Kiedy przestawić szczeniaka na pokarm dla dorosłych?

Młody pies praktycznie w mgnieniu oka zmienia się z małego szczeniaczka w dorosłego psa. Dobrym pytaniem jest więc kiedy przestawić szczeniaka na pokarm dla dorosłych psów? Prawda jest taka, że nie ma jednej i uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie.

kiedy przestawić szczeniaka na pokarm dla dorosłych psów

Młody pies w ciągu kilku miesięcy zmienia się ze szczeniaka w dorosłego psa. Rośnie, uczy się prawidłowego zachowania i poznaje świat. Człowiekowi ten etap zajmuje kilkanaście lat. Jako ludzie mamy więcej czasu na przestawianie sposobów żywienia i poznawanie nowych smaków.

U rosnących psów okres zmiany karmy dla pożywienia dla dorosłych zależy przede wszystkim od rasy, a mówiąc dokładniej od wielkości psa. Mniejsze rasy dojrzewają szybciej. W związku z tym małe psy powinny przechodzić na pokarm dla dorosłych szybciej niż psy olbrzymie. Szczegóły poniżej.

Kiedy przestawić szczeniaka na pokarm dla dorosłych psów?

Istnieją pewne ustalone granice wiekowe, gdy psy danej wielkości stają się dorosłymi psami i powinny zakończyć żywienie karmą dla szczeniąt. Wyglądają one następująco:

  • psy miniaturowe i psy ras małych (czyli takie ważące w dorosłości maksymalnie 10 kilogramów): w wieku około 8 – 10 miesięcy
  • rasy średnie (czyli takie ważące do 25 kilogramów): w wieku około 12 miesięcy
  • psy duże (waga do około 40 kilogramów): w wieku około 18 miesięcy (1,5 roku)
  • rasy olbrzymie (osiągające powyżej 40 kilogramów): w wieku nawet 24 miesięcy (2 lata)

Jest to związane z tempem wzrostu psa. Psiaki małe szybciej osiągają docelową wagę oraz pełny rozwój fizyczny. Psie olbrzymy potrzebują więcej czasu na prawidłowe zbudowanie tak dużego ciała.


Koniecznie przeczytaj więcej na temat prawidłowego żywienia szczeniąt i bądź najlepszym opiekunem dla swojego rosnącego psa!


Bardzo ważne jest ostrożne wprowadzanie nowej karmy. Wszystko powinno odbywać się stopniowo i zająć tydzień czasu lub nawet dłużej. Dokładny opis jak to zrobić znajdziesz tutaj: Etapy poprawnego wprowadzania nowej karmy dla psa.

Podsumowanie

Czas leci szybko i zanim się obejrzymy nasze małe szczeniaki stają się dorosłymi psami. Musimy sami starać się wychwycić ten moment, gdy młody psiak zmienia się w dojrzałego psa. Istnieją pewne wyznaczone granice kiedy to nastąpi u psa danej wielkości. Aczkolwiek to my jako właściciele będziemy wiedzieć najlepiej, kiedy nasz psiak staje się dorosłym psem.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment