Żywienie kociąt – jak karmić małego kota?

Prawidłowe żywienie kociąt jest niezwykle ważne. Bowiem gdy wiemy, jak karmić małego kota, zapewniamy mu właściwy rozwój i zdrowie w przyszłości. Warto więc poświęcić chwilę i zapoznać się z zasadami żywienia kociąt.

żywienie kociąt czyli jak karmić małego kota

W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na temat żywienia kociąt od okresu przejściowego (tj. od 2. do 4. tygodnia życia), idąc dalej przez czas odsadzenia (czyli w wieku 6-8 tygodni), aż po żywienie kota do osiągnięcia dorosłości. Jeśli chodzi o czas od urodzenia do odsadzenia, to musimy tutaj założyć, że rolę karmiciela sprawuje matka kocięcia. Noworodkom i kociakom osieroconym poświęcę oddzielny wpis.

Żywienie kociąt od 2 do 4 tygodnia życia

Czas od 2. do 4. tygodnia życia jest nazywany okresem przejściowym. Takie kociaki mają już otwarte oczy, słyszą i zaczynają poznawać otoczenie. Wyrzynają się pierwsze zęby, co stanowi dobry moment na wprowadzenie do diety pokarmu stałego. Dalej mleko lub preparat mlekozastępczy stanowią podstawę żywienia kociaka, ale trzeba powoli go przyzwyczajać do innego rodzaju jedzenia.

Najlepiej jest podawać kociętom pokarm o konsystencji papki na płaskim talerzyku (co jest bardzo ważne i pisałam już o tym tutaj: jak wybrać miski dla kota). Najczęściej właściciele kociąt łączą 1 część (płynu wody) z 1 częścią karmy mokrej dla rosnących kotów. Bardzo dobrym rozwiązaniem są karmy o konsystencji musu, które już nie wymagają łączenia z wodą lub mlekiem.

Bardzo ważne jest, aby nowy pokarm wprowadzać stopniowo! I tutaj koniecznie polecam Ci wpis: Nowa karma dla kota – jak prawidłowo wprowadzić? Zaznaczam, że we wpisie podany jest 7-dniowy model przechodzenia na nowy pokarm, ale w przypadku małych kociąt można go wydłużyć do 10-14 dni. Dłuższy czas przestawiania może być lepiej tolerowany dla małego i wrażliwego brzuszka. W przypadku braku okresu przejściowego, możemy doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych dla życia kociaka zaburzeń trawienia, takich jak biegunki.

Oprócz mokrej karmy można wprowadzić również mięso, które jest bogate w tak ważną dla kotów taurynę oraz białko. Jednakże aby uniknąć ryzyka zakażeń bakteryjnych, zaleca się poddać mięso krótkiej obróbce termicznej (mniej niż 10 minut). Czyli: gotujemy mięso (najlepiej z kurczaka, indyka lub wołowe), siekamy na drobno lub mielimy i dopiero podajemy kociakom.

Żywienie małych kotów od 3 do 6 tygodnia

W tym okresie powoli obniża się aktywność laktazy, więc powoli musimy odchodzić od podawania preparatów mlekozastępczych i mleka. Pisałam już o tym we wpisie: czy kot może pić mleko? Każdego dnia należy zmniejszać ilości mleka, tak aby w 6. tygodniu kociak nie dostawał już go wcale.

Dalej można polewać karmę wodą, gdyż inaczej kociaki ciężko zmusić do picia wody, a która jest bardzo ważna w okresie wzrostu.

żywienie kociąt po odsadzeniu

Odsadzenie – żywienie kociąt od 6 tygodnia 

Odsadzenie, czyli odłączenie kociaka od matki, oznacza całkowitą zmianę sposobu żywienia. Nie stosujemy już dłużej pokarmów płynnych, a przechodzimy na pokarm stały. Odsadzenie dietetyczne następuje w okresie między 6. a 8. tygodniem życia kociąt.

Od tego momentu kociak powinien otrzymywać tylko karmy dla kotów rosnących bądź jedzenie przygotowane w domu, ale już nie tak bardzo rozdrobnione.


Przypominam tutaj o bardzo ważnym wpisie: jak często karmić kota?


Żywienie kota od osadzenia do osiągnięcia dorosłości

Na tym etapie najważniejsze jest śledzenie masy ciała kota. Prawidłowe przyrosty są oznaką prawidłowego żywienia. Warto więc znać przewidywaną optymalną masę ciała kota w danym wieku. Można spróbować znaleźć taką informację w Internecie lub podpytać o to lekarza weterynarii. Musimy jednak pamiętać, że szybkość wzrostu to cecha bardzo osobnicza. Stąd dzienne przyrosty mogą być bardzo zróżnicowane i należy to uwzględniać wyliczając dzienną dawkę pokarmową.

I skoro o dziennej dawce mowa – w okresie wzrostu Twojego kota zaprzyjaźnij się z wpisem „Ile powinien jeść kot?”. Będzie Ci on potrzebny i to często. Bowiem u kotów rosnących dynamicznie zmienia się waga ciała. W pierwszych miesiącach ze znaczną prędkością, później nieco zwalnia.

A gdy przyjrzysz się wzorom zawartym we wpisie, zauważysz, że końcowy wynik jest zależny między innymi od wagi kota. W związku z tym konieczne jest, aby zawsze obliczać dawkę na nowo, gdy tylko masa ciała ulegnie zmianie! Tylko w taki sposób możesz podawać kotu odpowiednie dawki jedzenia, które zapewnią mu zdrowie i prawidłowy wzrost.

Podsumowanie

Żywienie kociąt w ogromnym stopniu wpływa na ich życie w przyszłości. Prawidłowo dobrana dieta zapewni im odpowiednie przyrosty i zdrowie w przyszłości. Dlatego bardzo ważne jest, aby każdy właściciel kociaka wiedział, jak i czym należy go karmić.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment