Karma sucha dla psa alergika – ranking #5NAJ

Alergia pokarmowa u psa potrafi spędzać sen z powiek opiekunom. Dlatego przybywam z pomocą! Pragnę ułatwić Ci zadanie poszukiwania odpowiedniej karmy dla psa z alergią, stąd dzisiejszy ranking. Sprawdźmy która karma sucha dla psa alergika jest najlepsza i dlaczego?

karma sucha dla psa alergika


Zanim przejdziesz do rankingu koniecznie przeczytaj wpis: Alergie pokarmowe u psa i kota – jak karmić pupile z alergią? Tłumaczę tam czym jest alergia pokarmowa, jak się objawia, w jaki sposób można ją zdiagnozować i co najważniejsze – jak powinna wyglądać dieta psa z alergią.


Psi alergik wymaga specjalnej dietetycznej troski. Pamiętaj jednak, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Dlatego nie mogę Ci zagwarantować, że po wprowadzeniu do diety karm z rankingu Twój pies na pewno przestanie się drapać. Mogę jedynie nakierować Cię na godne uwagi produkty i liczyć na to, że akurat w Twoim przypadku okażą się strzałem w dziesiątkę.

Karma sucha dla psa alergika – pożądane cechy

Przede wszystkim karma dla alergika nie powinna odstawać jakością od pozostałych karm. Stąd ponownie zależy nam na tym, aby w produkcie było jak najwięcej składników pochodzenia zwierzęcego, a jak najmniej zbóż, soi czy konserwantów.

W przypadku żywienia psów z alergiami pokarmowymi najważniejsze są źródła białka w karmie. Gdy wiemy, na co nasz pies jest uczulony, to po prostu omijamy karmy z alergizującym składnikiem. Jednak kiedy jeszcze nie wiemy co dokładnie uczula naszego pupila, musimy trochę poeksperymentować. Wówczas warto przejść na dietę monobiałkową, czyli taką, w której białko zwierzęce pochodzi tylko z jednego gatunku (lub grupy gatunków, np. przeżuwacze, drób). Dlatego w rankingu wybrałam tylko takie karmy, które cechuje jedno źródło białka zwierzęcego w składzie.

Przy diecie monobiałkowej eliminacyjnej omijamy karmy, które w składzie używają kategorii lub niedopowiedzeń. Hasło w składnikach „tłuszcz zwierzęcy” lub „białko zwierzęce” nic nam nie mówi. Gdy w karmie producent używa takich sformułowań, dieta eliminacyjna może po prostu nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Bowiem unikając kurczaka w diecie psa, musimy unikać wszystkich kurzych składników w karmie, ponieważ nawet sam „tłuszcz z kurczaka” także może uczulić. W związku z tym na liście #5NAJ znalazły się tylko karmy z jasnym i czytelnym składem, w pełni monobiałkowe.

Jakie karmy spełniają te wymagania? Ranking poniżej!

Karma sucha dla psa alergika – ranking #5NAJ

 

5. YORA

Zaczynamy od czegoś nieszablonowego. Bowiem YORA to… karma z insektów! To propozycja dla tych, którym wydaje się, że próbowali już wszystkich rodzajów mięs i nic nie przyniosło efektów. Insekty dla wielu mogą okazać się ostatnią deską ratunku. Oprócz tego insekty okazują się wysoce trawione przez psy, więc to karma zapewniająca dobre wchłanianie składników pokarmowych. Ponadto jest to karma, która dba o środowisko, ponieważ wyhodowanie insektów zużywa o wiele mniej energii i wody niż produkcja mięs i ryb.

Jednakże ze względu na owies już na drugim miejscu w składzie, karma zajmuje jedynie 5 miejsce w rankingu.

Składniki analityczne:karma yora

białko: 23%

tłuszcz: 13%

popiół: 5%

włókno: 5%

wilgotność: ok. 8%

węglowodany: ok. 46% – sporo

Cena: około 34 zł za kilogram

 

4. Naturea Naturals

Duża zawartość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, przy jednoczesnym braku owsa, pszenicy, soi czy kukurydzy. Niektóre wersje posiadają brązowy ryż na drugiej pozycji w składzie, stąd 4 miejsce. W przypadku tej karmy w niektórych smakach występuje „tłuszcz z kurczaka”, ale według informacji producenta jest to tłuszcz oczyszczony, czyli pozbawiony uczulających białek. Dlatego śmiało można taki tłuszcz podać nawet psu z alergią na kurczaka. Oprócz tego duży plus dla producenta za podanie wszystkich procentowych zawartości składników analitycznych – nie trzeba zgadywać jaka jest wilgotność czy obliczać ilości węglowodanów.

Dostępne rodzaje mięs: kurczak, tuńczyk, jagnięcina, łosoś, dzik (z wieprzowiną), wieprzowina iberyjska.

Składniki analityczne:karma sucha dla psa alergika naturea

białko: ok. 28%

tłuszcz: ok. 17%

popiół: ok. 7%

włókno: ok. 2,5%

wilgotność: ok. 8%

węglowodany: ok. 33%

Cena: około 20 zł za kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić.

 

3. Purizon Single Meat

65% produktów pochodzenia zwierzęcego, 35% warzyw, owoców i ziół, 0% zbóż. Do tego ciekawy, choć kontrowersyjny smak: konina. Jednak Ci, co testowali już drób, przeżuwacze i ryby, mogą nie pogardzić tym wyjątkowym mięsem. Uwaga na niesprecyzowany „tłuszcz drobiowy” w wersji z kaczką (raczej niegroźny, ponieważ kaczka to też drób). Ponadto zastanawiać może tajemniczy „hydrolizat wątroby” – uspokajam, że białka hydrolizowane są nieuczulające.

Dostępne rodzaje mięs: łosoś, kaczka, kurczak, jagnięcina, konina.

Składniki analityczne:purizon single meat

białko: ok. 30%

tłuszcz: ok. 18%

popiół: ok. 8,2%

włókno: ok. 3%

wilgotność: ok. 8%

węglowodany: ok. 40%

Cena: około 21 zł za kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić.

 

2. Nerro

O firmie Nerro dowiedziałam się na jednych z targów zwierzęcych. Otrzymałam od wystawców z Torunia darmowe próbki wraz z precyzyjnym określonym składem. To było dobre pierwsze wrażenie. Pora zatem, aby karmy tej firmy nareszcie zagościły na moim rankingu #5NAJ! Idealnie wpisują się w temat diet eliminacyjnych, ponieważ wiele karm Nerro jest monobiałkowych. Ponownie brawa dla producenta za podanie wszystkich procentowych zawartości składników analitycznych. To dobra karma sucha dla psów w dobrej cenie. 🙂

Dostępne rodzaje mięs: kurczak, wieprzowina, indyk, jagnięcina, kaczka, wołowina oraz ryby: łosoś z pstrągiem, tuńczyk z łososiem, łupacz i łosoś.

Składniki analityczne:karma nerro

białko: ok. 26%

tłuszcz: ok. 14%

popiół: ok. 8%

włókno: ok. 3%

wilgotność: ok. 8%

węglowodany: ok. 41%

Cena: około 26 zł za kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić.

 

1. Karmy 77 

Nowość na polskim rynku karm, prosto z Wielkiej Brytanii. Karmy produkowane w 77 stopniach Celsjusza, co zapewnia zachowanie cennych składników odżywczych i witamin przy produkcji karmy. Przynajmniej 50% mięsa z jednego gatunku zwierzęcia praktycznie we wszystkich wersjach smakowych. Precyzyjnie podany skład, wraz z dokładnym określeniem składników analitycznych. Oprócz tego papierowe opakowania, co na pewno jest rzadkością wśród karm dla zwierząt. Brawo!

Dostępne rodzaje mięs: kurczak, kaczka, indyk, wołowina, jagnięcina oraz rybne: pstrąg z łososiem.

Składniki analityczne:karma 77 sucha dla psa alergika

białko: ok. 26%

tłuszcz: ok. 14%

popiół: ok. 8%

włókno: ok. 3%

wilgotność: ok. 8%

węglowodany: ok. 41%

Cena: około 30 zł za kilogram

 

Podsumowanie

Na koniec ciekawostka – wszystkie wymienione karmy badam w laboratorium podczas mojego doktoratu z żywienia zwierząt. Do tej pory każda wypadła bardzo zadowalająco, więc tym bardziej Ci je polecam. Niech posłużą Twojemu psu i zakończą walkę z alergią pokarmową raz na zawsze!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.