Ile powinien jeść pies? Oblicz to sam!

Zanim przystąpimy do żywienia naszego czworonoga, musimy zadać sobie pytanie: ile powinien jeść pies? Uwaga, trzeba na chwilę wytężyć swoje umysły i zaprzyjaźnić się z matematyką. Ale tylko na chwilę… 😉

ile powinien jeść pies tabela

Ile powinien jeść pies – jak to obliczyć?

Z tą matematyką to trochę przesadziłam, bo przecież wszystko może zrobić za nas kalkulator. Przygotuj go sobie wraz z kartką papieru i długopisem. Potrzebujesz jeszcze trochę skupienia, a w końcowym etapie wagi kuchennej lub jakiegoś kubeczka z miarką. Do dzieła!


Jeżeli nie chce Ci się liczyć samemu lub chcesz sprawdzić czy nie pomyliłeś się w obliczeniach,
skorzystaj z naszego nowego Kalkulatora „Ile powinien jeść pies”! Wszystko wyliczy za Ciebie!


Ostatnio pisałam o #5NAJ suchych karmach dla psów, ale nie wspomniałam ile tych karm należy podawać. Teraz to sobie wyjaśnimy.

Przeczytaj także jak często karmić swojego psa, ponieważ nie tylko ilość jest ważna!

Po pierwsze teoria: ile powinien jeść pies?

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne

Aby określić ile powinien jeść pies, musimy zacząć od ustalenia dziennego zapotrzebowania energetycznego naszego czworonoga. Ale co to w ogóle jest dzienne zapotrzebowanie energetyczne? To po prostu ilość energii (jeszcze inaczej – kalorii), którą każdego dnia trzeba dostarczyć naszemu psu w pożywieniu. I to taka ilość, aby jego organizm zachował zdrowie i prawidłowo funkcjonował.

Spoczynkowe zapotrzebowanie na energię

W tym całym dziennym zapotrzebowaniu energetycznym musimy wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest energia potrzebna na podstawową przemianę materii – taką, która ma miejsce cały czas, nieważne czy pies śpi czy bawi się zabawką. Chodzi tutaj  o energię potrzebną na trawienie pokarmu, oddychanie, bicie serca itp. Ta energia ma w nauce oczywiście swoją nazwę, odpowiedni skrót i wzór na jej wyliczenie.

Jest to spoczynkowe zapotrzebowanie na energię (RER – ang. resting energy requirement), w przypadku którego mamy do wyboru dwa wzory:

RER = 30 x masa ciała psa + 70

lub

RER = 70 x masa ciała psa0,75

Drugi wzór wygląda trochę przerażająco? To świetnie, bo to właśnie jego będziemy używać! Jest bardziej dokładny i określony specjalnie dla psów. Ten pierwszy jest bardziej ogólny, dotyczy zarówno psów i kotów, więc na razie możesz o nim zapomnieć.

Dzienne zapotrzebowanie na energię metaboliczną

RER jest częścią składową dziennego zapotrzebowania energetycznego psów i kotów (DER – ang. daily energy requirement) i to jest właśnie ta druga energia, którą bierzemy pod uwagę. To z kolei energia, którą pies potrzebuje do aktywnego funkcjonowania. Tutaj opieramy się głównie na poziomie aktywności ruchowej naszego psa, jego wieku, stanie fizjologicznym (np. ciąża, karmienie szczeniąt) i stanie zdrowia. Te wszystkie czynniki określamy sami, starając się to robić jak najbardziej obiektywnie. Ale przecież kto zna naszego psa lepiej niż my sami?

Bierzemy nasze RER i przechodzimy do obliczenia. W tym wypadku wzór wygląda tak:

DER = k x RER

O matko! Przecież tu nie ma żadnych liczb! Mój największy koszmar z liceum. Ale spokojnie – to znów tylko strasznie wygląda. Za RER podstawiamy to, co nam wyszło z wcześniejszych obliczeń, a za to tajemnicze k (tzw. współczynnik przeliczeniowy) musimy podstawić liczbę najlepiej odpowiadającą naszemu psu z tych wypisanych poniżej:

Psy dorosłe

  • dorosły sterylizowany = 1,6
  • dorosły niesterylizowany = 1,8
  • otyły mało aktywny = 1,4
  • na diecie, odchudzanie = 1,0
  • odżywianie  intensywnej terapii = 1,0
  • odzyskiwanie masy ciała w okresie rekonwalescencji = 1,2 – 1,4

Psy pracujące lub trenujące

  • lekko = 2,0
  • średnio = 3
  • ciężko = 4 – 8

Ciąża

  • pierwsze dwa trymestry (do ok. 6 tygodnia ciąży) = 1,8
  • ostatni trymestr = 3

Laktacja – w zależności od liczby szczeniąt

  • 1 szczenię = 3
  • 2 szczenięta = 3,5
  • 3 – 4 szczenięta = 4
  • 5 – 6 szczeniąt =  5
  • 7 – 8 szczeniąt = 5,5
  • 9 szczeniąt = > 6

Wzrost (lekko uproszczone)

  • do 4 – 5 miesiąca życia = 3
  • do 8 – 12 miesiąca = 2,5
  • po 8 – 12 miesiącach = tak jak psa dorosłego niesterylizowanego

Dużo tego, prawda? Zwróćcie uwagę, ile jest możliwości! A to oznacza, że nie może to działać tak, że ilość energii potrzebnej psu ustalimy raz w życiu i na tym koniec. Zapotrzebowanie na energię tak naprawdę ulega ciągłym zmianom i wahaniom. Jednakże, żeby w tym wszystkim nie zwariować, sobie to wszystko uproszczamy. Żebyśmy tylko nie przesadzili z tym uproszczaniem. Najważniejsze to cały czas obserwować naszego psa, co jakiś czas ważyć go i w razie potrzeby obliczać na nowo zapotrzebowanie.

ile powinien jeść pies

Okej, koniec teorii, czas na praktykę. Kartki i długopisy w dłoń!

Po drugie praktyka: obliczamy ile powinien jeść pies

Przykład 1.

Jakie będzie dzienne zapotrzebowanie energetyczne (DER) dla 2-letniego psa kundelka, o masie ciała 8 kilogramów, niekastrowanego i nie uprawiającego żadnych sportów?

Przypominajka wzorów:

DER = k x RER

RER = 70 x masa ciała psa0,75

Aby obliczyć DER potrzebujemy RER i k.

k sprawdzamy na liście powyżej – pies dorosły niekastrowany – czyli k = 1,8

RER obliczamy z wzoru:

RER = 70 x 80,75 = 70 x 4,76 = 333,2 czyli RER = 333,2 kcal/dzień

Skoro mamy już nasze dwie niewiadome to przechodzimy do obliczenia DER.

DER = 1,8 x 333,2 = 599,76 → 600 (w przybliżeniu, dla ułatwienia)

czyli DER = 600 kcal/dzień – tyle ten 2-letni kundelek potrzebuje zjeść energii

Czy wszystko jest zrozumiałe? Mam nadzieję, że tak, bo idziemy krok dalej.

Ile karmy?

Sama ilość energii nie mówi nam zbyt wiele. Dalej nie wiemy ile karmy włożyć psu do miski. Jeżeli producent karmy podaje nam tabele z zaleceniami ilości kamy na określoną masę ciała psa to mamy problem z głowy. Ale często zdarza się, że te określone masy ciała to 1, 2, 5, 10, 20 kilogramów… a nasz kundelek waży 8. I co teraz?

Teraz część dalsza przykładu.

Przykład 1. CIĄG DALSZY

Ile gramów suchej karmy powinien dziennie otrzymywać kundelek, jeżeli jej energetyczność wynosi 344 kcal na 100 g karmy?

Tu już nie będzie żadnych wzorów, dziwnych skrótów naukowych ani nic w tym stylu. Pozostaje nam tylko ułożenie prostej proporcji.

Skoro pies potrzebuje dziennie przyjąć 600 kcal, a karma ma 344 kcal w 100 gramach, to proporcja będzie wyglądała tak:

344 kcal —— 100 g karmy

600 kcal —– X g karmy

X = (600 x 100)/344 = 174 gramy karmy dzienne

Odpowiedź: Nasz przykładowy kundelek powinien dziennie otrzymywać 174 gramy karmy, która pokryje w całości jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne równe 600 kcal.


Jeżeli podajesz psu dwa rodzaje karmy to zobacz: Jak obliczyć ile suchej karmy, a ile mokrej powinien otrzymywać pies?


A teraz podaje kolejny przykład, dla sprawdzenia czy wszystko zrozumiałeś.

Przykład 2.

Ile gramów suchej karmy (340 kcal/100 g) powinna dziennie otrzymywać suczka rasy maltańczyk, w wieku 5 miesięcy i o masie ciała 1,5 kilograma?

Tutaj ja już nie pomagam, to przykład dla Was. Sprawdźcie się. Po obliczeniu napiszcie w komentarzu odpowiedź, a ja dam znać czy jest prawidłowa. Powodzenia!

ile powinien jeść pies

Dotarliśmy do końca. Mam nadzieję, że już potrafisz sobie odpowiedzieć na pytanie ile powinien jeść pies. Możesz także obliczyć ile powinien jeść kot, jeśli posiadasz jakiegoś mruczka.

Jeżeli na opakowaniu karmy nie masz podanej jej kaloryczności, to musisz to obliczyć (wszystko krok po kroku we wpisie o kaloryczności karmy). To częsty przypadek, bowiem producenci w Unii Europejskiej nie mają obowiązku umieszczania informacji o ilości kalorii w karmie. A skoro nie muszą, to po co mają się wysilać, nie?…

Informacje z dzisiejszego wpisu oczywiście z najlepszego podręcznika w dziedzinie żywienia zwierząt, czyli: „Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii” autorzy: M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska. Jak zawsze niezmiernie polecam!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.