Głodówka dla psa – jak, po co i kiedy?

Jeszcze do niedawna głodówka dla psa była dla mnie jak wyrok śmierci. Jednakże wystarczyło trochę wgłębić się w fizjologię trawienia i funkcjonowania przewodu pokarmowego psa, aby zrozumieć, że czasem głodówka jest niezbędna.

głodówka dla psa

Głodówka dla psa – jak i po co?

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne okazuje się zastosowanie kontrolowanej głodówki u psa, polegającej na podawaniu psu jedynie wody przez 1-3 dni. Brzmi to dość drastycznie, ale takie chwilowe odcięcie możliwości jedzenia może nie raz uratować życie i zdrowie naszego czworonoga.

Najważniejsze to przeprowadzić głodówkę rozsądnie i tylko w sytuacjach, gdy jest to naprawdę konieczne.

Kiedy?

Przede wszystkim wskazania do głodówki są natury medycznej. I osobiście ja uznaję tylko takie zlecone przez zaufanego lekarza weterynarii. Stąd jeżeli cokolwiek z listy poniżej wydarzy się Twojemu psu, pierwszym krokiem powinno być umówienie wizyty u weterynarza. Postanowienie „od teraz przez 3 dni nie dam psu jeść” bez wcześniejszej konsultacji z osobą obeznaną w temacie, jest według mnie znęcaniem się nad zwierzęciem.

Dlatego zawsze w pierwszej kolejności zabierz psa do weterynarza, a później stosuj się do jego zaleceń. Czyli jak już głodówka została wyznaczona jako element niezbędny, to należy się do niej bezwzględnie stosować. To znaczy, że pies przez określony czas dostaje tylko i wyłącznie wodę. Żadnych smakołyków, żadnych okruszków ze stołu, żadnych niespodzianek na spacerze. W jakich sytuacjach może zostać zalecona głodówka?

  • przed zabiegiem chirurgicznym, operacją i wszelkimi innymi sytuacjami, gdy pies zostanie poddany znieczuleniu ogólnemu; wówczas zaleca się przeprowadzenie głodówki dzień przed oraz dzień po zabiegu
  • w momencie wystąpienia u psa niestrawności na skutek na przykład zajrzenia do śmietnika i wyjedzenia wszystkiego co zakazane
  • w sytuacji wzdęcia, gdy psiak zje za dużą ilość pokarmu i brzuch stanie się mocno wzdęty
  • gdy czworonóg zje produkty szkodliwe lub trujące dla psa takie jak na przykład czekolada
  • możliwe jest również zalecenie głodówki, gdy pies od kilku dni się nie załatwił

Pamiętaj, że w każdej z wyżej wymienionych sytuacji konieczna jest uprzednia konsultacja z lekarzem weterynarii. Podejmowanie decyzji o głodówce samemu może skończyć się tragicznie dla psa.

Bowiem tylko w pełni zdrowy pies zniesie głodówkę i wyciągnie z niej same korzyści dla swojego organizmu. Psy  cierpiące na choroby przewlekłe lub mające problemy dietetyczne mogą źle na nią zareagować. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza wizyta u lekarza weterynarii.

Pies niejadek

Po internecie jak i w środowisku właścicieli psów krąży przekonanie, że głodówka jest również niezbędna w sytuacji, gdy nasz pies jest niejadkiem. Ja jednak chciałabym to nieco sprostować i wyjaśnić, że to nie do końca tak. Moim zdaniem o wiele skuteczniejsze będzie postępowanie tak jak opisałam to we wpisie: Pies niejadek, czyli co robić gdy pies nie chce jeść.

Zachęcam do zapoznania się z tym tekstem, ponieważ nie chcę się powtarzać. Chodzi o fragment, w którym mowa o ograniczeniu stałego dostępu do karmy. Czyli wprowadzamy nie głodówkę jako brak podawania karmy, tylko podajemy karmę w określonych porach i nawet gdy pies nie je, to zabieramy miskę z pola widzenia po 20-30 minutach. Stąd gdy pies nie chce jeść przez dzień lub dwa to możemy uznać, że stosujemy głodówkę. Ale warto dać psu wybór – jesz albo nie.

Podsumowanie

Głodówka dla psa może okazać się niezbędna w wielu sytuacjach dotyczących głównie problemów trawiennych. Zawsze jednak powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem weterynarii i prowadzona w sposób rozsądny.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

 

.