Pies je odchody – co zrobić aby przestał?

Pies je odchody, gdy coś się dzieje. Nie jest to sytuacja naturalna u psów. Dlatego naszym zadaniem jako odpowiedzialnego opiekuna zwierzaka jest poznać przyczynę problemu oraz go rozwiązać. Jak? Tego dowiesz się w dzisiejszym wpisie.

pies je odchody - co zrobić aby przestał
Co znajdziesz w artykule?

Przypominajka – dlaczego psy jedzą kupy?

Kontynuujemy rozważania nad problemem jedzenia kupy przez psy. W ostatnim wpisie poznaliśmy odpowiedź na pytanie co może stanowić źródło problemu. Przedstawiłam w nim kilka najczęstszych przyczyn jedzenia odchodów przez psy. Gorąco zachęcam do zapoznania się z wpisem:


Dlaczego psy jedzą kupy?


Na potrzeby dzisiejszego wpisu przypomnę tylko pokrótce te najczęściej spotykane przyczyny jedzenia odchodów wśród psów:

  • Podłoże zdrowotne – m.in. problemy z trzustką, obecność pasożytów jelitowych, wychudzenie, ogólny zły stan zdrowotny.
  • Podłoże żywieniowe – m.in. monotonna dieta, żywienie psa resztkami ze stołu, złej jakości karma, źle zbilansowana dieta.
  • Przyczyny behawioralne – m.in. złe stosunki ze swoim opiekunem, częste karanie psa, agresja ze strony opiekuna lub innych zwierząt, znudzenie, zbyt mała przestrzeń do życia, brak ruchu i zabawy.
  • Szczenięca ciekawość – mija wraz z wiekiem.

Pies je odchody – znajdź przyczynę

Przede wszystkim musisz krytycznym okiem spojrzeć na zachowanie swoje i swojego psa. Dzięki temu możliwe jest, że znajdziesz przyczynę problemu. Najprawdopodobniej będzie to jedna z tych przyczyn wymienionych powyżej, dlatego szukaj wskazówek właśnie pod tym kątem. Poniżej podaję przykładowe pytania, które mogą Ci pomóc rozwikłać zagadkę podłoża problemu jedzenia odchodów.

  1. Czy Twój pies jest szczeniakiem/psem rosnącym?
  2. Jak oceniasz zdrowie swojego psa – czy jest on w dobrej kondycji?
  3. Czy pies wykazuje jakiekolwiek objawy złego samopoczucia?
  4. Czy Twój pies jest osowiały, niechętny do zabaw, nie ma apetytu?
  5. Jak dużo czasu poświęcasz na dzienne spacery i zabawy z psem – czy jest to wystarczające dla pokrycia potrzeb aktywności Twojego psa?
  6. Czy nie jesteś zbyt surowym opiekunem dla swojego psa?
  7. Czy pożywienie Twojego psa jest naprawdę dobrej jakości?

Tych pytań może być znacznie więcej, jednakże ja chciałam Ci pokazać tylko przykłady. Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak podejść do krytycznej oceny zachowania i zdrowia psa oraz Twoich relacji z pupilem. Przejdźmy zatem do możliwości rozwiązania problemu.

Pies je odchody – co zrobić, aby przestał?

Gdy kondycja i samopoczucie psa wskazują, że coś jest nie tak koniecznie udaj się do lekarza weterynarii. Poinformuj go o problemie jedzenia odchodów oraz o innych symptomach potencjalnej choroby. Udaj się do weterynarza również w sytuacji, gdy żadna z wyżej wymienionych przyczyn nie wydaje Ci się prawdopodobna u swojego psa. Bowiem psy potrafią ukryć oznaki choroby i tylko odpowiednie „zajrzenie” do środka w postaci badań kontrolnych może dać miarodajne określenie stanu zdrowia psa.

co zrobić żeby pies przestał jeść odchody

Jeżeli natomiast podejrzewasz tło behawioralne, konieczna będzie konsultacja z innym specjalistą – psim behawiorystą. Ponadto do Twoich zadań będzie należało poświęcenie większej uwagi psu – częstsze i dłuższe spacery oraz więcej aktywności. Jeśli pies spędza dużo czasu w domu, konieczne jest zapewnienie mu zabawek i atrakcji, które zapobiegną nudzie. Pies je odchody również wtedy, gdy się czymś stresuje. Wszelkie czynniki stresogenne postaraj się wyeliminować z życia psa.

Spróbuj również zmienić dietę swojego psa na żywienie o lepszej jakości i większej strawności. Może to właśnie podłoże żywieniowe jest przyczynę problemu? Możesz również urozmaicić dietę psa o naturalne przysmaki i gryzaki, takie jak m.in. suszone żwacze wołowe.


Poznaj więcej naturalnych przysmaków i gryzaków dla psa oraz dowiedz się dlaczego są one niezbędne w psiej diecie: DAJ PSU ŻUĆ!


Zdarza się, że psy są po prostu żarłoczne i pożerają po prostu wszystko na swojej drodze, w tym kupy. Dlatego podaję jeszcze kilka innych metod walki z koprofagią:

  • trzymanie psa na smyczy na spacerach,
  • nauka komendy „zostaw”,
  • częstsze sprzątanie kociej kuwety i podwórka,
  • sprzątanie po swoim psie na spacerach (zawsze!).

Podsumowanie

Dostałeś trudne zadanie domowe – znaleźć powód dla którego Twój pies je odchody oraz go rozwiązać, wdrażając odpowiednie postępowanie. Jedyne co mi pozostaje to życzyć Wam powodzenia. Trzymam kciuki, aby problem zjadania odchodów nareszcie zniknął z Waszego życia!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.