Żywienie szczeniaka – zasady diety szczeniąt

Żywienie szczeniaka ma ogromne znaczenie dla jego przyszłości. Prawidłowa dieta w okresie szczenięcym może zagwarantować zwierzęciu zdrowie i długie życie. Jednak poprawne karmienie szczeniąt to duże wyzwanie dla właściciela. Podejmiesz się? 😉

żywienie szczeniaka jak prawidłowo żywić szczenię

Ostatnio pisałam o żywieniu kociąt, więc pora na coś dla psiarzy. Mimo, że sam podział etapów pierwszych tygodni życia u szczeniąt i kociąt się nie różni, to istnieje kilka wyraźnych rozbieżności w ich żywieniu. Dla przypomnienia: w żywieniu młodych psów i kotów wyróżniamy:

  • żywienie wyłącznie mlekiem matki lub preparatem mlekozastępczym (0 – 2 tydzień życia)
  • okres przejściowy, w którym oprócz mleka zaczynamy podawać pokarm półpłynny (3 -6 tydzień życia)
  • okres odsadzenia, czyli stopniowe przechodzenie z mleka na pokarm stały (6 – 8 tydzień życia)
  • czas od odsadzenia do okresu dorosłości – okres wzrostu (od 8. tygodnia do ok. 10 miesięcy – w zależności od płci i rasy)

Żywienie szczeniaka zaraz po urodzeniu

Nowo narodzone szczenięta są całkowicie zależne od matki. To ona daje im pożywienie (mleko), ciepło oraz pomoc przy wypróżnianiu (stymulowanie przez lizanie okolic brzucha i krocza). Ponadto suka uczy młode zachowań odpowiednich dla gatunku. Jak widać psia mama pełni wiele funkcji. Dlatego w przypadku braku matki lub jej pożywienia, przed opiekunem zwierząt staje ogromne wyzwanie. Trzeba zapewnić wówczas nie tylko odpowiedni preparat mlekozastępczy i masaże brzuszka, ale także odpowiednią temperaturę. Inaczej młody organizm nie przetrwa…

Okres przejściowy w żywieniu szczeniąt

Po ukończeniu 2 tygodni życia, psiaki powinny zacząć się przyzwyczajać do pokarmu stałego. W pierwszej fazie należy podawać pokarm półpłynny – czyli dla przykładu gotową karmę dla szczeniąt zamoczoną w wodzie lub preparacie mlekozastępczym. Koniecznie trzeba nowy rodzaj żywienia wprowadzać stopniowo! Zaczynając od naprawdę małych ilości, każdego dnia nieco zwiększając dawkę.

Zamiast gotowych karm ze sklepu, można szczeniętom podawać pokarm przygotowany w domu. Powinno się w nim znajdować chude mięso (gotowane i mocno rozdrobnione), twaróg oraz gotowane żółtka jaj. Taka dieta wraz z mlekiem matki zapewni szczeniakom wszelkie niezbędne składniki pokarmowe.


Zanim przejdziesz dalej koniecznie przeczytaj wpis: Jak często karmić psa? 


Żywienie szczeniaka – czas odsadzenia

Odruch ssania, z którym szczeniaki przychodzą na świat, zanika między 6. a 8. tygodniem życia. Wtedy pojawia się również hierarchizacja przy jedzeniu. Młode psiaki szybko uczą się właściwej kolejności przy misce – młodsze zwierzęta ustępują starszym i większym osobnikom. Pokarmu stałego jest coraz więcej, a mleka coraz mniej. Ma to stopniowo przygotować psiaki do odsadzenia dietetycznego.

Odsadzenie dietetyczne to nic innego jak zaprzestanie karmienia mlekiem matki. U psów powinno nastąpić w 8. tygodniu życia. Od tej chwili szczenięta będą karmione wyłącznie pokarmem stałym, czyli gotową karmą dla psów rosnących lub pokarmem domowym.

żywienie szczeniąt jak karmić szczeniaka

Żywienie psa od odsadzenia do momentu dorosłości

Mniej więcej w wieku 9. tygodni szczeniaki trafiają do nowych domów. Wówczas bardzo ważne jest, aby przez okres ok. 2 tygodni podawać psiakowi taki sam pokarm, jaki dostawał w domu rodzinnym. Pozwoli to uniknąć biegunek, wymiotów oraz innych problemów ze strony układu pokarmowego. Sama zmiana miejsca zamieszkania oraz opuszczenie rodziny będzie dla szczenięcia ogromnym stresem. Nie dodawajmy mu więcej zmartwień spowodowanych nową karmą.


A gdy już chcemy podać nową karmę, koniecznie zróbmy to stopniowo! Szczegóły jak tego dokonać znajdziesz tutaj: Jak bezpiecznie wprowadzić nową karmę?


Na tym etapie najważniejsze jest regularne kontrolowanie masy ciała. Prawidłowe przyrosty są oznaką prawidłowego żywienia! Dlatego obowiązkowo zaprzyjaźnij się z naszym nowym kalkulatorem „Ile powinien jeść pies”! Przy szybkim wzroście psiaków, konieczne jest częste i regularne ważenie zwierząt. A jeżeli waga się zmienia, to zapotrzebowanie również. Dlatego należy jak najczęściej obliczać na nowo dawki, ile powinien jeść szczeniak.

Podsumowanie

Zdrowie w życiu dorosłym psa ma ogromne odzwierciedlenie w prawidłowym żywieniu za czasów szczeniaka. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcić czas na poznanie najważniejszych kwestii związanych z optymalną dietą szczeniąt. Mam nadzieję, że zawarłam wiele odpowiedzi na nurtujące pytania z zakresu żywienia szczeniaka 😉

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment