Chomiki to małe zwierzątka, które są uznawane za mało wymagające pupile. Jednakże każdy zwierzak powinien mieć zapewnione najlepsze żywienie dostosowane do swoich potrzeb. Dlatego przedstawiam gotową listę #5NAJ – Najlepsza karma dla chomika!
Nastał kolejny pierwszy poniedziałek miesiąca, dlatego pora na nową listę #5NAJ! Koniecznie sprawdź poprzednie artykuły z tej serii:
- Najlepsze przysmaki dla psa
- #5NAJlepszych przysmaków dla kota
- Najlepsze szampony dla psów
- Najlepsza karma mokra dla kota
- Dobra i niedroga karma sucha dla psa … i wiele innych!
Trudne w wyznaczeniu najlepszych karm dla chomika jest ilość gatunków chomików, jakie są spotykane w naszych domach. Od malusich chomików Roborowskiego, Campbella i dżungarskich, do dużo większych chomików syryjskich. Każdy z nich ma inne wymagania względem karmy. W tym przypadku działa to trochę podobnie jak u psów, gdzie również mamy do czynienia z dużymi różnicami pomiędzy rasami.
Różnice polegają przede wszystkim na wielkości poszczególnych składników karmy. Mniejsze chomiki będą wymagały małych kawałeczków, a chomiki-olbrzymy preferują raczej większe kąski. Jednakże kilka dobrych producentów wypuszcza na rynek karmy zarówno dla małych chomików, jak i dla tych większych. Osobno! Czyli każdy znajdzie coś dla siebie.
Najlepsza karma dla chomika – czyli jaka?
Chomiki są zwierzętami wszystkożernymi. Ale nie oznacza to, że mogą dostawać „byle co”. Jeśli chcemy aby nasz chomik żył długo i zdrowo, przy wyborze karmy powinniśmy zwracać uwagę na kilka kwestii.
Podstawą diety chomika powinno być białko roślinne z nasion oraz ziaren zbóż. Oprócz tego z roślin mile widziane są dodatki warzyw, liście oraz zioła. Cennym składnikiem są również larwy owadów, takich jak na przykład larwy mącznika. Może to brzmi niesmacznie, ale dostarcza chomikowi bardzo cenne białko zwierzęce. Ciekawym uzupełnieniem mogą być płatki kwiatów, a smacznym dodatkiem owoce, ale nie w dużych ilościach. Bowiem owoce bogate są w cukry proste, które w nadmiarze mogą doprowadzić do cukrzycy.
Oczywiście niezmiennie podstawą dobrej karmy jest czytelny i przejrzysty skład. Podawanie użytych produktów kategoriami (np. „zboża”, „nasiona roślin”) bez wyszczególnienia konkretnych gatunków roślin jest niepożądane. W takim przypadku nie wiemy jakie składniki zostały użyte w karmie, a producent może wówczas użyć produktów gorszej jakości (np. pod hasłem „zboża” mogą kryć się same plewy).
Ponadto ważne jest, aby w karmie dla chomika nie było barwników ani konserwantów. Najlepsze jest wszystko to, co naturalne. Stąd składy karm należy czytać od początku do końca i wybierać tylko te, które są dla nas w pełni zrozumiałe i czytelne.
Co lepsze: granulat czy mieszanka?
Granulaty są lepsze o tyle, że chomik nie może sobie wybierać składników, na które akurat ma ochotę, zostawiając w tyle te „mniej smaczne”. Dzięki formie granulek dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych składników. Będzie to lepsze rozwiązanie przede wszystkim dla chomiczych niejadków.
Jednakże obserwując chomiki widzę jak dużą potrzebę mają w „grzebaniu” w misce. Uwielbiają wyciągać sobie poszczególne kawałeczki i jeść osobno każdy składnik. Dlatego nie uważam za zły pomysł stosowanie mieszanek, w szczególności jeżeli chomik wyjada dużą jej większość. Niech ma trochę radości z jedzenia!
Jeśli wszystko jest jasne, to przejdźmy do naszej listy #5NAJ!
Najlepsza karma dla chomika:
5. Nestor Premium
Dobra karma dla chomika w dobrej cenie! Jeżeli nie chcesz wydawać milionów na żywienie swojego pupila, to jest karma dla Ciebie. Skład jest przejrzysty (nawet ujęli kilka wartości w procentach) i niezbyt długi.
Kukurydza na pierwszym miejscu trochę mnie martwi, bowiem to ogromne źródło energii, której małe chomiki nie potrzebują zbyt wiele. Przez to mogą przybierać na wadze. Dlatego w tej kwestii zalecałabym ostrożność – przede wszystkim należy obserwować chomika. Jeśli zacznie tyć, to może warto ją połączyć z innymi, mniej energetycznymi karmami?
Drugi minus za brak białka pochodzenia zwierzęcego. Jest to mieszanka wegetariańska.
Cena: około 7 złotych za 500 gramów
4. Brit Hamster Complete
Producent znanych karm dla psów i kotów zajął się także produktami dla gryzoni. I całkiem nieźle im to wyszło! Skład wygląda nieźle, zawiera w sobie wszystko to o czym pisałam wyżej. I jest w formie granulatu, więc jeżeli preferujesz taką formę karmy to polecam właśnie Brita.
Pierwszym minusem tej karmy jest cena… Granulaty na ogół są ciut droższe, ale tutaj chyba chodziło o coś więcej. Może płacimy więcej za rozpoznawalność marki?
Drugi minus za brak białek pochodzenia zwierzęcego. To druga karma wegetariańska na tej liście.
Cena: około 20 złotych za 500 gramów
3. Korona Natury
Kolejna bardzo ciekawa mieszanka dla chomików. Posiada w składzie produkty pochodzenia zwierzęcego, w typ wypadku są to larwy mącznika oraz kiełż. Ponadto skład jest bogaty i mocno zróżnicowany. Dostarczy chomikowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. I jeszcze ma dobrą cenę!
Cena: około 10 złotych za 500 gramów
2. JR Farm
Świetna karma dla chomika z bardzo czytelnym składem. Poza tym wszystko widoczne jest gołym okiem, bowiem opakowania tej karmy są przezroczyste! Ogromny plus za podział karm na te dla większych chomików i dla chomików karłowatych.
Dodatek larw mączników, kurczaka oraz krewetek dodatkowo ubogaca tę karmę w cenne białko zwierzęce.
Cena: około 14 złotych za 500 gramów
1. Mixerama
Produktów tej firmy jest wiele, a to ze względu na podział na różne gatunki chomików. Znajdziemy specjalnie dedykowane karmy dla chomików syryjskich, osobno dla chomika Campbell czy chomików dżungarskich. Dlatego jeśli ktoś szuka karmy dedykowanej specjalnie dla swojego chomika, to będzie najlepsze rozwiązanie.
Ponadto bogactwo i zróżnicowanie składu, przejrzyste opakowanie oraz czytelna etykieta sprawiają, że moim zdaniem jest to najlepsza karma dla chomika.
Cena: około 14 złotych za 500 gramów
Podsumowanie
Chomiki, mimo że małe i wymagające mniej pracy ze strony opiekuna, również zasługują na dobrą karmę, która zapewni im zdrowie i długie życie. Na rynku istnieje wiele karm, z których większość produkowana jest ze słabych jakościowo produktów i skrywa przed nami tajemnice użytych składników. Myślę, że warto zapłacić parę złotych więcej za coś naprawdę dobrego, co da wiele radości naszym najmniejszym towarzyszom.
Ściskam, Kasia