Gdy podaje się jeden rodzaj karmy, to całkiem łatwo obliczyć dokładną jej dawkę. Problem pojawia się, gdy chcemy określić ile suchej karmy, a ile mokrej mamy podać naszemu zwierzakowi w ciągu dnia. Jak to obliczyć? To tylko z pozoru wydaje się trudne!
Ostatnio dostaję od Was wiele maili z prośbą o wyjaśnienie jak wyliczyć dawkę karmy, gdy pies/kot dostaje zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Ilość tych maili każdego dnia rośnie, więc chyba najwyższa pora otwarcie wytłumaczyć problem wszystkim. W związku z tym sprawdźmy jak obliczyć mieszaną dawkę karm.
Ile suchej karmy, a ile mokrej?
Na początku muszę Cię odesłać do dwóch chyba najważniejszych wpisów na moim blogu, które pomogą Ci zrozumieć jak wyliczać dawkę pokarmową dla Twojego:
- PSA: Ile powinien jeść pies? – Oblicz to sam!
(lub jeśli wolisz, żeby wyliczył to za Ciebie program to zapraszam tutaj: KALKULATOR Ile powinien jeść pies) - KOTA: Ile powinien jeść kot? – Oblicz to sam!
Jednakże w podanych wyżej wpisach wyjaśniam tylko sytuację, gdy karmimy zwierzaka jednym rodzajem karmy. A co zrobić, gdy podajemy pupilowi i karmę suchą, i mokrą? Wiem, że dużo osób preferuje takie żywienie, stąd pewnie tyle maili do mnie. Dlatego mam nadzieję, że poniższe instrukcje okażą się pomocne dla wielu z Was.
Przykład wyliczeń
Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Pozwólcie, że nie będę zbyt kreatywna i podam dane dotyczące mojego kota. Tak więc mamy Ragdolla, który ma 1,5 roku, jest po zabiegu kastracji i waży 8 kilogramów. Po wyliczeniach zgodnie z instrukcją w „Ile powinien jeść kot?” wyszło mi, że mój kot powinien otrzymywać dziennie 339 kcal.
W tym miejscu podkreślam: karma sucha jest nieodpowiednia dla kotów! Przeczytaj o tym więcej tutaj: Karma sucha dla kota powoli zabija Twojego kota!
Załóżmy jednak, że mój kot otrzymuje raz dziennie karmę suchą, a dwa razy dziennie karmę mokrą. W takim razie podaną wyżej ilość kalorii trzeba podzielić przed 3, gdyż kot otrzymuje 3 posiłki dziennie.
339 kcal : 3 = 113 kcal
W takim razie jeden posiłek powinien mieć wartość 113 kcal. Nie pozostaje nam nic innego jak obliczyć ile gramów karmy ma taką wartość energetyczną. W tym momencie zachęcam do zapoznania się z wpisem: Jak obliczyć kaloryczność karmy? W naszym przykładzie użyjemy karmy suchej Orijen, która ma 415 kcal w 100 gramach oraz karmy mokrej Wild Freedom, która posiada 102 kcal w 100 gramach.
Obie te karmy znalazły się na moich listach #5NAJ: Najlepsza karma sucha dla kota oraz Najlepsze karmy mokre dla kotów!
Przejdźmy dalej do wyliczeń. Zacznijmy od karmy suchej. Skoro w 100 gramach karmy jest 415 kcal, to musimy obliczyć z proporcji, ile gramów karmy będzie stanowiło 113 kcal:
100 g —— 415 kcal
X g —— 113 kcal
X= (100 g x 113 kcal)/415 kcal = 27 gramów karmy suchej
Jeżeli chodzi o karmę mokrą, to proporcja będzie się kształtowała w podobny sposób:
100 g —— 102 kcal
X g —— 113 kcal
X= (100 g x 113 kcal)/102 kcal = 111 gramów karmy mokrej
Wynik
Wyliczenia pokazują, że mój kot powinien otrzymywać raz dziennie 27 gramów karmy suchej oraz dwa razy dziennie po 111 gramów karmy mokrej. Czy to zrozumiałe?
Na koniec jeszcze przypomnę wpis o tym, dlaczego warto mieszać ze sobą karmy różnych producentów. Zachęcam każdego do stosowania kilku karm różnych producentów. Wszelkie informacje na ten temat znajdziesz w artykule, które przytoczyłam, także odsyłam właśnie tam!
Podsumowanie
Mam nadzieję, że wpis okażę się pomocy dla wielu z Was. Wyliczenie ile suchej karmy, a ile mokrej tylko na początku wygląda skomplikowanie. Jednakże jeśli masz jakieś pytania, to pisz śmiało! Zawsze postaram się pomóc.
Ściskam, Kasia