Czego nie może jeść królik?

W diecie królika, podobnie jak w diecie psa czy kota, możemy wyróżnić kilka zakazanych produktów. Produkty otrzymują miano 'zakazanych’, gdy po spożyciu mogą źle oddziaływać na zdrowie królika. Sprawdźmy zatem czego nie może jeść królik.

czego nie może jeść królik
Co znajdziesz w artykule?

Zanim przejdziemy do listy zakazanych produktów, kilka słów wyjaśnienia na początek. Po pierwsze umieszczenie produktu na liście zakazanych nie oznacza od razu, że jest to pokarm śmiertelny. Produkty, które tu znajdziesz na pewno nie są obojętne dla króliczego organizmu. Mogą być niezwykle szkodliwe, tym bardziej, że często efektów szkodliwości nie widać od razu.

Po drugie celem artykułu jest uświadamianie opiekunów królików (czyli jak mniemam również Ciebie). Kilka pozycji z listy poniżej może okazać się zaskakująca dla części z Was. Miejcie jednak otwarte umysły i bądźcie świadomymi opiekunami. To, że królikowi uszy się trzęsą na widok niektórych produktów, nie oznacza od razu, że jest to dla niego zdrowe.

Po pierwsze – zdrowa dieta

Kochani, prawda jest taka, że w żywieniu wyjątkowego znaczenia nabiera stwierdzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jeśli chcemy być opiekunami szczęśliwego i zdrowego królika, to powinniśmy zacząć od odpowiedniej dawki wiedzy na ich temat. A to właśnie żywienie jest jednym z najważniejszych czynników, które może wpływać na stan fizyczny i psychiczny naszego uszaka.

Dlatego poniżej zebrałam dla Ciebie najważniejsze wpisy z mojego bloga dotyczące prawidłowego żywienia królika. W zależności od tego jakiego masz królika i czego chcesz się dowiedzieć, możesz przejść do odpowiedniego tekstu klikając jeden z linków poniżej:

Gdy już to wszystko wiesz, to najwyższa pora przejść do ustalenia, czego nie może jeść królik.

czego nie może jeść królik zakazane produkty

Czego nie może jeść królik? Lista produktów

Myślę, że produkty zakazane w diecie królika mogę podzielić na dwie większe grupy. Na pewno będzie to grupa produktów silnie toksycznych i szkodliwych, które mam nadzieję nigdy nie wpadły Ci do głowy, żeby je podać królikowi. Drugą grupę będą stanowiły produkty, które pewnie myślałeś, że stanowią przysmak dla królika, tymczasem mogą one wyrządzić sporo krzywdy Twojemu uszakowi. Sprawdźmy czy mam rację z tym podziałem.

Produkty silnie toksyczne i szkodliwe

W tej grupie możemy wymienić:

 • awokado
 • cebula
 • czosnek
 • rośliny strączkowe
 • czekolada i inne słodycze

Te surowce mają działanie silnie toksyczne i nawet niewielki ich ilości mogą bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu Twojego królika. Dlatego trzymaj je z daleka od zębów uszaka!

Mityczne przysmaki

O ile grupa powyżej może nie wzbudzać nadzwyczajnych reakcji, to tutaj wyczuwam większe zaskoczenie z Twojej strony. Bowiem do grupy produktów zakazanych w króliczej diecie możemy dodać także:

 • zboża
 • chleb
 • orzechy
 • wapno
 • lizawki solne
 • kolby, dropsy i inne 'cukierki’ ze sklepów zoologicznych

Zaskoczony? Pokrótce wyjaśnię dlaczego te produkty się tu znalazły. Zboża to składnik diety, którego w diecie królików powinniśmy unikać, ponieważ jest to zbyt energetyczny produkt jak dla małego uszaka. Króliki domowe nie potrzebują dużych nakładów energii w pożywieniu, bowiem ich jedynym zadaniem jest bycie towarzystwem dla człowieka. A do spełnienia tej roli, nie zużywają one zbyt wiele energii.

Produkty wysoce energetyczne mogą szybko doprowadzić do otyłości królika, a w konsekwencji do innych problemów zdrowotnych z tym związanych.

To samo dotyczy chleba i innych mieszanek zbożowych, ponieważ ich głównym składnikiem są właśnie zboża. Z kolei orzechy są bardzo tłuste i tym samym także są produktem wysoce energetycznym.

Mit konieczności zakupu wapienka dla królika, aby dobrze ścierał zęby jest często powielany przez nieświadomych pracowników sklepów zoologicznych. Tymczasem może być to niezwykle niebezpieczne dla królika! Nadmiar wapnia może odkładać się w jego nerkach i powodować problemy z układem moczowym. Królik najlepiej ściera sobie zęby żując siano!

Z kolei wszelkie kolby, dropsy i stożki przeznaczone dla królików jako przysmak, powinny być wycofane z rynku. Ich skład to zazwyczaj same zboża i cukier, czyli składniki kompletnie zbędne w diecie królika. Zamiast kolorowych kolb, wybieraj dla królika zdrowe przysmaki pełne witamin i minerałów – czyli najlepiej suszone zioła i kwiaty, a także warzywa w niewielkich ilościach.

Podsumowanie

W wyniku udomowienia króliki zatracił zdolność oceniania, które produkty są dla nich bezpieczne i zdrowe. To teraz Twoje zadanie! To właśnie Ty musisz być ich instynktem w tej kwestii. Dlatego zapamiętaj wymienione wyżej produkty i nie podawaj ich swojemu uszakowi. Dzięki temu Twój królik będzie długo i zdrowo żył!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.