Daj psu żuć! Naturalne przysmaki dla psa

Jeśli myślisz, że potrzebę żucia odczuwają tylko szczeniaki, to się mylisz. Naturalne przysmaki dla psa (w tym gryzaki), przede wszystkim dorosłego psa, stanowią cudowne urozmaicenie diety!

najlepsze naturalne przysmaki dla psa

Zanim podam Ci listę najlepszych przysmaków i gryzaków dla psów, chciałabym abyś zrozumiał dlaczego to jest tak istotne. Po co w ogóle psy żują i do czego może doprowadzić brak tej aktywności?

Dlaczego pies musi żuć?

Jak sądzisz – dlaczego pies musi żuć? Jeśli nie znasz odpowiedzi, już Ci jej udzielam. Przede wszystkim:

  1. Gryzienie jest pierwotną i naturalną potrzebą psów. W piramidzie potrzeb psów gryzienie i żucie byłoby jej fundamentem (tuż obok jedzenia, wody, oddychania itp.).
    Myślisz, że gadam od rzeczy? To spójrz na piramidę potrzeb człowieka. Na samym dole, oprócz m.in. jedzenia i oddychania, znajduje się sformułowanie „brak napięcia”. My jako ludzie możemy się odstresować oglądając telewizję czy słuchając muzyki, a psy? I w tym miejscu przechodzimy do punktu drugiego.
  2. Psy poprzez żucie rozładowują napięcie i stres. A wbrew pozorom pies może mieć bardzo stresujące życie. Wszystko zależy od charakteru psa i jego dotychczasowych doświadczeń, ale wiele psów reaguje stresem na między innymi: pozostawanie samemu w domu, wizyty gości (nieznanych osób, licznych grup), przy zabiegach pielęgnacyjnych, podczas transportu i tak dalej. W takich sytuacjach gryzak może uspokoić i wyciszyć naszego psa.
  3. Gryzaki to świetny sposób na nudę. To małe rozwinięcie poprzedniego punktu. Jeśli nie masz czasu pobawić się z psem lub wyjść na aktywny spacer, daj mu gryzaka!
  4. Odwrócenie uwagi od gryzienia innych przedmiotów. Jeżeli Twój psiak gryzie kapcie, poduszki, dywany lub jeszcze inne nieodpowiednie rzeczy, to najprawdopodobniej znaczy, że jego potrzeba żucia jest niezaspokojona! Dotyczy to przede wszystkim młodych psów, które rzeczywiście mają zwiększoną potrzebę gryzienia. Jest to dla nich forma zabawy, ale przede wszystkim złagodzenie świądu i bólu podczas wymiany zębów. Ulżyj swojemu psu i daj mu gryzaka! (sobie też ulżysz, bo ile razy w miesiącu można kupować nowe kapcie…)
  5. Gryzaki stanowią relaksującą przerwę w treningu. W szczególności trenując w grupie, pies mając wokół tyle nowych kumpli, może mieć problem ze skupieniem uwagi w przerwie. Dając mu  zwykłą zabawkę, możemy nie uzyskać zainteresowania. Dużo lepszym rozwiązaniem będą gryzaki lub przysmaki dla psa, które swoim zapachem przyciągną jego uwagę.
  6. Przysmaki i gryzaki to cenne źródło wartościowych składników odżywczych! A zwłaszcza te naturalne, dobrej jakości, które są bogate w białko i składniki mineralne.
  7. Żucie wpływa na dobrą kondycję zębów i dziąseł. Redukuje też kamień nazębny!

Co się stanie, gdy pies przestanie żuć?

Tak naprawdę wszystko napisałam wyżej, ale żeby było dosadnie i przejrzyście, zebrałam to do kupy. Gdy pies zostanie pozbawiony możliwości żucia i gryzienia, najprawdopodobniej:

  • będzie zestresowany i napięty
  • ze stresu lub z nudów będzie sprawiał problemy behawioralne
  • zacznie gryźć przedmioty w domu do tego nieprzeznaczone
  • zjadanie nieprzystosowanych do tego obiektów może skutkować zakrztuszeniem lub zadławieniem
  • treningi bez momentu wyciszenia i relaksu doprowadzą do zmęczenia psychicznego psa

Oczywiście każdy pies jest inny. Może akurat Twój nie wykaże takich objawów, może będzie wyglądał na szczęśliwego bez gryzienia czegokolwiek, a może wręcz nie lubi gryzaków? Ale co jeżeli to tylko pozory?

Chciałabym, aby gdzieś z tyłu głowy zakotwiczyła się myśl, że gryzienie i żucie u psa są praktycznie tak samo ważne jak jedzenie czy oddychanie. Może to i lekka przesada, ale takie podejście na pewno nie dopuści do sytuacji, że pies nie ma co gryźć. A oto przecież nam chodzi.

najlepsze gryzaki i przysmaki dla psów

Najlepsze naturalne przysmaki dla psa (i gryzaki!)

Naprawdę nie wiem, po co kupować kolorowe ciasteczka dla psów, wypchane po brzegi zbożem i barwnikami, skoro rynek zoologiczny oferuje tyle naturalnych dobrodziejstw! Wiadomo, że każdy lubi od czasu do czasu zjeść hamburgera, ale jak to wpływa na nasze zdrowie? Tak samo jest w przypadku naszych czworonogów. Kolorowe ciasteczka ograniczajmy do minimum.

Zamiast tego dajmy w prezencie naszemu psu naturalne suszone smakołyki, takie jak:

  • mięso/liofilizowane mięso (wołowe, cielęce, jagnięce, królicze, drobiowe itp.) – najczęściej w postaci małych kawałków, smakowite, idealne jako nagroda
  • filety (z kurczaka, z gęsi, z indyka, z ryb) – cenne źródło białka
  • wątroby* (wołowe, królicze, cielęce jagnięce itp.) – aromatyczne i kruche
  • całe ryby* (np. byczek, szprotka) – niskokaloryczne i zawierające cenne kwasy omega
  • żwacze wołowe* – polecany dla psów z problemami trawiennymi
  • płuca wołowe* – kruche, łatwe do gryzienia nawet dla starszych psów
  • serca wołowe* – dużo białka i składników mineralnych, w tym żelaza
  • ścięgna wołowe – bardzo twardy, dzięki czemu starcza na długo
  • uszy królicze – lekkostrawne i o delikatnej strukturze
  • kurze łapki – pomagają utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej i są niskokaloryczne
  • poroże jelenia – trwały i wytrzymały, na długie godziny zabawy
  • uszy (świńskie, wołowe, z sarny) – dzięki wysokiej zawartości kolagenu dobrze wpływają na stawy i chrząstki
  • noga sarny – trwały i wytrzymały smakołyk
  • suszona skóra* (np. z jelenia) – niskokaloryczna – o małej zawartości tłuszczu

*przysmaki oznaczone gwiazdką są mocno aromatyczne – a według mnie po prostu śmierdzą. Nie każdy właściciel dobrze to znosi, także ostrzegam.

Wątpię, że wymieniłam wszystkie naturalne przysmaki dla psów dostępne na rynku. Zobacz ile jest możliwości! Zdrowe, bez sztucznych dodatków i (tego nie sprawdzałam) smaczne! Na pewno znajdziesz coś idealnego dla swojego psa.

Co zrobić, żeby nie dać za dużo przysmaków?

To proste! Wystarczy obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne dla Twojego psa (dokładna instrukcja we wpisie ile powinien jeść pies) i oprócz ilości karmy zawrzeć w nim wszystkie podawane przysmaki. Akurat te naturalne gryzaki i przysmaki dla psa, które wymieniłam wyżej, są niskokaloryczne i tak naprawdę jeden smakołyk dziennie w żadnym wypadku nie zaszkodzi!

Wszystko zależy od wielkości psa – dla yorka jeden smakołyk to duża ilość, ale dla nowofundlanda to wręcz za mało 😉

Podsumowanie

Pies gryźć musi. I lepiej, żeby gryzł smaczny i pożywny smakołyk, aniżeli Twoje kapcie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo naturalnych przysmaków dla psów, które dostarczą mu cennych składników odżywczych, zniwelują stres oraz zadbają o higienę jamy ustnej. Wybierz gryzak najlepszy dla Twojego psa i dawaj mu go jak najczęściej!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment