Dobra karma sucha dla kota – ranking #5NAJ

Pośród wielkich półek sklepowych, pełnych najróżniejszych rodzajów karm, ciężko jest dostrzec te naprawdę dobre. Dlatego jestem tu, aby w tym pomóc. Podsuwam pod nos gotowy ranking – #5NAJ niedroga i dobra karma sucha dla kota.

dobra karma sucha dla kota

Dziś pierwszy poniedziałek miesiąca, a to oznacza kolejne zestawienie #5NAJ produktów ze świata artykułów dla zwierząt! Przypominam o dotychczasowych artykułach z tej serii:


(!) Kochani, na wstępie koniecznie przeczytajcie wpis: Sucha karma szkodzi kotu!
Zastanówcie się dwa razy zanim zdecydujecie się karmić kota karmą suchą
(!)

Jeżeli jednak nie da się Was przekonać, to dla Was powstała ta lista – jak już chcecie podawać kotu karmę suchą, to niech będzie to przynajmniej karma dobrej jakości.


Dobra karma sucha dla kota – czyli jaka?

Do znudzenia będę powtarzać – kot jest mięsożercą! W dodatku obligatoryjnym mięsożercą! Dlatego potrzebuje w diecie dużego udziału mięsa i surowców zwierzęcych. A im więcej, tym lepiej.

W praktyce to oznacza, że czytając skład karmy na pierwszym miejscu (a najlepiej na kilku pierwszych miejscach) musi znajdować się składnik pochodzenia zwierzęcego. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule „jak czytać etykiety karm?”.

Ponadto koty nie mają przystosowanego układu pokarmowego do trawienia produktów roślinnych (dlatego karmy suche są dla nich nieodpowiednie…). Czyli wszelkie dodatki zbóż, ziemniaków, owoców i warzyw są zbędne w kociej diecie. Jednakże rośliny to tanie komponenty karmy, o wiele tańsze niż mięso. Stąd możemy je znaleźć w korzystniejszych cenowo karmach dla zwierząt. Najważniejsze to zachować odpowiednie proporcje – mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego zawsze na pierwszym miejscu.

Dla kogo ta lista?

Wiadomym jest, że nie każdego stać na kupowanie karm z najwyższych półek. Albo nie każdy zna się na dietach domowych dla zwierząt i nie ma czasu się w to „bawić”. Dlatego postanowiłam przyjrzeć się tańszym karmom i wybrać z nich te, które są najlepsze. Aby każdy właściciel, nawet z mocno ograniczonym budżetem, mógł zdrowo żywić swojego mruczka.

Aczkolwiek cudów nie zdziałam: posiadanie zwierząt kosztuje. A największy procent kosztów zawsze stanowi żywienie. Dlatego wybaczcie z góry, ale nie da się wyprodukować dobrej karmy w cenie 5 złotych na kilogram. Nie da się! To co dobre, zawsze będzie ciut droższe. Oszczędzać możemy na zabawkach, a nie na fundamencie zdrowia, jakim jest prawidłowe żywienie.

Lista #5NAJ – niedroga, ale dobra karma sucha dla kota

5. Sanabelle

Propozycja typowo dla oszczędnych właścicieli. Skład pozostawia trochę do życzenia, ale i tak nie jest zły. W szczególności biorąc pod uwagę niską cenę.

Opisy twierdzą, że to karma bezzbożowa, ale nie dajcie się nabrać: już na trzecim miejscu znajdziecie ryż w składzie (ryż to też zboże!).

Niestety ta karma sucha charakteryzuje się małą ilością składników pochodzenia zwierzęcego (ok. 40%), ale dzięki temu uzyskujemy niską cenę. Ponadto ma odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, więc nie jest najgorzej.

Spory plus za stosunkowo dużą zawartość białka i tłuszczu, co przy takim składzie można rzadko spotkać.

Składniki analityczne:tania karma sucha dla kota

białko: ok. 32,5%

tłuszcz: ok. 22,5%

popiół: ok. 6,6%

włókno: ok. 2,5% (mało, czyli dobrze!)

wilgotność: ok. 10%

węglowodany: ok. 25% (duuuuużo, czyli niedobrze)

CENA: około 15 złotych/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

4. Taste of The Wild

Kolejna bezzbożowa karma na liście, dzięki czemu finalna ilość węglowodanów jest w miarę niska. Ogromny plus za wysoką zawartość białka, choć raczej w większości jest to białko pochodzenia roślinnego, niestety.

Minusy karmy to mała ilość składników pochodzenia zwierzęcego. Nawet nie wiadomo dokładnie ile ich jest, ponieważ nie ma podanych żadnych wartości procentowych.

Ogólnie rzecz ujmując niedroga i dobra karma sucha dla kota, ale nieczytelny skład dużo psuje.

Składniki analityczne:dobra karma sucha dla kota tania

białko: ok. 42%

tłuszcz: ok. 18% 

popiół: ok. 8,3% (dużo składników mineralnych – super!)

włókno: ok. 3%

wilgotność: 10%

węglowodany: ok. 18%

CENA: około 19 złotych/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

3. Applaws

Krótko i zwięźle, czyli: 80% udziału mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, co daje wysoką zawartość białka. Dużo składników mineralnych. W związku z tym zostaje mało miejsca dla węglowodanów i włókna.

Ponadto bez dodatku zbóż i hipoalergiczna. Reasumując: bardzo dobra karma sucha dla kota.

Jednak daję minus za zły stosunek wapnia do fosforu i zbyt duże ich ilości. Warto byłoby ją podawać z karmą innego producenta, o dobrym stosunku tych składników.

Składniki analityczne:applaws

białko: ok. 37% (dużo, czyli dobrze!)

tłuszcz: ok. 20%

popiół: ok. 10,8% (mega dużo składników mineralnych – super!)

włókno: ok. 2,2% (mało, czyli dobrze!)

wilgotność: ok. 10%

węglowodany: ok. 20%

CENA: około 23 złotych/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

2. Purizon

Jeżeli możesz zainwestować trochę więcej pieniędzy, to kup kotu karmę Purizon. Ze względu na bardzo dobry skład, musiała się znaleźć na tej liście. Jednak od razu zaznaczam, że cenowo trochę odbiega od poprzednich propozycji (28 zł/kg).

Przede wszystkim karma sucha dla kota Purizon charakteryzuje się wysoką zawartością mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego – aż 70%! Dzięki temu uzyskujemy dużą zawartość białka i tłuszczu, a małą ilość węglowodanów i włókna.

Dodatkowo to kolejna karma z listy całkowicie bez zbóż!

W związku z tym mogę polecić tę karmę. To dobra karma sucha dla kota. Poza tym cena poniżej 30 złotych za kilogram jest bardzo rozsądna.

Składniki analityczne:purizon

białko: ok. 44% (WOW)

tłuszcz: ok. 20%

popiół: ok. 8,5% (dużo składników mineralnych – super!)

włókno: ok. 1,8% (po raz drugi – WOW)

wilgotność: ok. 10%

węglowodany: ok. 15% (po raz trzeci – WOW)

CENA: około 28 złotych/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

1. Simpsons Premium 90/10

Jeżeli natomiast możesz wydać jeszcze nieco więcej pieniędzy, to polecam Ci karmę prosto z Wysp Brytyjskich. Karma Simpsons zawiera 90% składników pochodzenia zwierzęcego i tylko 10% produktów roślinnych. Dobry skład odbija się na wyższej cenie, ale może znajdzie wśród Was nowego fana?

Składniki analityczne:karma sucha dla kota

białko: ok. 41% 

tłuszcz: ok. 19%

popiół: ok.11,5% (dużo składników mineralnych – super!)

włókno: ok. 1,5% (super!)

wilgotność: ok. 10%

węglowodany: ok. 15% (po raz trzeci – super!)

CENA: około 35 złotych/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

Podsumowanie

Z pewnością istnieją jeszcze inne dobre karmy suche dla kotów, ale raczej nie ma ich zbyt wiele. W szczególności w takim zakresie cenowym. Jeżeli jednak znasz jeszcze inne przykłady karm, to koniecznie daj mi znać! Rynek zoologiczny jest ogromny, dlatego mogłam coś pominąć.

Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza karma sucha nie jest odpowiednia dla kota. O wiele lepszym rozwiązaniem jest podawanie kotu karmy mokrej lub karmienie go BARF’em. Polecam Ci zatem wpis: Najlepsze karmy mokre dla kotów #5NAJ.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.