząt obfituje w dobrej jakości produkty. A czy Ty już wspierałeś w tym roku schronisko lub fundacje?
Ściskam, Kasia