Dobra karma sucha dla psa do 25 zł #5NAJ

Aby odpowiednio żywić swojego psa, nie trzeba od razu wydawać milionów. Dobra karma sucha dla psa nie musi być droga! Przedstawiam ranking #5NAJ karm suchych dla psów do 25 złotych za kilogram!

dobra karma sucha dla psa i tania

Dziś pierwszy poniedziałek miesiąca, czyli kolejne zestawienie #5NAJ produktów ze świata artykułów dla zwierząt! Przypominam o pozostałych artykułach z tej serii:

Zanim przejdziemy dalej, pragnę zwrócić Ci uwagę na jedną rzecz. Karmy suche stanowią najbardziej przetworzoną metodę żywienia naszych zwierząt. Sposób ich produkcji i wartość ostatecznego produktu można porównać do ludzkich chipsów.

Zarówno w żywieniu psów, jak i kotów, zawsze lepszym rozwiązaniem pod kątem zdrowotnym i odżywczym będą karmy mokre i BARF.

Dlatego nim przejdziesz dalej zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, czy może nie warto zmienić sposobu żywienia swojego psiaka. Przecież każdy z nas pragnie, aby nasz zwierzak żył długo i szczęśliwie, prawda? A o dziwo to właśnie w naszych rękach (konkretnie w misce) leży ważna profilaktyka zdrowotna i odpowiedzialność.

Dobra karma sucha dla psa – czyli jaka?

Pies jest mięsożercą. A to oznacza, że powinien w diecie otrzymywać dużo białka pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym w praktyce przy analizowaniu składu, dobra karma sucha dla psa na pierwszym miejscu będzie miała składnik zwierzęcy. Więcej na ten temat możesz przeczytać w serii jak czytać etykiety karm? – zachęcam do zapoznania się.

Będąc mięsożercą, pies nie potrzebuje w diecie zbóż. Nawet nie ma przystosowanego przewodu pokarmowego do trawienia takich składników. Ponadto nie są one pożądane w karmach, bo mogą obniżać strawność pozostałych, ważniejszych elementów diety. Dlatego tworząc ten ranking, wybierałam tylko karmy suche bezzbożowe.

Niedroga i dobra karma sucha dla psa

Żeby nie doszło do sytuacji, że więcej pieniędzy wydajemy na jedzenie naszego psa niż na swoje pożywienie, na liście znajdziesz tylko karmy premium do 25 złotych za kilogram 😉 Dobra jakość w dobrej cenie!

Wszystko jasne? To zaczynamy odliczanie!

Jeszcze tylko zaznaczę, że ze względu na to, że obecnie nie posiadam psa, podany ranking nie został przeze mnie stworzony na podstawie doświadczeń przy psiej misce. Jest to ranking bazujący na składach karm, deklaracjach producenta i opiniach znajomych opiekunów psów. Pamiętaj, że ostatnie słowo zawsze należy do Twojego psa i jego organizmu!

5. Taste of the Wild

Wahałam się chwilę czy umieścić tę karmę na liście, ale w końcu się przekonałam. Wiesz co było nie tak? Jej skład jest mało czytelny, przez co nawet dokładnie nie wiadomo ile jest w niej mięsa. Za to duży minus.

Jednak zasłużyła na 5. miejsce głównie za brak zbóż, kukurydzy i soi w składzie. Ponadto, mimo braku procentowych zawartości poszczególnych składników, skład jest krótki (mniej skomplikowany, a to duży plus).

Dodatkowo występuje w wielu ciekawych smakach – bizon, przepiórka, pieczony jeleń i tym podobne. Jeśli macie dość kurczaka (a bardziej: jeśli Wasz pies ma dość), to polecam.

Składniki analityczne:taste of the wild

białko: ok. 25% (trochę słabo)

tłuszcz: ok. 15% 

popiół: ok. 9%

włókno: ok. 3%

wilgotność: 10%

węglowodany: 100% – (25% + 15% + 9% + 3% + 10%) = ok. 38%
(DUŻO ZA DUŻO)

CENA: około  22 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

4. Wolf of Wilderness

Czytelny skład i duża zawartość mięsa – min. 60%. Te dwie kwestie sprawiły, że karma Wolf of Wilderness zajmuje 4. miejsce w rankingu!

Poza tym duży wybór smaków (jelenina, dziczyzna, jagnięcina) oraz seria „The Taste Of”: karmy suche z różnych regionów świata to ciekawe urozmaicenie, a za to daję plusa.

Składniki analityczne:dobra karma sucha dla psa

białko: ok. 25% (znów trochę słabo)

tłuszcz: ok. 15% 

popiół: ok. 8%

włókno: ok. 2,5%

wilgotność: 10%

węglowodany: ok. 39% (ZNOWU DUŻO ZA DUŻO)

CENA: około  20 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

3. Wiejska Zagroda (by Alpha Spirit)

Karma z dużą zawartością mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego – co najmniej 65%. A do tego hipoalergiczna (czyli nieuczulająca). Bardzo dobra opcja dla alergików.

Oprócz tego bardzo czytelny skład, dla przykładu: gdy podana jest zawartość mięsa z kaczki 52,5% – dalej wyjaśnione jest ile procent z tego stanowi mięso świeże (czyli, że finalnie jest go mniej), a ile mięso już wysuszone. I w tym przypadku więcej jest mięsa już wysuszonego (35%), a mniej świeżego (17,5%), czyli dobrze!

Po raz kolejny również ciekawy i bogaty wybór smaków: kaczka z gruszką, jagnięcina ze szpinakiem, indyk z królikiem… itp.

Ta karma cechuje się naprawdę dobrym składem analitycznym: dużo białka i tłuszczu, dużo popiołu surowego (a przypominam, że popiół surowy w karmie jest potrzebny!) i dzięki temu mało węglowodanów. Szczegóły poniżej.

Składniki analityczne:karma sucha dla psa

białko: ok. 32%

tłuszcz: ok. 21% 

popiół: ok. 10%

włókno: ok. 4%

wilgotność: 8%

węglowodany: 25%

CENA: około  22 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

2. Applaws

Karma hipoalergiczna o świetnej zawartości mięsa, ponieważ stanowi ono co najmniej 75%! Pozostała część to owoce, warzywa i zioła.

W przypadku tej karmy mamy do czynienia z jednej strony czytelnym składem (co jest dobre), a z drugiej z jego zbyt długą treścią (co jest złe).

Minus daję za ubogi wybór smaków, bo tak naprawdę nie ma żadnego wyboru – sam kurczak.

Jednakże Applaws dostaje ogromny plus za wysoką zawartość białka oraz tłuszczu, odpowiednio 39% i 22%. Super!

Składniki analityczne:applaws

białko: ok. 39%

tłuszcz: ok. 22% 

popiół: ok. 8,5%

włókno: ok. 4%

wilgotność: ok. 6% 

węglowodany: 23%

CENA: około  20 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

1. Purizon

Jeśli szukasz dobrej karmy, która będzie charakteryzować się ciekawym składem i przystępną ceną, to właśnie ją znalazłeś. Ponad 70% mięsa, co daje super zawartość białka na poziomie 39%!

Duży wybór różnych smaków, dzięki czemu każdy psiak znajdzie coś dla siebie. Na dodatek atrakcyjna seria „Purizon Single Meat”, co oznacza wykorzystanie mięsa i innych surowców tylko od jednego gatunku zwierzęcia (np. jagnięcina: mięso z jagnięciny, tłuszcz jagnięcy, wątróbki jagnięce itp.). Świetna opcja dla alergików, ponieważ często karmy „X jagnięcina” i tak zawierają tłuszcz z kurczaka! A to na pewno wywoła alergię, jeśli pies jest na kurczaka uczulony.

Składniki analityczne:purizon dobra karma sucha dla psa

białko: ok. 39%

tłuszcz: ok. 18% 

popiół: ok. 7%

włókno: ok. 3,5%

wilgotność: ok. 8% 

węglowodany: 25%

CENA: około  24 zł/kilogram – Kliknij tutaj, aby kupić

Podsumowanie

Aby prawidłowo żywić naszego psa, nie trzeba od razu kupować karmy z najwyższej półki. Oczywiście, jeżeli ktoś ma na to odpowiedni budżet, to ja jak najbardziej zachęcam! Ale wiem o tym, że nie każdy może sobie na to pozwolić (sama jestem tylko biedną studentką!).

Właśnie dlatego powstała ta lista. Ponieważ naprawdę można znaleźć super karmy w dobrych cenach! Tutaj macie 5 przykładów, ale możliwe, że jest ich więcej. Ja przyjęłam takie kryteria a nie inne, ale przecież Ty możesz zwracać uwagę na co innego. Na przykład na konkretny smak, bo tylko jeden Twój pies toleruje. A w podanych przeze mnie karmach może akurat go nie być. Rozumiesz o co mi chodzi?

Mimo wszystko mam nadzieję, że ta lista była przydatna! 😉 Daj mi znać, jeśli znasz inne dobre karmy suche dla psa w tym zakresie cenowym!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.