Uwierz mi – nie jesteś jedynym opiekunem psa, który zadaje sobie to pytanie. Problem dotyka zaskakująco wiele właścicieli, dlatego najwyższa pora odpowiedzieć sobie raz a porządnie na pytanie: dlaczego psy jedzą kupy?
Co znajdziesz w artykule?
Zdecydowanie jedno z najobrzydliwszych zachowań naszych psów. Nikt nie lubi dostawać całusów zaraz po zjedzeniu przez psa odchodów, a psy jakoś wyjątkowo wielce uwielbiają wówczas się do nas przymilać. O co chodzi z tym całym jedzeniem kup? Sprawdźmy to.
Jedzenie kup = Koprofagia
Z reguły nie lubimy mówić o kupie. Jeśli też nie chcesz posługiwać się tym czteroliterowym słowem na „k”, to mam dla Ciebie inne słówko. O dziwo też na „k”. Koprofagia – to w dosłownym tłumaczeniu jedzenie kupy. Wówczas zamiast prymitywnego pytania „dlaczego psy jedzą kupy?” możesz pytać „dlaczego u psów występuje koprofagia?”. Na pewno zabrzmisz bardziej elokwentnie… 😉
Pozwólcie jednak, że ja będę używać słowa „kupa”, bo to o niej jest dzisiejszy artykuł. Najwyższa pora powiedzieć sobie coś więcej o koprofagii.
O kupie mówiłam również we wpisie: Kupa psa lub kota prawdę Ci powie! Co można wyczytać z kupy?
W świecie zwierząt zjawisko koprofagii występuje bardzo często i jest uznawane za normalne. W szczególności gryzonie i zajęczaki bardzo upodobały sobie ten zwyczaj. Wyróżniamy dwa rodzaje koprofagii: autokoprofagię (zjadanie swojego kału) oraz allokoprogafię (zjadanie kup innych osobników).
U psów również wyróżniamy momenty, w których to zjawisko uznajemy za fizjologiczne. Naturalne zjadanie kału przez psy występuje tylko w trakcie opieki nad szczeniętami – matka wówczas sprząta i kontroluje kupy swoich pociech podczas wylizywania ich brzuszków i odbytów.
Znaczenie kupy w świecie zwierząt
Dla nas coś obrzydliwego, dla zwierząt… znacznik terenu! Wśród zwierząt pozostawienie odchodów na danym terytorium oznacza najczęściej wystawienie tabliczki „Teren prywatny. Wstęp wzbroniony”. Oczywiście wszystko zależy od gatunku zwierzaka – niektóre zostawiają swój kał, aby zawładnąć terytorium, inne wręcz przeciwnie – zjadają go, aby nie pozostawiać po sobie śladów.
Jednakże, jak już wspomniałam, u psów nie jest to normalne zjawisko. Mało tego – oprócz nieprzyjemnego zapachu z pyska, może przyczyniać się do rozsiewania chorób, przede wszystkich pasożytniczych. Dlatego dobrze jest znaleźć przyczynę zjadania kupy przez naszego psa i jak najszybciej ją wyeliminować.
Dlaczego psy jedzą kupy?
Tak naprawdę przyczyn zjadania kupy przez psy jest sporo. Przedstawię dziś te najczęściej spotykane, a tym samym najbardziej prawdopodobne w przypadku Twojego psa. Możemy wyróżnić przyczyny między innymi o podłożu zdrowotnym, behawioralnym, żywieniowym lub szczenięcym.
Problemy zdrowotne
W rozwoju koprofagii może brać udział kilka przyczyn zdrowotnych. Najczęściej wymienia się niedobór enzymów trzustkowych spowodowanych zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki (EPI). Innym powodem mogą być pasożyty jelitowe, zaburzenia wchłaniania lub wodogłowie. Wszystkie te przyczyny powodują niedobory pokarmowe, a tym samym ciągłe uczucie głodu u psa.
Psy jedzą kupy, gdy są źle odżywione, wychudzone i o złej kondycji zdrowotnej. Dlatego pierwszym krokiem, jakie powinieneś podjąć jest ocena stanu zdrowia Twojego psa, najlepiej w gabinecie weterynaryjnym. Aby wykluczyć podłoże chorobowe.
Niedobory żywieniowe
Niepełnowartościowy pokarm może wpływać na zjawisko zjadania kup u psów. Rzadko kiedy dotyczy on wygłodzenia psa, bo taki widok już mało kiedy jest spotykany (na szczęście). Częściej chodzi o źle zbilansowane żywienie, w szczególności przy monotonnych dietach bądź żywieniu psa resztkami.
Dlatego sprawdź czy Twój pies dostaje wysokiej jakości karmę bogatą we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Taka karma powinna być wysoce strawna oraz bogata w składniki mineralne.
Sprawdź ranking #5NAJ Najlepsza karma sucha dla psa oraz #5NAJ Ranking najlepszych karm mokrych dla psów
Szczenięca ciekawość
Maluchy poznają świat na swój własny sposób. Czasem jednym z takich sposobów jest zjadanie kup – swojej lub swoich braci. Z czystej ciekawości! Może też być tak, że nauczyły się takiego zachowania od mamy, gdy ta jeszcze czyściła szczeniaki z odchodów.
Najczęściej takie zachowanie mija z czasem. Jednak może nawrócić, gdy będziemy ganić i krzyczeć na szczeniaka załatwiającego się w domu. Wówczas szczenię w obawie przed krzykiem, może zjadać kał aby pozbyć się dowodów. Z drugiej strony może w ten sposób prosić o atencję opiekuna.
Przyczyny behawioralne
Można przyjąć, że powód dlaczego psy jedzą kupy najczęściej tkwi w zaburzeniach zachowania. Takie przypadki są najcięższe do zdiagnozowania i zazwyczaj konieczna okazuje się konsultacja u specjalisty – psiego behawiorysty. Czynnikami psychicznymi mogą być:
- silna dominacja lub silne podporządkowanie swojemu opiekunowi
- reakcja na karanie psa
- próba zwrócenia uwagi opiekuna
- znudzenie
- zamknięcie w zbyt małej przestrzeni (mały pokój lub kojec)
- brak ruchu i zabawy
- zachowania konkurencyjne w grupie
Sporo tego, prawda? Spróbuj spojrzeć krytycznym okiem na zachowania psa i swoje podejście do pupila. Czy na pewno wszystko jest OK?
Podsumowanie
Poznaliśmy już odpowiedzi na pytanie dlaczego psy jedzą kupy. Zapewne przyszła pora na odpowiedź: co z tym dalej zrobić? Na to pytanie odpowiedziałam tutaj: Pies je odchody – co zrobić, aby przestał?
Ściskam, Kasia