Dlaczego warto wychodzić z psem?

Jest jeden oczywisty powód, dla którego wychodzimy na codzienne spacery z psem: pies musi załatwić gdzieś swoje potrzeby, a nie chcemy żeby robił to w domu. Jednakże nie jest to jedyna korzyść wynikające ze spacerów z psami. Sprawdź zatem dlaczego warto wychodzić z psem.

dlaczego warto wychodzić z psem

Jak reaguje Twój pies, gdy zadasz mu pytanie „idziemy na spacer?”. Założę się, że jest to coś w stylu: błysk w oku, uszy postawione na baczność i szalenie merdający ogon z radości. Dlaczego nasze psy tak się ekscytują z powodu spaceru? Otóż mają do tego aż 5 powodów!

Co ciekawsze – niżej wymienione korzyści płynące ze spacerów to nie tylko zysk dla psa. Wszystkie 5 powodów dla których warto wychodzić z psem można odnieść także do ludzi.


A może zastanawiasz się właśnie nad przygarnięciem psa? Nie wahaj się dłużej i sprawdź dlaczego warto mieć psa!
Z przymrużeniem oka
😉


Dlaczego warto wychodzić z psem? – 5 powodów

1.Aktywność fizyczna

Regularne spacery z psem to świetny sposób na utrzymanie czworonoga w dobrej formie. To samo dotyczy nas – właścicieli. Lekarze zalecają minimum 30 minut aktywności fizycznej dziennie dla zdrowotności. Stąd jeden dłuższy spacer i mamy sprawę z głowy!

Ruch pozwoli zarówno nam jak i naszym psiakom utrzymać prawidłową wagę. Dzięki czemu zarówno u nas, jak i u naszych psów zmniejszy się ryzyko wystąpienia szeregu schorzeń związanych z nadwagą i otyłością.


Jeśli Twój pies ma nadwagę lub jest otyły, to koniecznie przeczytaj wpis o bezpiecznym odchudzaniu psa


Chodzenie pozwala również zachować mięśnie i stawy w dobrej kondycji. Ponadto regularne spacery mogą poprawiać nastrój i zwiększyć poziom naszej energii.

2. Ćwiczenia umysłowe i odprężenie

Spacer to tak naprawdę jedyna okazja, aby Twój pies pozwiedzał okolicę i wyrwał się na chwilę z domu. Musisz pamiętać, że psy odkrywają świat nosami. Codzienna dawka nowych zapachów z odwiedzanych miejsc pozwoli psu stymulować jego umysł i poznawać świat. Dlatego ważne jest, aby podczas spacerów często wyznaczać nowe trasy i odwiedzać miejsca, w których pies jeszcze nie był. Pozwoli mu to poznać nowy zapachowy świat.

Taki spacer to również odprężenie. Dotyczy to również psów, ale przede wszystkim mam tu na myśli właścicieli. Nic nie koi nerwów tak jak otaczająca natura i chwila na świeżym powietrzu. Codzienne wychodzenie z psem pozwoli na chwilę oderwać się od obowiązków, wyciszyć się i odetchnąć.

3. Socjalizacja

Spacery z psem to dobra okazja do poznawania nowych ludzi i zwierząt. Warto poznawać naszego psa z nowymi osobami i sytuacjami. Częste zmiany trasy, na przykład pójście do nowego parku lub przechadzka nowym szlakiem, dają psu szansę na zbieranie doświadczenia z różnych środowisk.

W tym wypadku ważne jest, aby socjalizacja przebiegała powoli. Zbyt gwałtowne i częste spotkania z innymi psami i ludźmi mogą powodować zbyt duże pobudzenie, a tym samym późniejsze problemy behawioralne. Dotyczy to przede wszystkim psów nieśmiałych.

spacery z psem dlaczego warto

4. Wzmocnienie więzi

Kolejną korzyścią wynikającą z codziennych spacerów z psem jest budowanie relacji między Tobą a Twoim czworonożnym przyjacielem. Spędzanie czasu z psem na spacerach sprawia, że więź pomiędzy Wami staje się silniejsza. Tym bardziej, jeśli na spacerach spędzacie aktywnie we dwójkę czas, na przykład bawisz się z psem lub uprawiasz z nim sport.

5. Ustalenie dziennych rytuałów

Oprócz tego spacery z psem pozwalają ustalić dzienne rytuały i się ich trzymać. Rutyna w życiu psa może pomóc mu zwiększyć pewność siebie. Bowiem przewidywalność, że pies zaraz wyjdzie na spacer, daje mu stabilność i wewnętrzny spokój.

Rutyna sprawi, że pies będzie pewien, że jego potrzeby na pewno zostaną danego dnia zaspokojone. Z kolei dla Ciebie może to oznaczać lepszą efektywność planowania dnia.

Podsumowanie

A jakie Ty masz zdanie na ten temat? Wiesz dlaczego warto wychodzić z psem? Jeśli udało Ci się wymyślić więcej korzyści ze wspólnych spacerów, to koniecznie daj nam znać!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment