Karma sucha a mokra – jak porównywać?

Jeśli miałeś okazję porównywać etykiety karmy suchej i mokrej, to zapewne zauważyłeś, że te produkty bardzo się różnią. Karma sucha a mokra są odmienne pod wieloma względami, z czego najważniejsze dla nas są różnice w składzie. To w szczególności skład analityczny karm często wprowadza właścicieli zwierząt w błąd. Jaki błąd? Wyjaśniam to w dzisiejszym wpisie.

karma sucha a mokra porównanie

Pracując w sklepie zoologicznym spotkałam się niejednokrotnie z sytuacją, gdy klient wybierał karmę suchą dla zwierzaka tylko dlatego, że „ma więcej białka niż karma mokra”. Naprawdę tak jest? Sprawdźmy.

Karma sucha a mokra – porównanie składów

Biorę do ręki dwie karmy ze zdjęcia powyżej:

Następnie patrzę na składniki analityczne obu karm:

  • karma sucha: białko ogólne 34% | tłuszcze 20% | włókno surowe 2,5% | popiół surowy 6,5% | wilgotność 10%
  • karma mokra: białko ogólne 10,5% | tłuszcze 6,1% | włókno surowe 0,3% | popiół surowy 1,8% | wilgotność 81%

Na pierwszy rzut oka karma sucha zachęca o wiele większą zawartością białka, tłuszczu i popiołu surowego. Dlatego często właściciele zwierząt stawiają właśnie karmy suche ponad karmami mokrymi. Jednakże to tylko pozory.

Aby prawidłowo porównywać karmy suche do mokrych należy ich składniki analityczne sprowadzić do ilości w 100 gramach suchej masy. Bowiem karma mokra składa się w ponad 80% z wody. Ciężko jest to skutecznie porównać do produktu zawierającego 10% wody. Dlatego musimy te karmy sprowadzić do wspólnego mianownika.

karma sucha a mokra obliczenia

Obliczenie składników analitycznych na 100 gramów suchej masy

Skupmy się na wspomnianej już wcześniej zawartości białka. Aby obliczyć ten składnik w 100 gramach suchej masy, musimy wykonać prostą proporcję:

Karma sucha

białko ogólne w 100 gramach karmy 34 g

sucha masa w 100 gramach karmy 90 g (od 100 gramów odejmuje 10 gramów wody)

Stąd:

34 g białka         w 90 g suchej masy

X g białka         w 100 g suchej masy

X = (34 x 100)/90 = 38 gramów białka w 100 gramach suchej masy

Karma mokra

białko ogólne w 100 gramach karmy 10,5 g

sucha masa w 100 gramach karmy 19 g (od 100 gramów odejmuje 81 gramów wody)

Stąd:

10,5 g białka         w 19 g suchej masy

X g białka         w 100 g suchej masy

X = (10,5 x 100)/19 = 55 gramów białka w 100 gramach suchej masy

Wynik

Jak widać to karma mokra zawiera więcej białka w 100 gramach suchej masy. Wynik 55 gramów do 38 gramów daje do myślenia. Oczywiście karmy mokrej zawsze trzeba będzie podać więcej niż skoncentrowanej karmy suchej. Jednakże w ostatecznym rozrachunku karma mokra dostarczy więcej składników naszemu zwierzęciu. Ponadto zapewni mu odpowiednią ilość wody, co jest wyjątkowo ważne w przypadku kotów.

Podsumowanie

Pamiętaj, że nie należy mówić, że karmy suche zawierają więcej białka. Jest to błędne stwierdzenie, które można obalić prostymi wyliczeniami.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.