Beagle – wszystko o rasie

Beagle to zdecydowanie pies wiedzący czego chce. Często są to psy robiące karierę jako pupile rodzinne. Aczkolwiek nie zostały stworzone do tej roli, przez co mogą czasem stwarzać problemy swoim właścicielom. Dowiedz się więcej o psach rasy Beagle!

beagle opis rasy

Słodkie oczy psa rasy Beagle potrafią zdziałać cuda. Ale czy na naszą korzyść? Niekoniecznie, bowiem potrafimy wówczas im wszystko wybaczyć, a to nie zawsze jest rozsądne. Tymczasem Beagle to sprytne psiaki i nim się obejrzysz owiną sobie Ciebie wokół palca. Aby do tego nie dopuścić warto zawczasu dowiedzieć się z jakim charakterem w przypadku tej rasy mamy do czynienia.


Chcesz poczytać o innych rasach psów i kotów? Zajrzyj do naszego tagu RASY!


Dla kogo pies rasy Beagle?

Jest to pies, który potrzebuje naszej uwagi oraz wspólnego spędzania czasu. Dlatego nie będzie dobrym wyborem dla osób pochłoniętych pracą i spędzających większość dnia poza domem.

Ponadto nie są to psy od razu w pełni posłuszne opiekunowi, więc jeśli szuka się potulnego pupila, warto postawić na inną rasę.

Osoba, która decyduje się na psa rasy Beagle, powinna być konsekwentna  i cierpliwa, a jednocześnie wyrozumiała. Oprócz tego warto być aktywnym, ponieważ te psiaki są bardzo energetyczne i potrzebują częstej oraz dużej dawki ruchu.

Beagle – wygląd ogólny

To krępe psy średniej wielkości, osiągające wysokość w kłębie do 40 cm. Ich szata jest krótka i gęsta o umaszczeniu dwu- lub trójkolorowym (przede wszystkim biel, czerń i brąz). Ważne jest, aby ogon był biało zakończony.

Nogi psów tej rasy są raczej krótkie, ale mocne i dobrze umięśnione, dzięki czemu zapewniają im wytrzymałość oraz szybki bieg.

Głowa jest średniej wielkości, a zwisające po jej bokach zaokrąglone uszy dają wrażenie psa niezwykle przyjaznego. Oczy są szeroko rozstawione i o łagodnym wyrazie.

beagle usposobienie

Charakter Beagle’a

Przede wszystkim są to psy bardzo aktywne, potrzebujące dużej dawki aktywności. Nie wystarczy im wypuszczenie na mały ogródek lub szybki spacer wokół bloku. Niewybiegane psy z powodu nadmiaru energii mogą sprawiać problemy. Idealnym rozwiązaniem są zabawy interaktywne, agility lub dogtrekking.

Beagle dzięki swoim myśliwym przodkom mają niesamowity węch i słuch oraz niezwykle dobrze rozwinięty instynkt łowcy. Z tego powodu mogą czasami sprawiać kłopoty właścicielom, ponieważ często instynkt działa wyraźniej niż nawoływanie i komendy opiekuna. Jest to psiak wiedzący czego chce, pełen energii i inicjatywy.

Te ciekawskie i inteligentne psy wyglądają niewinnie, ale potrzebują odpowiedniego podejścia i konsekwencji. Od początku trzeba im wyznaczać granicę i nie dać sobie wejść na głowę. Koniecznie jest wyraźne zaznaczyć, kiedy dane zachowanie jest niepożądane i trzymać się zakreślonych granic, nawet mimo słodkich oczu „zbitego psa”.

Oprócz tego jest to pies niezwykle przyjazny i pozytywnie nastawiony do wszystkich osób, nawet obcych. Dlatego raczej nie sprawdzi się jako pies stróżujący. Ma wesołe usposobienie i nada się do rodziny ze starszymi dziećmi.

Na koniec należy zaznaczyć, że apetyt Beagle’a nie ma końca. Ich żołądki można uznać za studnię bez dna, przez co jest to rasa z dużą tendencją do otyłości. Taka zachłanność w kwestii jedzenia może być bardzo niebezpieczna, ponieważ łatwo im w szale jedzenia pochłonąć produkty, których nie może jeść pies.

Pielęgnacja

Ich oklapnięte uszy są przyczyną częstych zapaleń i wymagają częstych kontroli stanu oraz odpowiedniej pielęgnacji. Regularne czyszczenie uszu jest konieczne w przypadku tej rasy.

Poza tym Beagle nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Standardem jest wyczesywanie raz w tygodniu i kąpiele co jakiś czas. Przynajmniej raz do roku przypada okres intensywnego linienia. Wówczas należy zwiększyć częstotliwość wyczesywania i robić to nawet codziennie.

Ponadto, tak jak w przypadku każdego psiaka, konieczne jest regularne czyszczenie zębów oraz obcinanie pazurów. Warto od samego początku przyzwyczajać psa do szczoteczki oraz obcinaczki.


Sprawdź najlepsze szampony dla psów: #5NAJ


Podsumowanie

Psiaki rasy Beagle są niezwykle towarzyskie, a ich łagodny wygląd zachęca do funkcji psa rodzinnego. Jednakże są to psy dość uparte i niezależne, dlatego wymagają odpowiedniego podejścia i konsekwencji ze strony opiekuna. Przy odpowiedniej tresurze będą idealnymi, wesołymi psami w domu pełnym dorosłych, dzieci oraz innych zwierząt.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment