Suplementy dla psa – czy warto stosować?

Suplementy diety na coraz szerszą skalę opanowują rynek produktów dla ludzi. Podobnie wygląda sytuacja w branży zwierzęcej. Suplementy dla psa grają tutaj szczególną rolę. Dlatego przyjrzyjmy się tej kwestii i sprawdźmy, czy warto stosować suplementy dla psów.

suplementy dla psa

Reklamy i etykiety suplementów dla ludzi obiecują, że będziemy piękni i zdrowi, gdy tylko zażyjemy małą tabletkę. Mało tego, suplementy diety mnożą się jak grzyby po deszczu, więc z każdym dniem jest ich coraz więcej i stają się coraz „lepsze”! Ludzi zaczynają zażywać coraz więcej takich „perełek” i powoli przekładają taką potrzebę również na swoje zwierzęta. Tylko czy jest to uzasadnione?

Suplementy dla psa – co to takiego?

Suplement diety dla psa to preparat, który powinien dostarczyć psu odpowiednią dawkę składników mineralnych, witamin lub innych składników odżywczych. Stosowanie ich ma za zadanie uzupełniać codzienną dietę zwierzaka. Ponadto mogą pełnić role wspomagaczy przy niektórych dolegliwościach i chorobach psa.

Suplementy spotykamy w różnej formie: od tabletek i kapsułek, przez proszek, aż po wersje w płynie. Świat suplementów diety dla psów jest bardzo bogaty. Nie różnią się jedynie formą, ale również przeznaczeniem. Najczęściej spotykane rodzaje to suplementy wspomagające działanie układu pokarmowego, poprawiające wygląd sierści i skóry czy wzmacniające kości i stawy.

Czy w takim razie powinniśmy zacząć podawać naszemu psu suplementy?

Suplementy dla psa – czy warto stosować?

Wszystko zależy od diety, jaką stosujemy w żywieniu psa. Jeżeli przygotowujemy posiłki dla psa samemu w domu, to suplementacja jest jak najbardziej zalecana. Ale to szerszy temat, który opiszę w innym artykule (między innymi w tym: naturalne suplementy dla psów)

Jeśli podajemy psu gotową karmę, to z założenia powinna ona dostarczać zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych (nie dotyczy karm uzupełniających). Więcej na ten temat pisałam we wpisie o 6 cechach, które musi spełnić każda karma dla zwierząt. W związku z tym nie mamy powodu, aby dodatkowo uzupełniać psu dietę. ALE…

Na rynku istnieją karmy i „karmy”. Karmy to dobre jakościowo produkty, które rzeczywiście dostarczają psu wszelkich niezbędnych składników. Z kolei „karmy” mogą się pochwalić tylko ładną etykietą i reklamą, a gdy spojrzymy na skład to chce nam się płakać. Wówczas musimy zapewniać psu dodatkową suplementację, aby z powodu niedoborów składników nie pojawiły się u niego problemy zdrowotne.

Ale po co kupować kiepską karmę, skoro musimy wtedy dokupować suplementy diety dla psa? Żadna w tym oszczędność, a jeszcze ryzyko przedawkowania duże. Tak, zgadza się. Niektóry witaminy i minerały można przedawkować. Jak na przykład u ludzi można przedawkować witaminę D! A widzieliście ile jest suplementów diety, które prześcigają się w deklarowanej ilości witaminy D w kapsułce? 1000 j.m., 2000 j.m. 4000 j.m…. Czy ktoś oglądający reklamy w ogóle zastanawia się nad tym, jak bardzo może zaszkodzić swojemu zdrowiu łykając taką tabletkę?

Tak samo jest z suplementami dla psa. Niektóre preparaty mogą bardziej zaszkodzić, niż przynieść korzyści. Dla przykładu powszechnie stosowana suplementacja wapnia u rosnących psów (szczególnie ras dużych), może prowadzić do chorób narządu ruchu w przyszłości (!). Właśnie nadmiar wapnia w diecie młodych psów wymienia się jako jeden z czynników powodujących problemy ruchowe u psów dorosłych.

Wiedziałeś o tym?

 

MAŁE SPROSTOWANIE I POGŁĘBIENIE TEMATU! → Naturalne suplementy dla psów

suplementy diety dla psa

Co stosować zamiast suplementów?

Dlatego jestem przeciwniczką suplementów dla zwierząt bez wyraźnego wskazania takiej potrzeby przez lekarza weterynarii. Zamiast sięgać po opakowanie z tabletkami obiecujące zdrowie i piękny wygląd psa, lepiej kupić dobrą karmę, która zapewni to samo. I powtarzam: dobra karma zapewnia to bez ryzyka przedawkowania.

W związku z powyższym podawaj psu dobre karmy, a unikniesz konieczności stosowania suplementów diety. Dla ułatwienia podaję listę dobrych karm dla psów, które znajdziesz pod podanymi linkami:

Suplementy dla psa – jakim psom warto podawać?

Wyjątkiem w mojej niechęci do stosowania suplementów, są suki ciężarne i karmiące oraz psy pracujące. W przypadku psów pracujących niezbędne jest zadbanie o układ mięśniowy i wydolnościowy. Dlatego warto podawać takim psom oprócz dobrej jakościowo karmy, również suplementy diety bogate w m.in. glukozaminę, L-karnitynę czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe n-3.

Jeżeli chodzi o suki w ciąży i karmiące, to w momencie zajścia w ciążę ich zapotrzebowanie na niektóre składniki ogromnie wzrasta. Wówczas sama karma może nie sprostać tak wysokiemu zapotrzebowaniu. Konieczna jest wtedy dodatkowa suplementacja przede wszystkim białek, fosforu i wapnia (w odpowiednich proporcjach) oraz innych składników mineralnych i witamin.

Podsumowanie

Suplementy dla psa nie powinny być podawane bez wyraźniej przyczyny i bez wyraźnego zalecenia od lekarza weterynarii. Bowiem w wielu sytuacjach mogą one wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Lepiej jest podawać psu karmę wysokiej jakości, która zadba o dostarczenie pupilowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment