Wyprawka dla szczeniaka – Lista zakupów

Ekscytacja związana z pojawieniem się w naszym życiu nowego czworonoga, może doprowadzić do zakupowego szału. Dlatego aby uniknąć nazbyt wysokich rachunków w sklepach zoologicznych, lepiej zawczasu zrobić sobie listę zakupów. Co powinna zawierać wyprawka dla szczeniaka, aby szczeniak dostał wszystko to, czego potrzebuje?

wyprawka dla szczeniaka

Oczywiście każdy psiak jest inny, a każdy właściciel ma inne preferencje i zdolności finansowe. Dlatego pamiętaj, że lista poniżej jest dość ogólna i możesz ją potraktować raczej jako drogowskaz, a nie jako pewnik. Lista zakupów nie pozwoli Ci zapomnieć o najpotrzebniejszych rzeczach, jednak zawsze możesz ją dopasować bardziej do swoim potrzeb.

Wyprawka dla szczeniaka – cóż to takiego?

Zacznijmy może od tego czym jest wyprawka. Wyprawka dla szczeniaka to taki zestaw niezbędnych przedmiotów i akcesoriów dla prawidłowego rozwoju młodego psa. To po prostu rzeczy, w które powinieneś się zaopatrzyć jeszcze przed wkroczeniem szczeniaka na teren Twojego domu. Pozwolą one zminimalizować stres i początkowe problemy napotykane przy pierwszych wspólnych krokach na linii szczeniak-opiekun.

Taka gotowa wyprawka czekająca na psiaka w nowym domu sprawi, że maluch szybciej się w nim zaaklimatyzuje. Dlatego bierz długopis w dłoń albo wydrukuj naszą gotową listę i marsz na zakupy!


A może myślisz również o przygarnięciu kota? Kot ma nieco inne potrzeby niż pies, dlatego koniecznie zajrzyj do wpisu: Wyprawka dla kota – co musisz kupić?


Wyprawka dla szczeniaka – co warto kupić? Lista zakupów

  1. Karma
  2. Legowisko
  3. Smycz i szelki
  4. Zabawki i gryzaki
  5. Miski
  6. Smakołyki
  7. Podkłady higieniczne
  8. Szampon dla szczeniąt

I teraz omówmy pokrótce każdy z tych podpunktów, abyś zrozumiał o jakie przedmioty dokładnie chodzi.

1. Karma

W przypadku żywienia szczeniąt  istnieje jedna bardzo ważna zasada, o której musisz wiedzieć. W momencie, gdy szczeniak trafia do nowego domu, przez okres pierwszych 2 tygodni konieczne jest stosowanie tej samej karmy, którą psiak dostawał u hodowcy. Dlatego obowiązkowo należy zapytać hodowcę, czym były żywione szczenięta, a najlepiej poprosić o woreczek takiej karmy przy dobieraniu szczeniaka.

Takie postępowanie pozwoli uniknąć rewolucji żołądkowych u naszego nowego czworonoga, dla którego zwykła biegunka może być bardzo groźna. Sama zmiana miejsca, opiekunów i opuszczenie matki, może być dla psiaka ogromnym stresem. To z kolei może źle wpływać na funkcjonowanie układu pokarmowego. Dlatego nie możemy dokładać mu kolejnych zmartwień związanych z nową karmą.

Gdy miną dwa tygodnie, można zacząć podawać szczeniakowi inną karmę. Pamiętajcie, aby karma była wysokiej jakości i odpowiednia dla szczeniąt.


Bardzo ważne jest stopniowe wprowadzanie nowej karmy do diety szczeniaka. Sprawdź jak zrobić to prawidłowo we wpisie: Nowa karma dla psa lub kota – jak zmienić karmę?


2. Legowisko

Warto zapewnić naszemu szczeniakowi odpowiednie miejsce do spania i odpoczynku. Oczywiście pies może z czasem i tak wybrać sobie do tego inne miejsce, ale i tak warto stworzyć mu jego „własny kąt”. Tutaj musimy się zdecydować czy chcemy kupić legowisko w rozmiarze docelowym naszego psa czy z początku małe, wielkością idealne dla szczeniaka? Może się zdarzyć, że pierwsze legowisko zostanie rozszarpane lub całkowicie zabrudzone przez młodego psiaka. Z drugiej strony, szczeniak może tak  pokochać swoje legowisko, że nawet w wieku dorosłym nie będzie chciał się z nim rozstać. Dlatego tę decyzję pozostawiam Wam.

wyprawka dla szczeniaka co warto kupić

3. Smycz i szelki

Ten temat jest bardzo ważny, lecz wzbudza kłótnie wśród opiekunów psów. Co lepsze dla psa: obroża czy szelki? Zakup tych akcesoriów najlepiej skonsultować z hodowcą, który zna rasę naszego psiaka na tyle, żeby mógł doradzić. Bowiem każdy pies jest inny i dla jednej rasy lepsza może okazać się obroża, dla innej bardziej polecane będą szelki. A u szczeniąt złe dopasowanie może doprowadzić do zaburzeń rozwoju, dlatego nie można bagatelizować tego tematu! Ponadto warto z tym zakupem wstrzymać się do momentu, w którym rzeczywiście pojawi się u nas pies. Najlepiej dopasować szelki lub obrożę do szczenięcia od razu w sklepie.

Pamiętajcie jednak, że szczeniaki szybko rosną i te akcesoria najprawdopodobniej trzeba będzie po chwili wymienić na większe. Dlatego raczej nie warto na nie wydawać setek złotych, a kupić coś bardziej skromnego.

4. Zabawki i gryzaki

Zabawki to szalenie istotna sprawa! To najważniejsze przedmioty w życiu każdego szczeniaka! Konieczne jest zapewnienie mu różnych zabawek, aby nie znudziły mu się zbyt szybko. Warto zaopatrzyć się w zabawki o różnych rozmiarach, kształtach i funkcjach: linki, piszczałki, piłki, pluszowe zwierzaki czy gumowe kaczki. Wybór jest ogromny! Tylko pamiętaj, aby były to zabawki odpowiednie dla szczeniąt. Czyli takie, które nie będą zawierały małych elementów, które można łatwo odgryźć i połknąć.

U nieco starszych szczeniąt przydatne okażą się gryzaki, które uchronią Twoje meble i buty przed atakiem zębów psiaka. Wymiana zębów może być nieprzyjemna dla psa, dlatego starając sobie ulżyć, gryzie przedmioty. Niech gryzie zatem to, co będzie dla niego odpowiednie!


Oprócz zabawkowych gryzaków, warto się zaopatrzyć także w te naturalne. Zobacz co warto kupić we wpisie: Daj psu żuć! Czyli naturalne gryzaki i przysmaki dla psa


5. Miski

Miski musisz kupić dwie – na karmę i wodę. Warto wybrać nieco cięższe, które nie będą ślizgać się po podłodze. Inaczej szczeniak co chwile będzie je przewracał. Ważne jest również dopasowanie miski do rasy psiaka. Szczeniaki z dłuższymi uszami będą potrzebowały innych misek niż chociażby psiaki z krótkim pyszczkiem.

6. Smakołyki

Ponownie odsyłam do wpisu Daj psu żuć! Z niego dowiesz się, jakie przysmaki należy kupować, aby były zdrowe. Smakołyki dla szczeniąt powinny mieć niewielki rozmiary i być miękkie, najlepiej przeznaczone dla szczeniaków. Z początku nie warto mieszać podawanych smaków, aby delikatny żołądek szczeniaka nie zwariował. Ponadto ważny jest umiar – nie należy smakołyków podawać zbyt często. Raczej tylko wtedy, gdy chcemy trenować psa i go nagradzać.

7. Podkłady higieniczne

Jeśli nie chcemy mieć zalanej i wypaczonej podłogi – zakup podkładów higienicznych jest konieczny. Mało który szczeniak załapuje od razu po co są spacery. Jeśli chcecie nieco oszczędzić, to zaopatrzcie się w podkłady w aptece, a nie w sklepie zoologicznym. No chyba, że potrzebujecie takich o zapachu trawy (żeby szczeniak szybciej zaczął kojarzyć trawę z siusianiem), to je znajdziecie tylko w zoologu.

8. Szampon dla szczeniąt

Warto od najmłodszych lat przyzwyczajać psiaka do zabiegów pielęgnacyjnych. Regularne czesanie lub kąpiel u psów są często koniecznością, aby zachować ładny wygląd i odpowiednią kondycję włosa. Dlatego warto zaopatrzyć się w delikatną szczotkę dla szczeniąt oraz przeznaczony dla nich szampon, który będzie odpowiedni dla delikatnej skóry szczeniaka.


Na koniec sprawdź jeszcze naszą listę #5NAJ – Najlepsze szampony dla psów


Podsumowanie

Zapewne z czasem potrzebnych przedmiotów dla psa będzie przybywać, jednakże sądzę, że powyższa lista w zupełności wystarczy na początek. Jeśli masz jakiś pomysł co jeszcze może się przydać dla szczeniaka, daj nam znać w komentarzu. Może komuś przydadzą się Twoje doświadczenia związane z zakupem wyprawki dla szczeniaka 😊

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

1 Comments

  1. Są oczywiście pewne podstawowe produkty, których potrzebuje pies, ale pamiętajmy o umiarze i rozsądku w zakupach. Może się bowiem okazać że pies nie będzie zainteresowany połową rzeczy które dla niego zakupimy 🙂

Leave a Comment