Najlepsza karma dla szczura – #5NAJ

Niby szczur domowy to zwierzę wszystkożerne, ale jednak nie do końca. Gdyby tak było, to wszystkie karmy dla szczurów byłyby dobre. Tymczasem istnieją pewne kryteria, które powiedzą nam, jaka jest najlepsza karma dla szczura. Sprawdźmy czym powinna się charakteryzować prawidłowa dieta szczura.

najlepsza karma dla szczura


Nastał kolejny pierwszy poniedziałek miesiąca, dlatego pora na nową listę #5NAJ! Koniecznie sprawdź poprzednie artykuły z tej serii:


Szczury zamieszkują praktycznie wszystkie rejony naszego globu, ponieważ bardzo łatwo przystosowują się do nowych warunków środowiska. Ponadto prawie zawsze i wszędzie potrafią znaleźć odpowiedni dla siebie pokarm. Wędrują, pałaszują i odnajdują dla siebie najlepsze kąski, zgodne z zapotrzebowaniem. Tak to wygląda w naturze.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy zamykamy szczura w czterech ścianach i zmieniamy go w domowego pupila. Wówczas to opiekun zwierzaka musi zadbać o to, aby szczurek dostał do jedzenia to, co najlepsze. A co właściwie oznacza najlepsze jedzenie?

Najlepsza karma dla szczura – czyli jaka?

Podstawą diety szczura domowego są zboża i nasiona. W związku z tym to właśnie one powinny znajdować się na początku składu karmy dla szczura. Umożliwiają one odpowiednie ścieranie wiecznie rosnących zębów szczurka.

Drugim bardzo ważnym elementem szczurzej diety są warzywa, zielenina i owoce. Owoce i warzywa w karmach pełnoporcjowych występują zwykle w postaci suszonej lub liofilizowanej. Ważne jest, aby warzyw było więcej niż owoców. Te drugie stanowią bowiem raczej dodatek witaminowy, którego nie należy podawać w dużych ilościach ze względu na spore ilości cukrów.

Co więcej, szczury chętnie jedzą produkty pochodzenia zwierzęcego. Chodzi tutaj przede wszystkim o mięso, które dostarczy zwierzakowi sporą porcję wysokiej jakości białka. Dobrze jest, gdy mięso będzie lekkostrawne, jak na przykład mięso kurczaka.

Oprócz tego można szczurkom podawać orzechy oraz różnego rodzaju gałązki. Ich raczej nie będzie w gotowych karmach, ale stanowią ciekawe urozmaicenie diety.

Ponadto należy zwracać uwagę, aby w karmie dla szczura nie było dodatku barwników. Wszelkie karmy z dodatkiem granulatu w kolorach tęczy, na pewno nie wyjdą na zdrowie naszemu pupilowi. Karmy powinny zawierać duże ilości składników naturalnych. Ważne jest, aby skład karmy przeczytać od początku do samego końca i wybrać te, które są dla nas czytelne i w pełni zrozumiałe.

Granulat czy mieszanka- co lepsze?

Jeżeli chodzi o formę karmy, temat wygląda podobnie jak w przypadku najlepszych karm dla chomików.  Z jednej strony granulaty są dobre, ponieważ dostarczają wszelkich składników odżywczych w jednym kawałku i są lepiej przyswajalne. Z drugiej strony, szczury uwielbiają grzebać w misce i wynajdować dla siebie najlepsze kąski. Dlatego mieszanki rówież mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Moim zdaniem forma jest dowolna. Zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Warto sprawić, aby pupil sam wybrał, którą formę preferuje.

 

#5NAJ najlepsza karma dla szczura – lista:

5. Versele Laga Rat Natureversele laga nature

Karma dobra, ponieważ zboża, warzywa i nasiona są na pierwszych miejscach w składzie, czyli występują w największych ilościach. Jednak psuje to trochę obecność niezidentyfikowanych „produktów pochodzenia roślinnego” na drugim miejscu.

Ponadto cały skład jest raczej mało dokładny. Niewiele jest podanych danych procentowych, a składniki są podane przede wszystkim jako kategorie produktów. Za to minusy i 5. miejsce na liście.

Cena: około 23 zł za kilogram

 

4. Versele Laga Rat&Mouse Complete versele laga complete rat

Dobra karma w formie granulatu, lecz ponownie skład jest dość mało dokładny. Jest nieco lepiej, bowiem podano więcej danych procentowych, ale dalej skład jest podany kategoriami produktów, przez co nie znamy dokładnie użytych składników.

Jednakże w wypadku tej karmy zalecam uprzednie zaopatrzenie się w jej próbkę, bowiem przeczytałam sporo komentarzy mówiących, że szczurki niechętnie jedzą tę karmę. Możliwe zatem, że smakowitość nie jest najwyższa, ale tego niestety raczej nikt z nas nie sprawdzi.

Aczkolwiek proporcje użytych produktów oraz ich rodzaje, spełniają podane przeze mnie wyżej kryteria, dlatego karma ta otrzymuje 4. miejsce na liście.

Cena: około 28 zł za kilogram

 

3. Beahpar Care Plus Ratbeaphar dla szczura

To druga i zarazem ostatnia karma w formie granulatu na naszej liście. Ponownie mało precyzyjny skład, jednakże zmierzamy już w dobrą stronę. Duży plus za dodatek FOS i MOS, które usprawniają trawienie.

Minusem jest jednak jej cena. To najdroższa karma w zestawieniu.

Cena: około 33 zł za kilogram

 

 

2. Mixerma Pure Nature Basicmixerma pokarm dla szczura

Naturalna mieszanka, która w 70% składa się z roślin strączkowych i nasion, w 19% z warzyw, owoców i ziół oraz w 3% z białka zwierzęcego. Tak naprawdę gołym okiem możemy się dowiedzieć z jakim składem mamy do czynienia.

Co prawda nie mamy podanych dokładnych ilości poszczególnych składników, jednakże wszystkie zostały podane dokładnie z nazwy. Wówczas w miarę precyzyjnie wiemy, co zjada nasz szczurek.

Cena: około 20 zł za kilogram

 

1. JR Farm Uczta dla szczurajr farm najlepsza karma dla szczura

Karma z długim składem, co w tym wypadku jest dobre. Bowiem długi skład oznacza tutaj dużą różnorodność, a dzięki czemu urozmaiconą dietę. Do produkcji tej karmy zostało użytych nie tylko wiele rodzajów roślin, ale również gatunków mięs. Znajdziemy w niej kurczaka, wieprzowinę, rybę, krewetki a nawet poczwarki jedwabnika. Szał!

To według mnie najlepsza karma dla szczura. I to w dodatku w dobrej cenie.

Cena: około 17 zł za kilogram

 

Podsumowanie

Szczury również zasługują na najlepsze produkty, dlatego dobrze jest znać ich podstawowe potrzeby. Dobrym zamiennikiem gotowej karmy ze sklepu jest stworzenie własnej mieszanki. Ale o tym już innym razem… 😉

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.