Preparaty mlekozastępcze dla szczeniąt i kociąt

Żywienie nowo narodzonych szczeniąt i kociąt ma ogromny wpływ na resztę ich życia. Dlatego tak ważne jest, aby znać potrzeby maluchów w tym okresie i być gotowym na wiele scenariuszy. Między innymi wiedzieć, które preparaty mlekozastępcze dla szczeniąt i kociąt są najlepsze, gdy zajdzie konieczność ich użycia.

preparaty mlekozastępcze dla szczeniąt i kociąt

Preparaty mlekozastępcze dla szczeniąt i kociąt stosujemy, gdy z jakiegoś powodu młodych nie może nakarmić ich matka. Przyczyny mogą być różne: śmierć suki lub kotki, brak mleka, odrzucenie młodych, zapalenie gruczołu mlekowego… Prawda jest taka, że nigdy w pełni nie zastąpimy mleka matki, ponieważ jest ono na swój sposób wyjątkowe. Aczkolwiek musimy próbować, dla dobra młodych.


Zobacz koniecznie dwa powiązane wpisy:

zasady żywienia kociąt

zasady żywienia szczeniąt


Mleko dla szczeniąt i kociąt

Najbardziej odpowiednim pokarmem dla potomstwa jest mleko ich zdrowej matki. Dotyczy to wszystkich gatunków zwierząt, nie tylko psów i kotów. Skład jej mleka zapewnia potomstwu wszelkie niezbędne składniki odżywcze i to w odpowiednich ilościach. Ponadto dostosowuje się do fazy rozwojowej młodych. To znaczy zmienia się w zależności od potrzeb młodego organizmu. To pierwsza wyjątkowość.

Drugą wielce istotną sprawą, jest zawartość przeciwciał w pierwszej wydzielinie z gruczołów mlekowych (tzw. siarze) zaraz po urodzeniu. Pozwala to oseskom nabrać odporności, aby mogły sobie poradzić w nowym środowisku.

Kolejna kwestia to obecność innych substancji niż tylko podstawowych składników pokarmowych. Bowiem z mlekiem suk i kotek, potomstwo pobiera nie tylko białka, węglowodany i tłuszcze, ale również witaminy, hormony, czynniki wzrostu i enzymy. Są one niezwykle ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju szczeniąt i kociąt.

Co jednak możemy zrobić, gdy matka nie może wykarmić młodych? Czy jest dla nich nadzieja?

preparaty mlekozastępcze dla szczeniąt i kociąt

Preparaty mlekozastępcze dla szczeniąt i kociąt

Żywienie szczeniąt i kociąt pozbawionych możliwości karmienia przez matkę to ogromne wyzwanie dla właściciela.

Na szczęście żyjemy w czasach, gdy wiele produktów jest na wyciągniecie ręki. A co ważniejsze: dobrych jakościowo produktów. W ich dobraniu powinien pomóc zaufany lekarz weterynarii, który poinstruuje jaki preparat kupić, w jakich ilościach go podawać oraz jak go podawać. 

Bardzo ważna jest częstotliwość podawania mleka. Suka w ciągu pierwszego tygodnia karmi swoje młode 6-12 razy na dobę. Podobnie jest w przypadku kotki. Dlatego w momencie, gdy to my przejmujemy rolę matki, przejmujemy również rolę karmienia co 2-4 godziny. Także w nocy.

A jeżeli chodzi o to co podawać, to jak najbardziej warto skorzystać z oferty gotowych preparatów mlekozastępczych. Próbowanie stworzenia czegoś samodzielnie z produktów domowych nie jest zalecane. Bowiem ciężko jest idealnie określić skład takiej samodzielnej receptury, a tym samym ciężko dostarczyć wszelkich niezbędnych składników pokarmowych. Należy pamiętać, że mleko krowie znacząco różni się od mleka suk i kotek. A to właśnie to mleko jest najczęściej stosowane jako podstawa samodzielnych preparatów mlekozastępczych.

Dobre jakościowo preparaty mlekozastępcze dla szczeniąt 

  • Beaphar Puppy Milk
  • Royal Canin Babydog Milk
  • Milvet

Dobre jakościowo preparaty mlekozastępcze dla kociąt

  • Royal Canin Babycat Milk
  • Beaphar Kitty Milk
  • Milvet
Podsumowanie

Prawidłowe żywienia osieroconych szczeniąt i kociąt to duże wyzwanie, ale nie rzecz niemożliwa. Dostępne w sklepach i w lecznicach gotowe preparaty mlekozastępcze dla szczeniąt i kociąt są coraz lepszej jakości. Ponadto są proste w użyciu i mają dokładnie określoną instrukcję stosowania. Z nimi Twój szczeniak i kociak mają szansę przeżyć!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment