Kundelek – dlaczego warto go adoptować?

Kto nie chciałby mieć wiernego przyjaciela, który zawsze będzie przy nas, spędzi z nami czas i pocieszy kiedy tego trzeba? Kundelek może zostać takim przyjacielem. Wystarczy go poszukać i przyjąć pod swój dach, a odwdzięczy Ci się bezgraniczną miłością.

Ponad 100 000 psów przebywa w polskich schroniskach. Nie wiadomo ile bezdomnych psów błąka się po ulicach. Problem bezdomności zwierząt w naszym kraju jest wciąż bardzo duży i dotyczy w przeważającej części zwierząt nierasowych. Jak możemy to zmienić? Dając dom jednemu (lub więcej) potrzebującym zwierzakom. Oprócz tego są jeszcze inne sposoby niesienia pomocy (patrz niżej, Słowo na koniec).

Z okazji Dnia Kundelka przygotowałam wpis dla tych, którzy zastanawiają się nad adopcją kundelka. Rozwieje wątpliwości, choć może nie wszystkie. Natomiast na pewno pokazuje jak wiele możesz zyskać dając kundelkowi nowy dom.

1. Przyjaciel na całe życie

Gdy kundelek trafi pod Twój dach, zrozumiesz to zapewne od razu – właśnie znalazłeś najlepszego przyjaciela. Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. To zazwyczaj prawda! Kundelek swoją wdzięczność za uratowanie mu życia okaże najprawdopodobniej w bezgranicznej miłości do Ciebie. Miłość ta będzie zawsze bezinteresowna i zawsze szczera. Chyba, że będziesz trzymał w ręku przysmak – wówczas miłość może zostać przekierowana na smaczny kąsek.


Pamiętaj, że psy muszą gryźć i żuć. Zaopatrz się w odpowiednie do tego zabawki i gryzaki. Przeczytaj o naturalnych gryzakach tutaj: Daj psu żuć!


2. Każdy kundelek jest jedyny w swoim rodzaju

Psy rasowe mają to do siebie, że muszą się wpisywać w określony wzorzec rasy. Natomiast jeśli nie chcesz spotkać na spacerze identycznego psa jak Twój, postaw na kundelka! Zyskasz psa niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju. Czy to nie cudowne?

3. Kundelki są zdrowsze

W związku z tym, że w rozród kundelków nie ingeruje człowiek, a pula genetyczna w populacji jest o wiele większa niż w przypadku psów rasowych, kundelki są mniej obciążonymi genetycznie psami. Zazwyczaj są bardziej odporne, zdrowsze i nie obarczone chorobami genetycznymi. Dlatego jeśli chcesz mieć bardziej zahartowanego psa, postaw na kundelka.

Ważna uwaga – To jednak nie oznacza, że kundelek nie będzie chorował wcale i nie trzeba robić mu regularnych badań. Tak jak wszystkie psy, również kundelki należy szczepić i systematycznie (przynajmniej raz do roku) badać.

4. Kundelek jest za darmo

Ten argument może wydawać się dość płytki, ale warto go poruszyć. Bowiem taka jest prawda – kundelek jest za darmo. Podczas gdy za psa rasowego płaci się nawet kilka tysięcy złotych.

Naturalnie mowa tu tylko o koszcie przygarnięcia psa, ponieważ opieka i żywienie kundelka przez resztę jego życia nie będzie za darmo. Te aspekty należy wziąć pod uwagę planując adopcję.


Zamiast adopcji możesz zostać domem tymczasowym dla psa. Wówczas koszty w większości opłacane są przez Fundację (zależy od danej organizacji), ale musisz liczyć się z tym, że prawdopodobnie któregoś dnia ktoś zaadoptuje psiaka, którym się opiekujesz. Chyba, że wcześniej sam zdecydujesz się adoptować psiaka. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Dom tymczasowy – jak nim zostać?


5. Dajesz kundelkowi drugie, lepsze życie

To chyba najważniejszy punkt. Adoptując kundelka ze schroniska, ratujesz go przed zimnem, głodem i samotnością. Wszystkie zwierzęta zasługują na to, by mieć dostęp do zdrowej diety, ciepłego posłanka oraz miłości i troski opiekuna. Biorąc kundelka pod swój dach, dajesz mu drugie, lepsze życie.

Ważna uwaga – Pamiętaj, że każda decyzja o przygarnięciu zwierzaka musi być bardzo dokładnie przemyślana. Pies to duży obowiązek, często na kilkanaście lat. Nie dasz psu lepszego życia, jeśli właściwie się na to nie przygotujesz wraz z całą rodziną.

Słowo na koniec

Naturalnie, nie każdy ma odpowiednie warunki, by przygarnąć w tej chwili psa lub kota. To zrozumiałe. Jednak nie musimy w takim wypadku pozostawiać bezczynni i obojętni na cierpienie zwierząt. Wystarczy, że co jakiś czas będziemy wspierać finansowo wybraną organizację zwierzęcą lub schronisko.

Nie masz środków, by pomóc? Możesz wówczas w wolnym czasie pomagać jako wolontariusz. Dać swój czas i dwie ręce do pomocy. To czasem nawet bardziej wartościowa pomoc niż pieniądze.

Zatem jak widzisz, możemy nieść pomoc kundelkom na różne sposoby. Jedno jest pewno – zasługują na to, by się o nie troszczyć!

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.

Leave a Comment